Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 278727 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #30 на: 23 Април 2014, 01:42:51 am »
во нотарскиот договор мање више. ако е таму утната, полицаецот нај веројатно нема ни да примети... значи битно е фактичката состојба од колата (вистинскиот број на шасијата) да ти го пишува правилно во сообраќајна... тоа е нај битно, зашто за тие грешки ке се маткаш низ телевизија по шалтери, соби и разно разни шефови од `15 дена до 2 месеци...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #31 на: 23 Април 2014, 01:44:15 am »
Благодариме на инфо.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20568
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #32 на: 05 Мај 2014, 00:29:45 am »
Која станица за технички/регистрација би ја препорачале?

Јас лани бев во ПСС (Зајчев Рид), ама некако не сум баш задоволен, особено пошо чув муабети дека не се труделе баш нешто многу многу...

Имам клуб картица од Аутомакедонија, некој некое инфо за нив? Дали ги бива и колку?

Мислења за АМСМ, АСУЦ?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33905
  • Таков е животот... јебига
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #33 на: 05 Мај 2014, 00:31:53 am »
Шо ти е гајле дали се трудат? Битно ќе ја регистрираш колата. И онака одиш на проверка и центрирање предница на друго место.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20568
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #34 на: 05 Мај 2014, 00:38:11 am »
Кога веќе плаќам за технички, сакам да биде направен технички, без разлика дали одам на проверка на друго место.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5447
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #35 на: 05 Мај 2014, 00:53:29 am »
Jas bas sum zadovolen od pss na zajcev rid...ostavas klucevi i dokumenti sve oni brkaat rabota tvoe e samo dasi ja zemes kolata od peralna..koga nosev od stariot 128cata samo ja preteraa niz tehnicki ustvari na valci ja zastanaa samo drugo jok..ali fino gi zamoliv na kanal da dzirnat sto e kako e so prednicata deckite ja vratija nazad vlegoa vo kanal pregledaa i sve vo najdobar red..

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4063
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #36 на: 05 Мај 2014, 01:14:18 am »
амсм,само да знаеш дека треба една уплатница да платиш у банка,неможе кај нив на шалтер

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2694
  • Шалабајзер
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #37 на: 05 Мај 2014, 04:23:17 am »
А дали за возило кое не е регистрирано подолго време, при нова регистрација треба да менувам таблички, односно да вадам нови(а баш ми се тиње новите), не се префрла од друг град, туку само мала пауза од 2 и пол години ? :)
No turbo, no fun :)

Присутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7581
  • Плинаш!!!
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #38 на: 05 Мај 2014, 06:40:05 am »
Да, треба нови таблици.

Веле за таа работа здружение на возачи се најбоље. Најдобро ќе ти ја прегледаат цела кола.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20568
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #39 на: 05 Мај 2014, 09:50:01 am »
Вииш, кај нив не сум бил до сеа :)

ПСС и АМ ми нудат некои попусти и поволности, али не паѓам толку на таа финта, побитно ми е да ми ја проверат колата како што треба, оти пак ќе не чека долг пат...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43382
  • Il Moderatore
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #40 на: 05 Мај 2014, 09:53:40 am »
Сите ќе го напраат истото: Ќе проверат подвозје, ќе проверат сигнализација и кочници и ќе ти удрат печат. Ако евентуално нешто не чини ќе ти кажат „дечко провери си задно десно тркало слабо ти кочи...“. Со оглед дека имаш нова кола, сигурен сум дека ќе помине со "flying colors" на тие тестови што ги праат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20568
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #41 на: 05 Мај 2014, 09:55:30 am »
Абе да, ама некој ќе ја пројде на лента, а друг ќе си ја заврши својата работа додека е колата на лента. Мене ме интересира кои припаѓаат во втората група :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43382
  • Il Moderatore
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #42 на: 05 Мај 2014, 09:59:49 am »
Тоа на ПСС што не ги гледаш, не значи дека не си ја вршат работата. Исто како и сите други. Во АМСМ ми се деси да ми удрат печати за техничка исправност и да ме пратат на полициски шалтер за печат у сообраќајна, а колата уште чекаше да влезе на лента. Па види ти...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #43 на: 05 Мај 2014, 10:06:54 am »
Веле кај и да идеш пред да го предадеш возилото напомени им ,доколку се сомневаш на одредена неисправност, да обрнат поголемо внимание..

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6438
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #44 на: 05 Мај 2014, 12:49:11 pm »
Сите ќе го напраат истото: Ќе проверат подвозје, ќе проверат сигнализација и кочници и ќе ти удрат печат. Ако евентуално нешто не чини ќе ти кажат „дечко провери си задно десно тркало слабо ти кочи...“. Со оглед дека имаш нова кола, сигурен сум дека ќе помине со "flying colors" на тие тестови што ги праат.

Мојон болид проага на лепе очи, па не нова кола што сметам дека не е ок. Доколку не е исправно возилото, без разлика 3 години старо или 30 години, не треба да те пушти се додека не се острани дефектот и поново да биде возилото во технички исправна состојба.