Автор Тема: Rent a Car  (Прочитано 11046 пати)

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Rent a Car
« на: 23 Август 2016, 10:20:33 am »
Што треба да знаеме за Rent a Car, на што треба да се внимава, која е постапката, дали може со македонска возачка, предлози, искуства...

Досега никогаш не сум имал искуство со Rent a Car, сакам да изнајмам кола во Мајорка, па ми треба информации околу тоа. Јас како што можев да пресметам ми изгледа премногу скапо, околу 60-70 евра кола за недела, 10евра од ден за осигурување, плус некакви си даноци за пат и сл...

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1902
Одг: Rent a Car
« Одговори #1 на: 23 Август 2016, 11:41:02 am »
Како што те разбрав излегува околу 150 евра за 7 дена? Тоа не е воопшто скапо, кај нас е поскапо, под 25 eu дневно нема.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4958
  • The Spartan General
Одг: Rent a Car
« Одговори #2 на: 23 Август 2016, 11:43:44 am »
Дојчланд ти е околу 40 евра на ден. За цела недела можеби ќе ти дадат некој попуст, ама да е пониско од 30 евра нема шанси.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33916
  • Таков е животот... јебига
Одг: Rent a Car
« Одговори #3 на: 23 Август 2016, 12:04:44 pm »
Како што те разбрав излегува околу 150 евра за 7 дена? Тоа не е воопшто скапо, кај нас е поскапо, под 25 eu дневно нема.

Има кај нас Пежо 107 и Спарк за 16 евра на ден.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1902
Одг: Rent a Car
« Одговори #4 на: 23 Август 2016, 12:21:47 pm »
Кај има за толку? На колку дена треба да се земе за да е таа цена?

Ако е толку за еден ден, па да си земам кога идам по планиниве да не си ја кршам мојава. :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33916
  • Таков е животот... јебига
Одг: Rent a Car
« Одговори #5 на: 23 Август 2016, 12:36:56 pm »
http://globalrentacar.com.mk/car-listings/
https://macedoniarentacar.com.mk/

Поиграј си малку со филтрите ќе видиш. Јас пред месец дена прашував. Зависи и во кои зони ќе возиш.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54781
  • Махер
Одг: Rent a Car
« Одговори #6 на: 23 Август 2016, 12:41:03 pm »
Што треба да знаеме за Rent a Car, на што треба да се внимава, која е постапката, дали може со македонска возачка, предлози, искуства...

Досега никогаш не сум имал искуство со Rent a Car, сакам да изнајмам кола во Мајорка, па ми треба информации околу тоа. Јас како што можев да пресметам ми изгледа премногу скапо, околу 60-70 евра кола за недела, 10евра од ден за осигурување, плус некакви си даноци за пат и сл...
Живо џабе ако е под 150 еур сосе осигурања се комплет за една недела. Зимај и бегај.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Rent a Car
« Одговори #7 на: 23 Август 2016, 12:49:53 pm »
Грешка сум, околу 350евра за една недела севкупно, земеш од аеродром со полн резервар, полна вратеш. Сега жената ми кажа дека имало опција да не плаќаш осигурување тие ти зимаат 1000евра во случај да е оштетена и сл, но воопшто не се исплаќа ризикот, најдобро плати си се како што треба и глава да не те боле. Се мислам да ја сликам колата при самото земање и оставање за да нема потоа оштетена била небила... Некој совет да не имате?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14062
  • Пудингот на шоферството
Одг: Rent a Car
« Одговори #8 на: 23 Август 2016, 13:05:21 pm »
Obavezno slikanje.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Rent a Car
« Одговори #9 на: 23 Август 2016, 13:47:27 pm »
Значи ем тебе ти лапаат пари ако недај боже ја оштетиш ем зимаат од осигурување, е расипана работа, пошто не ми се верува сите тие коли таму да не им се фул осигурани.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33916
  • Таков е животот... јебига
Одг: Rent a Car
« Одговори #10 на: 23 Август 2016, 13:50:07 pm »
100% им се каско тоа без сомневање пошто и тие возила се кладам дека им се на лизинг. Никоја фирма денес не превзема таков ризик да ги поседува тие возила.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Rent a Car
« Одговори #11 на: 23 Август 2016, 13:56:17 pm »
Па 200% им се фул каско... Ја мислев дека и ако ја оштетиш осигурање си покрива, што има ти да плаќаш а уште полошо па аванс да ти зимаат претходно уште не запалена колата... Глупости.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14062
  • Пудингот на шоферството
Одг: Rent a Car
« Одговори #12 на: 23 Август 2016, 14:01:15 pm »
Neznam po.drugite zemji kako e,ama Grcija mamata im ja rasplakaa na lugjeto so rentaa,gi sakatija od pari.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Rent a Car
« Одговори #13 на: 23 Август 2016, 14:11:46 pm »
А со дефект како иде работава? Што ако ти се расипе? Што ако се водиш по тоа ,,не е мое'' и му ебеш мамата?

Не знам за коли, ама моторче Априлиа одамна пред неколку години изнајмив на 4 дена во Грција, ми се расипа вториот ден неќеше никако да запали, нормално го возев не го силував,  го викнав тој дојде си го зема тоа и ми даде друго исто. Ништо не рече.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33916
  • Таков е животот... јебига
Одг: Rent a Car
« Одговори #14 на: 23 Август 2016, 14:18:18 pm »
Си го сносат тие ризикот, затоа е и толку скапо изнајмувањето. Они ќе ја исплатат колата уште првите 6 месеци. После тоа све им е користење гага.