Автор Тема: Lancia Delta  (Прочитано 80415 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Одг: Lancia Delta
« Одговори #345 на: 20 Март 2018, 07:52:39 am »
Проблемот е што веќе месец и кусур дефектот не е отклонет. Тоа вади од такт. @miksi ова во официјален се случува или на друг мајстор?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1319
Одг: Lancia Delta
« Одговори #346 на: 20 Март 2018, 11:33:40 am »
Проблемот е што веќе месец и кусур дефектот не е отклонет. Тоа вади од такт. @miksi ова во официјален се случува или на друг мајстор?
Во друг сервис. Комплетот ламела потисна и друк лагер се од про-цит (валео) наводно по каталошки број за мојата кола. Од кога ја земав колата почна после една недела да пролизгува. Ја вратив во мојот сервис, а они ја рекламираа во про-цит. Од таму им дадоа нов сет ист како предходниот. И пак после неколку дена почна да лизга. Пак ја вратив колата, од про-цит неќеја ни да чујат, а овие  моиве ја променија оваа првата хидраулична пумпа. И пак ништо не се смени. Заедно со мојов мајстор отидовме во про-цит и од таму не убедуваа дека треба и замаец, затоа лизгала. Мене искрено не ми иде у глава зашто тоа би се дешавало со релативно добар замаец, без никакви вибрации. Еве и тоа го нарачав, сега чекам да стигне па ќе видиме. Мислам дека за џабе.
И незнам што ѓавол ме тераше да направам ваква заебанција а притоа старата си беше сосема ок освен што беше релативно тврд кумплугот и си имаше километража 152,000

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14045
  • Пудингот на шоферството
Одг: Lancia Delta
« Одговори #347 на: 20 Март 2018, 11:36:43 am »
Тоа шо си менувал ‘без потреба‘ не значи дека кога ке си менувал понатаму кога би имало потреба дека немало да се соочиш со сегашниот проблем. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Одг: Lancia Delta
« Одговори #348 на: 20 Март 2018, 11:38:57 am »
Некогаш така кога ќе те затера... налет и кола и све :(  Ем, реално не е да ги кривиш ни процит ни мајсторот твој, гледаш дека потисната не е иста ко твојата, ама по број треба да пасува... не е рокет сајнс да се смени ламела на кола, сигурно мајсторот твој има сменето катаљон. Аје, само без нервози, ќе се реши (веројатно со уште повеќе време и пари фрлени).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Lancia Delta
« Одговори #349 на: 20 Март 2018, 12:02:41 pm »
Еј мајку му. Ништо не се сменило во автоиндустријава. Едно време со Ладата наша исто го јадевме. Чувај живци, пробај некој совоет во официјален да ти даде. Не дека се подобри од другиве.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6529
  • French diamond
Одг: Lancia Delta
« Одговори #350 на: 20 Март 2018, 12:05:00 pm »
Мој предлог ти е да се обратиш до ДПИ во врска со :

"Пак ја вратив колата, од про-цит неќеја ни да чујат"

Па да видиш како ќе сакаат после да чујат. Пиши им еден меил со вака објаснета ситуација, ќе го прочитаат и ќе ти вратат дали и што опција имаш.

Доста е веќе од вакви продавачи кои не сакаат да излезат во пресрет и да ја поправат грешката или да ти ги вратат парите, наместо да се замислуваат дека ништо не му можиш.

http://www.dpi.gov.mk/

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10125
Одг: Lancia Delta
« Одговори #351 на: 20 Март 2018, 12:16:43 pm »
Своевремено на фиат типо менував сет по каталошки број на шасија, друк лагерот не одговараше од сетот. Малку пинг понг меѓу продавач и сервисер, на крај ги соочив еден со друг да се договорат кој е во право. Се договорија дека фабриката била виновникот, монтирале што им дојде под рака.... На крај потисната остана старата, ламела нитована, друк лагер нов од фиат пунто.

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1319
Одг: Lancia Delta
« Одговори #352 на: 20 Март 2018, 16:50:32 pm »

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1319
Одг: Lancia Delta
« Одговори #353 на: 29 Март 2018, 15:12:09 pm »
Конечно колата е како нова. :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Lancia Delta
« Одговори #354 на: 29 Март 2018, 15:18:42 pm »
Шо било маката? :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Одг: Lancia Delta
« Одговори #355 на: 29 Март 2018, 16:11:07 pm »
Се знае - потисната :D Туку како ја решивте? :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Lancia Delta
« Одговори #356 на: 29 Март 2018, 16:23:30 pm »
Јас се извинувам однапред.
Колата си е стварно убава и ретка, али најмалку 3 пати до сега инстантно кликам мислејќи дека станува збор за ваква Делта....


Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Lancia Delta
« Одговори #357 на: 29 Март 2018, 17:01:46 pm »
Таа ланча делта интеграле и се уште е најпопуларен и најдобар и покрај староста во италија на аудиција достигнува до 40.000 евра


Sent from my iPad using Tapatalk

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6913
Одг: Lancia Delta
« Одговори #358 на: 29 Март 2018, 17:12:05 pm »
Таа ланча делта интеграле и се уште е најпопуларен и најдобар и покрај староста во италија на аудиција достигнува до 40.000 евра


Sent from my iPad using Tapatalk
И јас ја имам гледано на аудиции :)

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20563
Одг: Lancia Delta
« Одговори #359 на: 29 Март 2018, 17:13:29 pm »
Со Сајмон Кауел се зајадоа еднаш, али добро помина...

@Pane_G „аукција“ Пане, не „аудиција“ :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.