Автор Тема: Remont na motor kaj "popularniot" 101  (Прочитано 12613 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5429
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Remont na motor kaj "popularniot" 101
« на: 31 Јануари 2011, 15:49:50 pm »
Veruvale ili ne tatko mi i pokraj toa sto mu nudev da go smeni kecot za nesto podobro neke za ziva glava, zasto on si znae...
Anuway, dojde vreme za remont na motor...znae li nekoj dobar servis i kolku ke cini seto toa, ili pak moze li da se smeni motor od nekoja lupnata ili sl.
Znam deka ne se isplati da se remontira ali dokazete mu na nego toa.

btw. Inace mu raboti na "nitro" - plin ;D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #1 на: 24 Февруари 2011, 16:28:14 pm »
имам еден пријател,може да го ремонтиора,многу добро работи човеков,ама нема да биде ефтино....

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6099
  • 69
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #2 на: 24 Февруари 2011, 17:56:23 pm »
Ако го хилзнувате на стандард, без да го правите на некоја специјала, имам оригинални италијански карики од пред 30 години!!! Ги чував за мојот кец, ама на жалост замина кај друг сопственик...Имаше поминато околу 250000 км и не беше ччнат моторот...Не трошеше капка уље, на -15 палеше како чакмак....штета што шкољката се одвои...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #3 на: 25 Февруари 2011, 13:35:27 pm »
не би идел на таа опција,подобро да се избуши и да се стават нови клипови,иначе и денес можат да се анјдат квалитетни делови,ама не се исплати да се прави овој мотор освен ако не си приврзан за него.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5429
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #4 на: 25 Февруари 2011, 15:33:54 pm »
Rabotata e sredena se pomina bez remont, se smeni anlaser.
Se smeevme so tatko mi, na sekoj majstor sto ke go odnese uste na nevideno mu vikaat treba remont da se pravi, samo da se zeme nekoj denar, a dali navistina ti e za remont toa nema veze.

Zaradi toa batica samo novo vozilo, i pomalo da e ali novo da e.
Koga jas kupuvav site mi vikaa so tie pari ke kupis E klasa A6 itn, ali da so preku 150 000 projdeno, i posle da skapam po majstori.
Vaka vozi 5-7 godini pa prodaj cista rabota. Barem nema da se raspravas so nasive "profesionalci" sto znaat samo remont da pravat.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6099
  • 69
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #5 на: 25 Февруари 2011, 21:55:11 pm »
Да направиш ремонт треба да си доктор!!!
Нашиве професионалци незнаат ни термостатот да ти кажат зошто служи, а камо ли ремонт да ти направат...
Респект за исклучоците...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #6 на: 26 Февруари 2011, 14:21:39 pm »
од кај мене од гаража кој искочил се нема пожалено,еден доага да му мењаме дихтунг ан глава и мајсторов му вика 4000ден он вика-скапо е бе мене за 4000ден ремонт ке ми прават  ;D и ај сеа

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #7 на: 26 Февруари 2011, 17:07:01 pm »
hahah doaga edna budala kaj mene so yugo 55 koral :)i mi vika druze da mi seteluvas ventili cukaat rasturaat... ne vlece kolava, ne e startna... i kao kolku pari i sea go pazaram 1500 denari, mu vikam ostaj kolata treba da se oladi edno 3-4 saati pa da rabotam pa taka da za vecer ke ti bide gotova da si ja zemes... i sea vikam aj da kasnam... pa da rabotam i otidov kaj na jadenje, i taman koa trebase da rabotam me fati edna mrza... lele majko mi se spie mi se place :) i zemav... so krpce mu go zacistiv poklopacot na ventili, bap razvodnikot u ranie, mu nashteluvav ubavo karburacija mu prsnav od CRC carburatol cliner :) i yugovo odma zivna prima kako ludo, nit ventili cukaat nit nisto :) i doaga budalava vika da ja probam, se vrakja i mi vika... druze si gi nashteluval ventlive si ja naprail da ide kolava u picku materna sea ima da letam, ovie so mercedesive parce ke gi praam :))))

Отсутен audiofil

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #8 на: 26 Февруари 2011, 20:02:05 pm »
Да направиш ремонт треба да си доктор!!!
Нашиве професионалци незнаат ни термостатот да ти кажат зошто служи, а камо ли ремонт да ти направат...
Респект за исклучоците...

Se slozuvam so tebe.Koga veke kazuvas za isklucocite povtorno ke go spomenam Vlatko Mitrevski gazdata na servisot.Vo eden muabet so nego pred okolu 5,6 godini go spomenav Mitsubishi Lancer od 1991 modelot deka slusnav navodno nema sansi motorot da se remontira bidejki bil mnogu nezgoden za takva rabota kako i drugi japanci.Me prasuva koj te laze deka ne se pravi remont?Mu vikam eden decko vozi takov i od nekolku mesta doznal deka koga ke mu dojde krajot na toj motor go frlas i zimas drug.Mi vika deka prvpat go otvoril motorot od Mitsubishi Lancer od toj model sopstvenost na bivsiot gradonacalnik na Sopiste i vika covekot go utepa od vozenje pred da go donese vo servis!Remontot pominal vo najdobar red ja vozel ne znam uste kolku godini i posle toa ja prodal kolata bidejki kupil nova a denesniot sopstvenik uste ja vozi.Sakam da kazam deka sekoja kola moze da se remontira no ne moze sekoj mehanicar toa da go napravi!
« Последно менување: 26 Февруари 2011, 20:03:41 pm audiofil »

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6099
  • 69
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #9 на: 26 Февруари 2011, 21:34:20 pm »
i zemav... so krpce mu go zacistiv poklopacot na ventili, bap razvodnikot u ranie, mu nashteluvav ubavo karburacija mu prsnav od CRC carburatol cliner :) i yugovo odma zivna prima kako ludo, nit ventili cukaat nit nisto :) i doaga budalava vika da ja probam, se vrakja i mi vika... druze si gi nashteluval ventlive si ja naprail da ide kolava u picku materna sea ima da letam, ovie so mercedesive parce ke gi praam :))))

И после сакаш луѓето да ти веруваат???
Си правиш антиреклама за самиот себе...Со свој стап по своја глава...
:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #10 на: 26 Февруари 2011, 23:53:20 pm »
Не прави човекот анти реклама, јас колку што прочитав он му ја средил колата, тоа е битно и тоа за 1500 денари, па па па пуна капа.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6099
  • 69
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #11 на: 27 Февруари 2011, 00:07:10 am »
Ја го разбрав дека му кажал и вентили дека му штелувал, меѓу другото...
У спротивно Ок...
Да не ме свати погрешно, најбитно е да се среди проблемот, но за тоа муштеријата да биде запознаен...
На пример-сменив свекици, сменив платина, разводна капа итн и колата ти е средена...А не од типот ти сменив свекици (сменети и до нив бил проблем), ти штелуваф вентили (а тоа не е направено), ти подесиф палење (а не е подесено) итн, а се наплатува за се...Јас сум да си платам поштено, по потреба и поскапо, само проблемот да е отстранет и да не егзистира понатака...

Друга работа што ме живцира кај 90% од мајсторите е следнава: Никогаш не ставаат некаква заштита на крилото кога се наведнуваат и работат нешто на моторот...Обично 90% од работничните панталони имаат некакви си факинг патенти и ти го гребат крилото...Друга работа е таа што никогаш пред да седнат у кола не ставаат заштитен најлон на седиштето и со униформата ти го прават тиња, па ти послем седни на нив...Никад не мијат раце пред да го фатал воланот со изговор дека не е проблем, ке се избрише ...
Обично се научени по сељачки тертип додека правиш муабет со нив да ти притиснат на крилото за д ти го проверат амортизерот дали е добар..WTFUp  проверваат??? На моето крило од една и од друга страна се познаваат такви вдлабнатинки...+ никад после сервис немаат ништо пребришано од тоа што испипале со мрсни раце... И сакаат на крај да кажеш дека се е Ок...
Стварно у градов само 10 % се претпазливи и не ги прават овие работи кои ги набројав...

Да не почнам со мојата прикаска коа ми падна моторот на полуосовина од мајстори кои важат за едни од подобрите во Скопје за Пежо, Цитроен...Сва среќа ми се деси на тргнување, иначе замислете што би се десило да било некаде по аутопут...
Мизерија...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #12 на: 27 Февруари 2011, 00:18:13 am »
Колку ти е постов на место немаш поима, колку сум го јадел на овие начини да ти кажам глуп ќе ме направиш. Сега веќе знам мајстор кој ќе ми заврши работа без да приба да ме заебе, јас сум молел да ми отклонат проблем и повеќе пари сум авал него што ми кажувале и пак ми останувал проблемот, божем кај мајстори идеш. Ако јас не си го знам проблемот кој ми е никој не ни се нафаќа да работи а ако јас претходно го кажам кој е проблемот ме убедува во нешто друго а бично јас сум во право. А за тоа што кажа притискањето накрилото за амортизерот и мене ми се има случено и искрено да ти кажам срце ќе ме фатеше кога видов дека ми го вдлабна крилот. Меѓутоа не  е само тоа проблем, што ќе кажеш на паркинзиве што маме ебаваат со врати кога излагаат а се паркирани до тебе, мене од такви работи сликовници ми е колата, ми се има случено да бидам во кола и да ме опнат со врата, и тоа во очи ме гледа и се прај мутав како ништо да не се десило како нормална секојдневна работа да е.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6099
  • 69
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #13 на: 27 Февруари 2011, 00:27:31 am »
Тоа со вратите не ми кажувај...Само кај нас изгледа луѓево се без осет...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5429
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Remont na motor kaj "popularniot" 101
« Одговори #14 на: 27 Февруари 2011, 01:03:49 am »
Prosliov "odmor" koga bev doma, sekoe parkiranje kaj novoto Vero u garazite dole po edna sitna grebnatina naogav, toa se od taka koga otvaraat vrati.
Veke ne parkiram tamu nikogas, mnogu nekulturen narod sme i mnogu zavidliv, mislam deka pola luge toa go pravat od zavist, nisto drugo.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!