Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 865850 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1245 на: 28 Јули 2014, 22:07:16 pm »
Zvone, zakazav steluvanje na ventili vo Olympia motors vo Vtornik. Pretpostavuvam deka ne treba posle toa intervencija vo Plimont?

треба да тркнеш до кај нив...




и имам прашање до администрација, зашто ми е избришана пораката на која му одговорив и претходно на фаланга? на истово прашање на исти начин?

ако е за објаснување зашто треба, нема да објаснам, затоа што има кој да објасни за тоа...

Пошто прашањето е до Звоне, не до било кој.
да си волку дециден за други работи, наместо сеективен, убаво ке биде...

п.с. консултирај се со звоне или звонко.. нешто има да ти каже...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1246 на: 28 Јули 2014, 22:48:06 pm »
Не убаво, најубаво ќе биде.

Ако Звоне до толку има нешто да ми каже, има повеќе начини на кои може да стигне до мене.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 868
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1247 на: 01 Август 2014, 16:18:59 pm »
Zvone, zakazav steluvanje na ventili vo Olympia motors vo Vtornik. Pretpostavuvam deka ne treba posle toa intervencija vo Plimont?

Во пракса вообичаено возилата кај кои е изведено штелување на вентили ги повикуваме на нова калибрација на плинскиот уред. Нема да ти одземеме многу време,  нема потреба од ништо повеќе од обична калибрација

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 868
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1248 на: 01 Август 2014, 16:24:07 pm »
Здраво,

Да прашам, на колку време треба да капнува адитивче од капалката?

@Allmighty: колку што знам, тој мотор си јаде плинче без никаков проблем. За цена, гаранција и слично, најдобро ќе биде некој од Плимонт да си каже, а ја само ќе ти кажам дека ти средуваат/помагаат за атест. Може да треба да се почека уште малку за одговор, поради летни одмори и слично.

Pravilnoto steluvanje na kapalkata podrabira taa da pusta po edna kapka aditiv na sekoi 8 do 11 sekundi.

Ѕвоне, јас кога бев у Плимонт пред да идам на одмор, Саше ми кажа дека капалката правилно си дозира. Арно ама, сеа имам пројдено преку 5500 км на плин, а во резерварчето има нешто над 100 мл. Со оглед на тоа што ми беше кажано дека капалката „трае“ до кај 4500 км, почнувам да сумњам дали е правилно наштелувана.

Јас пред некое време мерев, ама мислам дека не е верно тоа мерење, пошто мерев на незагреана кола, односно непребацена на плин, и капалката пушти капка на 50 секунди. Дали треба да пушта кога е на бензин? Дали има некаква врска загреан/незагреан мотор?

Јас би те замолил да одвоиш малку време и да не посетиш. Една капка на 50 секунди е малку, правилно е да пушта по една капка на 8 до 11 секунди. Капалката пушта капки масло и кога моторот е на плински и на бензиски погон. Нема улога температурата на моторот. Ќе се обидеме да ја наштелуваме капалката, а акоима потреба и ќе се замени со друга.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1249 на: 01 Август 2014, 16:29:39 pm »
Фала најпуно, ќе се видиме во брзо време.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 868
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1250 на: 01 Август 2014, 16:42:19 pm »
Плимонт, се надевам не сум досаден, но која е моментално најголемата тороидна боца која ја нудите? Какви се шансите за набавка на некоја позамашна, се` што е над 55 литри би вршело работа, па да се сторам со вакво нешто (сликата е од 166-ка со 72 литарски тороиден резервоар).:


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Во моментов најголемите торусни резервоари кои ги имаме се со димензии 650х250 мм, со зафатнина од 66 литри. Тоа се доста големи боци кои претежно се наменети за теренски возила- со голем дијаметар на резервно тркало. Помала димензија е 58 литарската, со димензии 650х220 мм. Ако може некоја од нив да ја собере во 166-ката, мислам дека ќе завршат работа. Деновиве ни пристига и нова пратка, па ќе имаме да понудиме доста различни величини на боци.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1251 на: 01 Август 2014, 22:51:30 pm »
Плимонт, се надевам не сум досаден, но која е моментално најголемата тороидна боца која ја нудите? Какви се шансите за набавка на некоја позамашна, се` што е над 55 литри би вршело работа, па да се сторам со вакво нешто (сликата е од 166-ка со 72 литарски тороиден резервоар).:


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Во моментов најголемите торусни резервоари кои ги имаме се со димензии 650х250 мм, со зафатнина од 66 литри. Тоа се доста големи боци кои претежно се наменети за теренски возила- со голем дијаметар на резервно тркало. Помала димензија е 58 литарската, со димензии 650х220 мм. Ако може некоја од нив да ја собере во 166-ката, мислам дека ќе завршат работа. Деновиве ни пристига и нова пратка, па ќе имаме да понудиме доста различни величини на боци.

Радосни вести :) 630мм дијаметар знам дека собира, за 650 не сум сигурен, ќе мора да се проба. Ако стигне нешто со над 60-тина литри капацитет, и 620-30 дијаметар без разлика на висината,супер. Ако не, ќе мора да пробаме и со 650-ка дали ќе ја собере. Ќе поминам од понеделник некој ден за консултации на лице место :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1252 на: 02 Август 2014, 01:11:54 am »
симо.. си заборавил дека јас турив 58-ца кај мене? максимум што собра е 56 литри... што е релативно добро уствари... е сега, и јас би уште поголема боца... ама оваа кнап влезе ВО ВИСИНА, а во ширина има место и за поголема иако и таа од 66 е исто широка само е повисока... ама пак више гепекот нема да паше, пошто кај мене е со тапацири на даски и пластики изведено...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1253 на: 02 Август 2014, 02:13:38 am »
Moмци дали знае некој колку пари би коштало да се стави плин на фелиција 1.3 95година
Комплет со атест?


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг:
« Одговори #1254 на: 02 Август 2014, 02:22:43 am »
Веројатно од понеделник па натаму би добил одговор.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1255 на: 02 Август 2014, 09:03:13 am »
симо.. си заборавил дека јас турив 58-ца кај мене? максимум што собра е 56 литри... што е релативно добро уствари... е сега, и јас би уште поголема боца... ама оваа кнап влезе ВО ВИСИНА, а во ширина има место и за поголема иако и таа од 66 е исто широка само е повисока... ама пак више гепекот нема да паше, пошто кај мене е со тапацири на даски и пластики изведено...

Искрено не се сеќавам на димензиите, на твојата боца само памтам дека ти тргаше некоја од тие заштитите да ти собира повеќе плин. Сепак, не знам во твојот  „бунар“ за резервна колкав дијаметар собира. Може е поголем или поразлично профилиран од кај мене. Ќе мора да се проба :) Висина и да изгубам некој цм, не ми значи во животот :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1256 на: 02 Август 2014, 19:58:17 pm »
нели ми рече да ти пренесам колку плин ке настискам во боцата... збориме за таа од 58 литри... кај мене ја турив во второто волво..

со вадење на заштитата (како и на секоја боца која собира до грло) ја полниш до крај.. ама еднаш само... после плинскиот уред скоро никогаш не ја празни до крај, т.е. останува 1-2литра во боцата кога префрла на бензин бидејки и снемува притисок... со тоа 1-2 литро нема доволно притисок за да работи нормално...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 868
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1257 на: 05 Август 2014, 09:30:33 am »
Moмци дали знае некој колку пари би коштало да се стави плин на фелиција 1.3 95година
Комплет со атест?



Претпоставувам дека Вашата Фелиција е опремена со карбураторски мотор. Цената за поставување на плински уред е 18,000 денри. Ќе се постави стандарден уред за карбурторски мотор и торусен резервоар - на место на резервно тркало, со зафатнина од 30 или 35 литри. Трошокот за атест на возило со вграден плински уред е околу 3,300 денари.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1258 на: 05 Август 2014, 10:16:39 am »
Ништо Плимонт, ќе причека промена на боцата :) Сега имам друг таск - промена на мотор ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Диневски

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
  • www.imagine.mk
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1259 на: 05 Август 2014, 10:56:12 am »
Plimont moze li da mi kazete cena za montaza na plin na Audi A6 1.8T 1999/2000