Автор Тема: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine  (Прочитано 16825 пати)

Присутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6377
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #60 на: 22 Март 2017, 14:21:22 pm »
Мислам дека многу луѓе имаат различна перцепија за комфорна суспензија. Кај мене лиично меганот несоменено беше многу помеко за возење особено на дупки, нерамни патишта и општо на кривини колата се навалуваше повеќе. Во голфот при дупки и нерамни патишта јас не чуствувам вибрации во кабината т.е. сум тотално изолиран од тоа што се случува и слушам само тивко туп туп туп кога идеш покрај дупки без многу да се потресуваш. Ова е за мене комфорна суспензија.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #61 на: 22 Март 2017, 14:27:39 pm »
Taка де. Ама народот ќе ти каже голфот е крут. Оти тоа го измислиле нивните дедовци од НОБ кога се возеле во Голф 1. И внуците го повторуваат муабетот пошто не се способни да разликуваат комфорна од крута вожња. Франзуците одамна не се комфорни, голфот одамна не е крут. Нивото на неукост е големо.

И здраво БМВ е комфорна кола и покрај тоа што не се навалува. Но ретко кој може да направи комфорна и стабилна истовремено.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8067
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #62 на: 22 Март 2017, 14:49:14 pm »
Јас слободно ќе кажам за Голф 4 и 5. 5 btw е многу подобар од 4 но сепак е крут.
Во 6 и 7 не сум се возел.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16663
  • Keep it 100
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #63 на: 22 Март 2017, 14:57:38 pm »
Ц3ката е комфорна во право значење на зборот - нерамнините на патот се осеќаат како да се неколку пати помали, а нема големо навалување во кривини и премека суспензија.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #64 на: 22 Март 2017, 15:01:33 pm »
Дај да те возам под полна гас нагоре 2ра 3та на Водно со ц3ката па да видиш што е суфле суспензија џмучки ќе имаш на главата до средно ;D
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17290
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #65 на: 22 Март 2017, 15:31:37 pm »
Дај да те возам под полна гас нагоре 2ра 3та на Водно со ц3ката па да видиш што е суфле суспензија џмучки ќе имаш на главата до средно ;D

Овој начин на возење воопшто не се класифицира како комфорен.

@LosiPatista ти братучед си изгубил сенс за тоа што е комфорно траскајќи се во кочијата што ја нарекуваш Ауди... Покрај оној момент кој го спомнувате, да не се слушаат ударите во дупка, истите тие удари не треба ни да се осеќаат. Во Фиеста не се слуша ударот, ама се осеќа. Нерамнини на пат се осеќаат. Последната генерација на Ситроени (Ц4 Кактус и Ц3) се стремат кон изолација од подлогата, и тоа со еден многу битен бонус кој вие забегавте и го занемаривте - пониска продажна цена.

Баталете Голфови и БМВ-а, коштаат дупло/три/четири пати повеќе од Ц3.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #66 на: 22 Март 2017, 15:35:53 pm »
Ако се распаѓа колата по лоши патишта не е комфорна.
Ако е стегната колата по лоши патишта не е крута.
Запамти толку.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54783
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #67 на: 22 Март 2017, 15:59:53 pm »
Поентата за почнување на муабетов ми беше дека не мора да се џиткаат пари за 3 класи поголема/поскапа кола за да се добие тој тип на суспензија. Доколку сега, во овој момент, требаше да бирам кола за братучетка ми, како што тоа го направив пред 5 години, ќе се фокусирав примарно на C3 и ќе ја скокнев Фиестата.

Да не бидам грешно сфатен, Фиеста од (сега веќе) минатата генерација е прекрасно возило, ултра забавно на патишта како Стража, Пресека, Скопје-Велес и остали кривуљави патни правци, ама ако гледаме реално, треба да си роден под среќни ѕвезди за и твоите патници да обожаваат такво полу-хулиганско возење по кривини за да уживаш во колата. Една негативност на забавата во кривини е што на прав пат... тврдото потпирање знае да биде заморно.
Баш овој муабет. Баш. Свака им част за Advanced Comfort Control. Очекувам Ц4 да ја има и да го растури сегментот тотално.

Не е мека суспензијата, туку е одлично дампирана. :)

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #68 на: 22 Март 2017, 16:20:33 pm »
Знаат каде сакаат да ја продадат. Затоа таква суспензија ;) и затоа таа цена. Таргет клиенти- балканци ;)

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17290
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #69 на: 22 Март 2017, 16:34:41 pm »
Ако се распаѓа колата по лоши патишта не е комфорна.
Ако е стегната колата по лоши патишта не е крута.
Запамти толку.

Баби и жаби. Или споредувај крута и некрута, или споредувај комфорна и некомфорна. Констатацијава што ја направи е најгенерална на свет и може комотно да се користи од Фиат Панда до Мерцедес Ес Класа со Ерматик.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54783
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #70 на: 22 Март 2017, 17:05:21 pm »
Знаат каде сакаат да ја продадат. Затоа таква суспензија ;) и затоа таа цена. Таргет клиенти- балканци ;)
Таргет - огромната дупка во пазарот која ја пополнуваа Цитроен бх, Цитроен Цх, Цитроен Хм, Цитроен ксантија. Возила наменети примарно за комфорна вожња. Actual комфорна вожња.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3571
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #71 на: 22 Март 2017, 17:35:28 pm »
Што не очекува од Цитроен

http://www.autoexpress.co.uk/citroen/c4/95815/citroen-advanced-comfort-lab-concept-review

Essentially, it replaces the traditional solid bump stops with secondary dampers filled with hydraulic fluid, which control big suspension movements and allow the spring rate to be relaxed. This is meant to benefit the absorption of potholes and speed humps while also improving control over smaller surface ripples. It’s also substantial cheaper to produce than the old hydropneumatic system, meaning everything from city cars to big SUVs can be fitted with it. It’s so innovative, Citroen has applied for 20 patents for the new tech.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43386
  • Il Moderatore
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #72 на: 22 Март 2017, 18:58:09 pm »
Нема и јаре и паре:

Citroen has cooked up a strategy called Advanced Comfort to shape its immediate future, so it’s no surprise to find that the C3’s suspension favours comfort over cornering. The C3 lollops along in a soothing fashion yet retains sufficient composure to maintain confidence on a twisty road. If you want to hare off and clip apexes the C3 will not be your best bet. But if you’d rather float over broken tarmac without waking the baby, the C3 will do its level best.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #73 на: 22 Март 2017, 19:08:09 pm »
Истото се постигнува и со многу удобни и меки седишта.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3571
Одг: CARclub Тест: Citroen C3 BlueHDI Shine
« Одговори #74 на: 22 Март 2017, 19:17:44 pm »
Нема и јаре и паре:

Citroen has cooked up a strategy called Advanced Comfort to shape its immediate future, so it’s no surprise to find that the C3’s suspension favours comfort over cornering. The C3 lollops along in a soothing fashion yet retains sufficient composure to maintain confidence on a twisty road. If you want to hare off and clip apexes the C3 will not be your best bet. But if you’d rather float over broken tarmac without waking the baby, the C3 will do its level best.



If you want to hare off and clip apexes the C3 will not be your best bet.

Не велат дека е ужасна туку дека има и подобри шо значи дека Ок е колата и за тоа.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"