Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 557208 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1305 на: 04 Февруари 2015, 11:39:32 am »
Цел месец точено нафта на Макпетрол и потрошувачка од ~8,5-9л/100км шо не ми беше верно никако за 1.7TD.... случајно наполето нафта од Макоил и потрошувачка 7-7,5л/100 и тоа проверено еве веќе 5-ти пат од гасење до гасење. Макпетрол и онака не ги обожавав за бензин, сега почнав да не ги обожавам за ништо.

Отсутен Marick14

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1306 на: 09 Февруари 2015, 14:45:16 pm »
За мене Макпетрол имаат најдобра нафта.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1307 на: 09 Февруари 2015, 21:24:42 pm »
Цел месец точено нафта на Макпетрол и потрошувачка од ~8,5-9л/100км шо не ми беше верно никако за 1.7TD.... случајно наполето нафта од Макоил и потрошувачка 7-7,5л/100 и тоа проверено еве веќе 5-ти пат од гасење до гасење. Макпетрол и онака не ги обожавав за бензин, сега почнав да не ги обожавам за ништо.
Жива вистина исто и кај мене , со нафтата на Макпетрол ми троши повеќе за литро ....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1308 на: 09 Февруари 2015, 22:38:29 pm »
Денес напунив цел резервоар и во стилото 98-ца од Окта на партизанска, па ќе видиме. Досега постојано е полнето од макпетрол. Вака, не осеќам некој драстичен препород, па ќе видиме како ќе биде деновиве.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1309 на: 09 Февруари 2015, 22:50:15 pm »
Jas pak za benzince se prefrliv na 100kata na Makpetrol :D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1310 на: 10 Февруари 2015, 09:29:28 am »
Simo,
Јас имам очајно искуство со таа пумпа. Окта е само на топикот, инаку со Окта нема врска. Окта и така не работи повеќе години, и е само увозник на рафинирани горива.
Тие пумпи кои имаат значка Окта се приватни ( фирмата е Пуцко Петрол ), можат, и набавуваат гориво од каде сакаат, впрочем како и Макпетрол и останатите. Лукоил така и си ги изгубија купувачите, претераа во варијабилност на квалитетот.
Јас со таа пумпа имав проблем со нафтата, очајно беше, облаци на прво палење насабајле кај сите возила. Ги сменив отидов во Лукоил, кои држеа ниво. Ама почнаа и тие да играат. Приметив по RaceChip-от кој бара квалитетно гориво. Со нафтата од Лукоил, колата идеше у safe mode, а кога се пребацив конечно на Макпетрол, никаков проблем нема. Засега, до првата наредна глупост.
Со бензинот имаше проблем возилото со ТСИ мотор ( треперење на мал гас ) . Пребацено у Макпетрол, проблемот го снема. Изгледа у Макпетрол се подопаметија, или барем засега држат до некакво ниво.
Инаку во нашето соседство, на север, тури еднаш гориво на ГазПром. Газди се на модернизираната  рафинерија Панчево. ( Една бензиска имаш пред Белград а друга во правец накај Скопје, кај Ниш ) . Е ондак имаш Ракета. Мноооогу приметно. И да, ако си по кафето, illy нудат, наместо некави измислици на отров, по другите.
И да OMV во Србија се приватни, со франшизи, ама со оглед дека и тие ( а и српскиот Лукоил ) купува гориво од Панчево, нашите северњаци имаат далеку подобри горива од нас тука.

„Окта“ на Партизанска има добра - Кујна - take away ;).

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1311 на: 10 Февруари 2015, 09:51:39 am »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1312 на: 10 Февруари 2015, 09:55:28 am »
Yarre, Изгледа е како ќе ти се погоди периодот :D Никој не се труди да држи одредено ниво на квалитет на дерватите изгледа. Јас ставав на МП безнин, на Лукоил плин. Искуството на брат ми со неговиот дизел, кој намали тропање и не чади скоро ич (иако нема дпф), со нафтата од оваа бензинска, ме „голицна“ да ги пробам овие две пумпи, онаа на Бул. Србија и оваа на бул.Партизнаска, што се со ознака „Окта“. Мислам дека се двете на пуцко ако не се лажам.

На лукоил престанав бензин да ставам, откако видов како со едно пикапче со 3-4  големи лимени буриња, точеа нешто во големите резервоари. Моја претпоставка - адитиви. Тоа значи дека миксот го праат „онлајн“ на самата бензинска, и дека квалитетот може да варира опасно.

На макпетрол генерално бев задоволен од бензинот, но од плинот - не.

Е сеа решив со овие да пробам да видам што ќе се деси и до кога на брат ми ќе му биде погоден дизелот :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1313 на: 10 Февруари 2015, 11:33:37 am »


На лукоил престанав бензин да ставам, откако видов како со едно пикапче со 3-4  големи лимени буриња, точеа нешто во големите резервоари. Моја претпоставка - адитиви. Тоа значи дека миксот го праат „онлајн“ на самата бензинска, и дека квалитетот може да варира опасно.

Може имале летен дизел па ставале адитив да не им замрзне, односно да не ги исцрпуваат бурињата :D
Имав во туба дизел од летоска и на 4-5 степени под нулата беше коцка лед ;D

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 508
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1314 на: 10 Февруари 2015, 12:23:12 pm »
Цел месец точено нафта на Макпетрол и потрошувачка од ~8,5-9л/100км шо не ми беше верно никако за 1.7TD.... случајно наполето нафта од Макоил и потрошувачка 7-7,5л/100 и тоа проверено еве веќе 5-ти пат од гасење до гасење. Макпетрол и онака не ги обожавав за бензин, сега почнав да не ги обожавам за ништо.
Жива вистина исто и кај мене , со нафтата на Макпетрол ми троши повеќе за литро ....
Литро?  Блазеси ти...
100 пати сум рекол дека веќе не ставам кај нив, ама лук оил ми е на 3 километри од дома...

Ја кривев шкодата дека за кур не ја бива зимово со потрошња од 9.5 комбинирано, додека не ставив од лукоил и не излезе 7.5 на истата релација...

Едит... АБЕ ЈАС СУМ ЗА ЌОТЕК; НЕ Е МАКПЕТРОЛ... што такво барам да турам таму, па после да се плачам по темиве....
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1315 на: 10 Февруари 2015, 13:38:33 pm »
На лукоил престанав бензин да ставам, откако видов како со едно пикапче со 3-4  големи лимени буриња, точеа нешто во големите резервоари. Моја претпоставка - адитиви. Тоа значи дека миксот го праат „онлајн“ на самата бензинска, и дека квалитетот може да варира опасно.

На која Лукоил ако не е тајна? Барем да ја избегаваме ....

Кога ја отворија Лукоил кај ТехноГас, растураше од добар бензин и плин, како мало дете сум се радувал дека блиску ми беше ... сега ни двете не ги бива, за само неколку месеци :(

Отсутен ZokiPet

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 332
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1316 на: 10 Февруари 2015, 15:53:19 pm »
По последното полнeње од ЛукОил прiметив дека на секое палење и требаше двојно повеќе „вергралње“ од нормално (веднаш по цел круг на радилица).
Додека се мислев што е, решив да го измешам бензинот со дополнување од МакПетрол.
И за чудо, everything goes back to normal ... маму им &*^#%# !!!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1317 на: 10 Февруари 2015, 17:10:45 pm »
На лукоил престанав бензин да ставам, откако видов како со едно пикапче со 3-4  големи лимени буриња, точеа нешто во големите резервоари. Моја претпоставка - адитиви. Тоа значи дека миксот го праат „онлајн“ на самата бензинска, и дека квалитетот може да варира опасно.

На која Лукоил ако не е тајна? Барем да ја избегаваме ....

Кога ја отворија Лукоил кај ТехноГас, растураше од добар бензин и плин, како мало дете сум се радувал дека блиску ми беше ... сега ни двете не ги бива, за само неколку месеци :(
На првомајска пред Усје. Таму го видов, ама сигурен сум дека секаде е иста прикаска.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1318 на: 10 Февруари 2015, 18:23:56 pm »
Му ставаат адитиви и стално е различен - наполнете во шише и ќе видите, некогаш е црвен, некогаш е жолт...

Потполно истите симптоми...ај тоа, нема ни октани, колата страшно не оди со горивото на Лукоил, ко да не постигнува буст, а троши ко да си го дупнал резерварот со шајка


Горивото на МП е подобро, меѓутоа е преполно со адитиви - Етанол, затоа не се седи кога полнат гориво, особено 100окт...Колата оди, меѓутоа смесата како да не е изедначена, некогаш ми се јавуваат варијации во буст, дури и со штелка на 95окт!


Во последно, полнам на приватна пумпа, носат самостојно гориво од Jetoil - ГР, 95ката нивна е подобра него 100окт на МП и немам никакви проблеми. Страшно е што возиме во Македонија
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1319 на: 10 Февруари 2015, 19:03:50 pm »
Кога полните на Макпетрол на која пумпа полните? Се држите стрикно до некоја или не? И дали секогаш 100ка полните? 95ката?