Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 613816 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4273
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Перење возила
« Одговори #3480 на: 28 Април 2023, 17:28:03 pm »
Мора така Марјанче, то е само бегинер левел.
Го нема @deko4ever да објасни шо како.

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5983
Одг: Перење возила
« Одговори #3481 на: 28 Април 2023, 18:29:02 pm »
Испрана со Meguiars Nxt шампон, двата се добри и овој и TW Zipwax, неможам да кажам кој е подобар, Meguiars подобро мириса и повеќе пена прави.



Сеа, NXT со ZipWax...

Секако дека NXT ќе биде подобар шампон. Прво и основно, поскап е, и тоа за поприлично. Бар тука.

Отсутен Dejan Gj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 386
Одг: Перење возила
« Одговори #3482 на: 28 Април 2023, 19:50:17 pm »
 TW Zipwax 500ml. е 360ден ако мислите на тој шампон, NXT е 1200ден 2 литри. Кај TW незнам кој е растворот кај NXT 1:266.
Од мое истражување шампоните на Meguiars се најдобра цена во тоа колку шампон се добива од концентратот што се купува, сепак далеку е Калифорнија и тоа да се земе во предвид  ::) ::) ::)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4273
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Перење возила
« Одговори #3483 на: 28 Април 2023, 20:22:39 pm »
На темава немам никакво знаење, никогаш не сум користел средства освен шампон од Sonax, K2 и еден шампон со восок што беше доста евтин во Стокомак и според мене најдобро си ја бркаше работата за парите и го користев со апарат за миење под притисок (во Прилеп го викаме шмрк, извинете што не знам како му е стручното име), најпрвин со Karcher, а потоа со Parkside кој за 50тина евра си ја бркаше добро работата. Имам користено од W5 од Lidl tyre shine и тоа беше добро и траеше долго време, сега немам заприметено таква работа. Моментално колата ја перам на самоуслужна перална бидејќи живеам моментално во стан(претходно живеев во куќа и по 6ч. ја чистев колата аматерски само) и ја чистам со микрофибер ракавица за миење на автомобили. После перење ја поминувам со еленска крпа од Сонакс. Користам Ајакс за стакло со микрофибер крпа (мислам дека е од Farmasi и досега е нешто најдобро што го имам користено) и користам K2 Polo средство за кокпит од кое исто така сум задоволен од сјајот и трајноста.
Пред некое време купив некое восоче нонаме евтинко од Лидл.
Дали може да го користам без глинирање бидејќи немам услови, но ни средства за глини и лубриканти?
Исто така може да ми препорачата буџет производи за аматерско чистење на автомобил, поточно за надворешна употреба.
И дали прво да ја поминам колата со вода(без/со притисок) на самоуслужна или прво со пена па со вода?

Присутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2915
Одг: Перење возила
« Одговори #3484 на: 29 Април 2023, 09:41:39 am »
Вчера утепав едно 3 саати за перење и чистење.









Користени средства



Дополнително зедов од grass cosmic dry, и крпата е одлична.

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Перење возила
« Одговори #3485 на: 29 Април 2023, 09:54:38 am »
На темава немам никакво знаење, никогаш не сум користел средства освен шампон од Sonax, K2 и еден шампон со восок што беше доста евтин во Стокомак и според мене најдобро си ја бркаше работата за парите и го користев со апарат за миење под притисок (во Прилеп го викаме шмрк, извинете што не знам како му е стручното име), најпрвин со Karcher, а потоа со Parkside кој за 50тина евра си ја бркаше добро работата. Имам користено од W5 од Lidl tyre shine и тоа беше добро и траеше долго време, сега немам заприметено таква работа. Моментално колата ја перам на самоуслужна перална бидејќи живеам моментално во стан(претходно живеев во куќа и по 6ч. ја чистев колата аматерски само) и ја чистам со микрофибер ракавица за миење на автомобили. После перење ја поминувам со еленска крпа од Сонакс. Користам Ајакс за стакло со микрофибер крпа (мислам дека е од Farmasi и досега е нешто најдобро што го имам користено) и користам K2 Polo средство за кокпит од кое исто така сум задоволен од сјајот и трајноста.
Пред некое време купив некое восоче нонаме евтинко од Лидл.
Дали може да го користам без глинирање бидејќи немам услови, но ни средства за глини и лубриканти?
Исто така може да ми препорачата буџет производи за аматерско чистење на автомобил, поточно за надворешна употреба.
И дали прво да ја поминам колата со вода(без/со притисок) на самоуслужна или прво со пена па со вода?
Земи од Сонакс за фелни, ете @Diesel рече и Фелген Бист уште подобро и со него барем хемиска деконтаминација напрај си. Прво испери, нека се подзасуши колата, испрскај комплет со средството, по 10-15 минута испери и терај со воскирање. Нормално не на сонце све ова знаеш тоа ваљда.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6081
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Перење возила
« Одговори #3486 на: 02 Мај 2023, 08:01:35 am »
TW Zipwax 500ml. е 360ден ако мислите на тој шампон, NXT е 1200ден 2 литри. Кај TW незнам кој е растворот кај NXT 1:266.
Од мое истражување шампоните на Meguiars се најдобра цена во тоа колку шампон се добива од концентратот што се купува, сепак далеку е Калифорнија и тоа да се земе во предвид  ::) ::) ::)

Ај ако можиш да го објасниш како го доби соодносот од 1:266?
На самата амбалажа вика 1 унца шампон на 1 галон вода или 29.6 ml на 3.79 liters = 1:128, за рачно перење.

Дека е густ, зимно време тешко се раствора во водата, каде таа е поладна а и тој е погуст, јас не го препорачувам за на зима.

Отсутен Dejan Gj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 386
Одг: Перење возила
« Одговори #3487 на: 02 Мај 2023, 09:01:55 am »
Ова беше препишано од Хрватската декларација, а да точно е за рачно перење 1:128 или 4 капачиња шампон тоа е окулу 30мл. со еден галон или 4Л. вода.

Отсутен Panda993

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 99
Одг: Перење возила
« Одговори #3488 на: 05 Мај 2023, 23:22:21 pm »
Има ли некое средство за вадење лепак(од тегови за балансирање)  за алуминиумски бандажи?

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5052
Одг: Перење возила
« Одговори #3489 на: 05 Мај 2023, 23:45:43 pm »
Има ли некое средство за вадење лепак(од тегови за балансирање)  за алуминиумски бандажи?
Wd 40 би требало да ти збрка работа.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Panda993

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 99
Одг: Перење возила
« Одговори #3490 на: 07 Мај 2023, 15:39:08 pm »
Има ли некое средство за вадење лепак(од тегови за балансирање)  за алуминиумски бандажи?
Wd 40 би требало да ти збрка работа.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
WD40 nisto ne mu pravi na lepakot.... probav i so uljni razredivac isto ne go vagja lepakot( se utepav od trienje dzabe)
Ostanue so nitro da probam.... ali bojata dan ja izvadam so se lepakot.....

Nema nekoe specijalno sredstvo bash za ovoj problem?
Poso sekoja godina na isti bandazi menjavam gume i celi veke so lepak se..... inaku na vulkanizer ako im rechesh da go iscista lepakot se znae si shpakla ili nekoj shtrafciger u lom ti gi praa bandazite kade sto imalo lepak.....:/

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5983
Одг: Перење возила
« Одговори #3491 на: 07 Мај 2023, 15:43:50 pm »
Купи си "карамела" за шрафилица од било кој дуќан што продава бои. 600-700-800 денари е.

Или било каков tar and glue remover.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1941
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Перење возила
« Одговори #3492 на: 07 Мај 2023, 16:16:20 pm »
Клабери препорачајте некое "јако" апц. Имам пулимакс од лани, при крај ми е, ама некако слабо вади. Пластиките во колата се крем боја, ама се мноогу прљави, бидејќи железо и профили се вози во неа. (како, не прашувајте).
Ми треба мало паковање 500 или 1000мл.
Никогаш повеќе крем/бел ентериер за немарни како мене.
Никогаш не вели никогаш.

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5983
Одг: Перење возила
« Одговори #3493 на: 07 Мај 2023, 16:44:08 pm »
Магични сунѓери од Кам купи си, и Пулимакс 1:10.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
  • Бенве сие бенве
Одг: Перење возила
« Одговори #3494 на: 07 Мај 2023, 17:35:08 pm »
Пулимакс одлично чисти, јас го користев по концентриран. Да не правиш некаде некоја грешка или премногу ти е разреден.


Sent from my iPhone using Tapatalk