Автор Тема: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ  (Прочитано 11413 пати)

Отсутен Lazarus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
  • drive it like you stole it!
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #15 на: 14 Октомври 2011, 10:28:11 am »
Јас не би одел преку -30мм спуштање со амортизер со стандарден од. Имав Corsa B со -35мм спирали и turbo Boge(sachs) гасни амортизери, и покрај тоа што не беше тврда вожњата  и држеше одлично(за корса со 5врати), сепак имаше "bouncy" вожња. Од тоа што сум читал, многу луѓе се колнат во Eibach спирали, ама нешто во рамки на -25 до -30мм за амортизер со нормален од.

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #16 на: 18 Октомври 2011, 15:37:38 pm »
Jas sum vo ista situacija, cel mesec baram i gi prevrtuvam site varijanti za amortizeri i spirali za istoto vozilo.
Dokolku veke imas smeneto amortizeri, bi ti preporacal da stavis sportski spirali poniski 30mm (toa mi bese prvicnata zamisla).
http://www.a3m-tuningshop.com/Article.asp?articleid=1415

Odkoga go najdov sledniov kit, definitivno ke idam na ovaa varijanta.
http://asrb2c.tronportal.si/Article.asp?articleid=39500

Vo plan mi bese da otvoram tema za da mi dadete mislenje za ovaa opcija, no eve neka bide ovde, koga veke se raboti za istiot slucaj kako na Sivana.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #17 на: 18 Октомври 2011, 15:40:23 pm »
najdete spirali od punto hgt

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #18 на: 18 Октомври 2011, 18:07:38 pm »
najdete spirali od punto hgt

Тие се за 1.8 мотор наменети, овој 1.2 е доста полесен, ќе треба тегови да стаи  за да му работат ко` што треба :)
BTW, сигурно полесно ќе најде ајбах, ха ер, или сл. него од ХГТ :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #19 на: 18 Октомври 2011, 18:15:35 pm »
имаш ефтини спирали од ФК
линк

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #20 на: 18 Октомври 2011, 18:18:32 pm »
имаш ефтини спирали од ФК
линк

Одлично! На ова и транспорт да плати и сите давачки во државава, (а нема да има ни царина ни данок) нема да го чини повеќе од 100е!! топ цена!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #21 на: 18 Октомври 2011, 19:04:25 pm »
Рики има ставано спирали. Би требало да знае.

Jaс имам АПЕХ тркачки спирали... има многу крута вожња... дури, да не речам мава по дупки... ама по кривни држи... као по шини...

Спиралите ми се донесени од Словенија :)

Отсутен Ѕивана

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 229
  • Honk If Parts Fall Off
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #22 на: 18 Октомври 2011, 19:54:38 pm »
Ооо сте се распишувале глеам тука :) Баш денес бев до Тјунинг Центар, кај Љуц муц и рече дечкото дека може да ми нарача ХР или Ајбах, едните 30мм другите 35мм спуштање. Ќе ми се јавел да ми каже за колку време би ги донел и за што пари.

Е сеа чичко Влатко што пиша за тие ФК ми се свиѓа сумата, меѓутоа глеам немаат таму на сајтот шипинг за МКД, ако има некој од тука што може да ми ги нарача-донесе, ќе биде соодветно награден :) И таму како што глеам и предни и задни се, така? И у куантити треба да стои 1 или 2, пошто незнам дали се подразбира цел сет за куантити 1 или ќе ми даат еден амортизер :D

И бај д веј, ми требаат само предни, позади со опрема од 100 кила и те како е спуштена

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #23 на: 18 Октомври 2011, 20:27:42 pm »
Ооо сте се распишувале глеам тука :) Баш денес бев до Тјунинг Центар, кај Љуц муц и рече дечкото дека може да ми нарача ХР или Ајбах, едните 30мм другите 35мм спуштање. Ќе ми се јавел да ми каже за колку време би ги донел и за што пари.

Е сеа чичко Влатко што пиша за тие ФК ми се свиѓа сумата, меѓутоа глеам немаат таму на сајтот шипинг за МКД, ако има некој од тука што може да ми ги нарача-донесе, ќе биде соодветно награден :) И таму како што глеам и предни и задни се, така? И у куантити треба да стои 1 или 2, пошто незнам дали се подразбира цел сет за куантити 1 или ќе ми даат еден амортизер :D

И бај д веј, ми требаат само предни, позади со опрема од 100 кила и те како е спуштена
Пиши ми колку пари се хр од тјунинг центар кога ке ти кажат цена.
А за тоа што не мислиш да смениш задни него само предни, нека кажат тие што имаат искуство во таа област.
Јас би ги мењал сите 4, не само заради спуштање туку да се стабилизира колата и да добие спортска вожња. Да не заличи како рено4 :)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #24 на: 18 Октомври 2011, 20:30:20 pm »
ovie od FK bas i ne mi se sigurni sum cital po net bar na vremeto koga mi trebaa za kecot pola net go procitav :) :) :) :)

ima luge sto zimale FK od -30/-40 mm a koga gi namestile na kola se sputila i do 50/60 mm ...........

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #25 на: 18 Октомври 2011, 20:32:15 pm »
Ооо сте се распишувале глеам тука :) Баш денес бев до Тјунинг Центар, кај Љуц муц и рече дечкото дека може да ми нарача ХР или Ајбах, едните 30мм другите 35мм спуштање. Ќе ми се јавел да ми каже за колку време би ги донел и за што пари.

Е сеа чичко Влатко што пиша за тие ФК ми се свиѓа сумата, меѓутоа глеам немаат таму на сајтот шипинг за МКД, ако има некој од тука што може да ми ги нарача-донесе, ќе биде соодветно награден :) И таму како што глеам и предни и задни се, така? И у куантити треба да стои 1 или 2, пошто незнам дали се подразбира цел сет за куантити 1 или ќе ми даат еден амортизер :D

И бај д веј, ми требаат само предни, позади со опрема од 100 кила и те како е спуштена
Пиши ми колку пари се хр од тјунинг центар кога ке ти кажат цена.
А за тоа што не мислиш да смениш задни него само предни, нека кажат тие што имаат искуство во таа област.
Јас би ги мењал сите 4, не само заради спуштање туку да се стабилизира колата и да добие спортска вожња. Да не заличи како рено4 :)

Nemozes taka da igras ,sepak stavas sportski spirali ,kolata napret ke ti bie  vrda bozadi meka ,ne e ubavo taka ,obicno obratno pravat pozadi po tvrda napret po meka,bar taka e kaj mene na kecot ,koga bese obratno cudna mi bese ligava,cudno se ponasase vo krivini

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #26 на: 18 Октомври 2011, 20:33:04 pm »
Рики има ставано спирали. Би требало да знае.

Jaс имам АПЕХ тркачки спирали... има многу крута вожња... дури, да не речам мава по дупки... ама по кривни држи... као по шини...

Спиралите ми се донесени од Словенија :)
Дај малце повеќе информации, не биди скржав :)
Само спортски спирали имаш ставено, а амортизерите ти се стандардни ?
И кажи ми што мислиш за COILOVERS. Дали се премногу крути и дали лесто и брзо се штелуваат или има процедура.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #27 на: 18 Октомври 2011, 21:14:50 pm »
еве што викаат за FK спиралите:
-Using dannyboy88's guide "http://www.fiatforum.com/grande-punt...ront-back.html", lowered it myself with these springs and what a difference. It looks absolutely gorgeous from any angle all round. There is say a gap of a few cm's between the front wheels and a couple at the back. The drive is great on roads, feel bumps a lot more but that's also a factor of the profile of my tyres, going to up them which should make it a bit smoother day to day. Speed bumps they carry on bouncing momentarily after them also.

So with the general idea of Eibach Sportlines are the best, i imagine they are. The stance they give is quality, but so do these. I imagine a lot more research has gone into the Eibach aswell so you do pay for what you get. But at the end of the day, they all pass the same safety tests.

£40 all in, how can you complain it grips corners amazingly and a lot safer in rain in corners, no understeer at all.
-Yep, a little firmer, and corners are way better! Less wallowy. No pics at the mo but if you look at anyone thats gone down the 35-40mm drop it's pretty similar, certainly not as noticable as a 50mm drop

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Одг: Re: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #28 на: 18 Октомври 2011, 22:32:25 pm »
Neznam kako si so pari, no razgledaj dts coilovers, ako imas nekoj od nemacka da ti gi donese. Sum cital dobra zena za ona sto dobivas. Jas takvi merkam za poloto moe, ali zdravje.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: СОВЕТ ЗА СПИРАЛИ
« Одговори #29 на: 19 Октомври 2011, 01:14:07 am »
Рики има ставано спирали. Би требало да знае.

Jaс имам АПЕХ тркачки спирали... има многу крута вожња... дури, да не речам мава по дупки... ама по кривни држи... као по шини...

Спиралите ми се донесени од Словенија :)
Дај малце повеќе информации, не биди скржав :)
Само спортски спирали имаш ставено, а амортизерите ти се стандардни ?
И кажи ми што мислиш за COILOVERS. Дали се премногу крути и дали лесто и брзо се штелуваат или има процедура.

Aмортизерите се стандрдни, ама ги репарирав во радишани кај овие... заборавив како се викаа... и нешто ги средија да враќаат поспоро...  не знам што да ти кажам, хидраулика не разбирам многу...

Битно аморитзерите се фабрички за ГТИ, и не се исти, како за 1.0 Свифт :)