Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1777357 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13365 на: 31 Мај 2024, 14:20:28 pm »
е уште да измислат нешто за сите оние кои одат од лента за десно право ќе нбемат ко ними. Ама и сите в база да ги клат

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13366 на: 01 Јуни 2024, 21:49:06 pm »
 Веројатно следно ако те смета за престапник ќе ге гаѓа со ласер ко на филмојте.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13367 на: 02 Јуни 2024, 07:53:20 am »
Можат и брзина да мерат, а и да регистрираат кој поминува на црвено, еве како работат
Поминување на црвено
Мерење на брзина
Како што можев да видам нашиве немаат радар, тој доле модулот, веројатно нема да мерат брзина, а за проаѓање на црвено и редно е да казнуваат, никој не есапи семафор у градов.

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13368 на: 02 Јуни 2024, 15:00:19 pm »
Во ред казнување ако навистина се врви на црвено
АМА
овие системи се и подложни на манипулации...
знам америка негде се бунеа дека се штанцале казни без доказ за да си полбат буџет,
а австралија негде пишале казна за возење 160-180 за стара крнтија за која после се
докажало дека не оди повеќе од 120.

Не велам дека стално би било така, ама се остава простор за сомнеж.

Друг аспект, низ европа, па и турција имам сознанија, мора да има знак кој предупредува
дека има контрола било каква, па и автоматска. Тука слабо.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13369 на: 02 Јуни 2024, 15:34:40 pm »
Можат и брзина да мерат, а и да регистрираат кој поминува на црвено, еве како работат
Поминување на црвено
Мерење на брзина

@HoLfElDeR Ако можат да покријат до 3 ленти зошто на улици со 5 ленти се поставени по 4 вакви кај нас? Има некој бенефит?

Исто според едново видео вика дека има опција за надворешен радар, интерен немаат? Тие што се поставени по раскрсници немаат надворешен радар.
« Последно менување: 02 Јуни 2024, 15:47:39 pm DarthJe5us »

Отсутен Filo123

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13370 на: 04 Јуни 2024, 21:36:49 pm »
Mu ja dignale li na nekoj kolata od ovde? I po koj osnov? Imam mesecen POC.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13371 на: 05 Јуни 2024, 08:39:04 am »
Резидент (станар) си на таа улица? Мислам дека е дозволено само на резиденти таму да се паркираат и тоа те пријавил некој станар од таму, инаку не дигаат коли со налепници ПОЦ што се регуларно паркирани.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Filo123

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13372 на: 05 Јуни 2024, 09:30:33 am »
Резидент (станар) си на таа улица? Мислам дека е дозволено само на резиденти таму да се паркираат и тоа те пријавил некој станар од таму, инаку не дигаат коли со налепници ПОЦ што се регуларно паркирани.

Ne sum rezident ama imam mesecna karta, ovaa ulica ne e za rezidenti. Obrazlozenieto e deka na trotoar sum bil parkiran, a cela zona e trotoar i toa ne obelezan so lenti za parking mesto.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13373 на: 05 Јуни 2024, 10:03:22 am »
Образложението не држи вода затоа што цело време има паркирани коли на тротоарот, ама 100% сум сигурен некој станар те има пријавено што се паркира таму, а имам видено и табли за резиденти, така да, се е можно. Ти поднеси си приговор електронски со слики во прилог дека има табла ан ПОЗ, дека имаш карта и деак таму цело време има коли и сл, не губиш ништо
« Последно менување: 05 Јуни 2024, 10:15:24 am Filip MK »
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13374 на: 05 Јуни 2024, 10:54:11 am »
Резидент (станар) си на таа улица? Мислам дека е дозволено само на резиденти таму да се паркираат и тоа те пријавил некој станар од таму, инаку не дигаат коли со налепници ПОЦ што се регуларно паркирани.

Ne sum rezident ama imam mesecna karta, ovaa ulica ne e za rezidenti. Obrazlozenieto e deka na trotoar sum bil parkiran, a cela zona e trotoar i toa ne obelezan so lenti za parking mesto.
Ако си бил паркиран на тротоарот пред мин. за земјоделие (пошто првата слика е од тој тротоар), тогаш таму не е паркинг тротоар. тоа е само тротоар :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Filo123

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13375 на: 05 Јуни 2024, 15:04:00 pm »
Резидент (станар) си на таа улица? Мислам дека е дозволено само на резиденти таму да се паркираат и тоа те пријавил некој станар од таму, инаку не дигаат коли со налепници ПОЦ што се регуларно паркирани.

Ne sum rezident ama imam mesecna karta, ovaa ulica ne e za rezidenti. Obrazlozenieto e deka na trotoar sum bil parkiran, a cela zona e trotoar i toa ne obelezan so lenti za parking mesto.
Ако си бил паркиран на тротоарот пред мин. за земјоделие (пошто првата слика е од тој тротоар), тогаш таму не е паркинг тротоар. тоа е само тротоар :)
Epa toa e rabotata, sho nema znak deka ne e zona ili zabraneto a se naogja megju dva znaci za zona...

Отсутен Filo123

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13376 на: 05 Јуни 2024, 15:04:55 pm »
Образложението не држи вода затоа што цело време има паркирани коли на тротоарот, ама 100% сум сигурен некој станар те има пријавено што се паркира таму, а имам видено и табли за резиденти, така да, се е можно. Ти поднеси си приговор електронски со слики во прилог дека има табла ан ПОЗ, дека имаш карта и деак таму цело време има коли и сл, не губиш ништо
Da da, imam prigovor kje go odnesam licno do MVR

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13377 на: 05 Јуни 2024, 15:07:45 pm »
Mu ja dignale li na nekoj kolata od ovde? I po koj osnov? Imam mesecen POC.


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13378 на: 05 Јуни 2024, 15:10:28 pm »
drugovi, kako kje se dokazish dali si pominal ili ne na crveno ?

Отсутен Filo123

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13379 на: 05 Јуни 2024, 15:19:08 pm »
Mu ja dignale li na nekoj kolata od ovde? I po koj osnov? Imam mesecen POC.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ne e znakot na isto mesto, i po zakon vazi, od i posle znakot se duri nema drug posle nego. Isto stara slika e ova, na toj trotoar ima stubovi sega.