Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 1276114 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
^ фале оште принтскрин и трчејќи у штабо... малеее на форумо видејте шо им кажах :D
Само ти кажи во кој штаб? Оној што го измисли овој систем на дополнителен ангажман, или оној што не сака да го укине?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен trkalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 346
штаб е штаб не е битна бојата, и кај двата има дополнителни поени за корупција

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1509
https://markukule.mk/%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BB-%D0%B4%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B0-%D0%B8-%D1%85%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B4/?fbclid=IwAR3stQ0yOHK0LdUBvOPh8ZabShzDkWpeND4RrhJrviPQKej69czxsHr27I8   
Ефтин пиар кој што го користат во вакви трагични моменти , се сликале 8 души. Бедотии
Не трескај глупости. Ок? Овие луѓе на сликата спасуваат животи. Лично познавам неколку од нив и веруј ми појма немаш што се прават на дневно ниво.
Не мора чалам на све.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4709
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Ова со 200е можно е да е вистина, на колегата за побрзо да се оперира (вадење жолчка) доктор од државна му побарал 200е, си плати и одма го оперираа иначе требаше да чека до лето.

Дали ги плати во кафич под рака или на шалтер во болница?
Во првиот случај е поткуп и е казниво со закон, во вториот случај е хирурзите (докторите) имаат право вон работно време да одработат операции (прегледи) вон редовните термини за социјално здравство. Огромна разлика има. Ако сакаш некој да го одвои своето слободно време за било која работа тебе да ти заврши, макар и авто-механичар, очекувај дека ќе кошта повеќе отколку кога тоа би го правел во редовното работно време.  И најчесто, овој вториот случај луѓе го зборуваат „ми зема 200-300е за да ме оперира“. Не! Ти земала 200-300е болницата, за вонредна операција, каде треба да ангажира додатен персонал, сала и инструменти вон социјалното здравствено осигурување.
На рака, во плико во канцеларија кај докторот + бонбоњера (ова чисто мала пажња за да не заборави газа или некој инструмент во стомак). Воопшто не станало збор за шалтер, фискална и остали регуларни процедури. Чоекот си имаше секојдневно болки, па изборот му бил 200е или да се мачи уште пола година со апчиња.


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Ова со 200е можно е да е вистина, на колегата за побрзо да се оперира (вадење жолчка) доктор од државна му побарал 200е, си плати и одма го оперираа иначе требаше да чека до лето.

Дали ги плати во кафич под рака или на шалтер во болница?
Во првиот случај е поткуп и е казниво со закон, во вториот случај е хирурзите (докторите) имаат право вон работно време да одработат операции (прегледи) вон редовните термини за социјално здравство. Огромна разлика има. Ако сакаш некој да го одвои своето слободно време за било која работа тебе да ти заврши, макар и авто-механичар, очекувај дека ќе кошта повеќе отколку кога тоа би го правел во редовното работно време.  И најчесто, овој вториот случај луѓе го зборуваат „ми зема 200-300е за да ме оперира“. Не! Ти земала 200-300е болницата, за вонредна операција, каде треба да ангажира додатен персонал, сала и инструменти вон социјалното здравствено осигурување.
На рака, во плико во канцеларија кај докторот + бонбоњера (ова чисто мала пажња за да не заборави газа или некој инструмент во стомак). Воопшто не станало збор за шалтер, фискална и остали регуларни процедури. Чоекот си имаше секојдневно болки, па изборот му бил 200е или да се мачи уште пола година со апчиња.

 :(


На мака лесно е да се изнудат пари, за жал. Колега ти не го пријавил, се надевам некој друг ќе го пријави за мито и во најмала рака, ќе изгуби лиценца :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Можда се сликале 8 души , али има луѓе кои беа на работа над 24 часа и во државна и во 8 септември правејќи се што можат.
Од кај го вадите гнојов не знам само....
go slikale filipce deka postoi, pa da ne bide epten ocigledno deka nego so slikale,gi spomnale i doktorite
toa gnidata filipce sekoja ebana prilika ja koristi za PR. od koga go pikase glavceto od zad Mengele koga imase kameri, do sea koga ima tragedija da se slika deka e demek zagrizen.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9906
Ај еве вака, ти си судија, ја сум пациент и сум пријавил некој доктор за мито. Со сиот памет ќе го оптужиш доктурот? Ја не би.
Има и клректни доктури, ама има и стоки. Исто има и коректни пациенти и стоки....
Дедо ми ( по жена) без проблем го оперисаа од жолчка, заедно со 2 недели лежење за 100 евра на шалтер. Одма го примија, за 3 дена го оперираа, толку требало за подготовка ( да му го симнат билирубинот). Не велам дека некому не му побарале мито, ама ете на нашиов ништо не му побараа.
Друга ситуација,  бев на гости кај моиве Кичево, нешто ја фркна женава меот ( во блажена состојба) му јавив на гиникологот ( мислам дека е еден, евентуално двајца) без никаков проблем и никаква надокнада ме услужи.
Истиот тој, на една пријателка и заборави газа( мада не знам кој крпи после пораѓај) а дрјга кога дојде да се пораѓа си зеде НЕплатен одмор. А истиот човек, може не е до него, може е до нас.
Перо Забарон покрај заби не знам уште колку крлежи и коски ( во грло ) има извадено, колку шиења и преврсми на тривијани повреди, не крајници чистено, не во 2 по полниќ не во 5 сабајле за на крај да го направат појаница. Значи се понашаат како да им е должен во 2 да стане дека некому коска залетнало ( од риба) или дека некого заболело заб во 3 ноќеска, па уште му се мешаат во пвт живот оти пиел.
Истиот тој на 70 + год поседува неверојатни вештини.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Ова со 200е можно е да е вистина, на колегата за побрзо да се оперира (вадење жолчка) доктор од државна му побарал 200е, си плати и одма го оперираа иначе требаше да чека до лето.

Дали ги плати во кафич под рака или на шалтер во болница?
Во првиот случај е поткуп и е казниво со закон, во вториот случај е хирурзите (докторите) имаат право вон работно време да одработат операции (прегледи) вон редовните термини за социјално здравство. Огромна разлика има. Ако сакаш некој да го одвои своето слободно време за било која работа тебе да ти заврши, макар и авто-механичар, очекувај дека ќе кошта повеќе отколку кога тоа би го правел во редовното работно време.  И најчесто, овој вториот случај луѓе го зборуваат „ми зема 200-300е за да ме оперира“. Не! Ти земала 200-300е болницата, за вонредна операција, каде треба да ангажира додатен персонал, сала и инструменти вон социјалното здравствено осигурување.
На рака, во плико во канцеларија кај докторот + бонбоњера (ова чисто мала пажња за да не заборави газа или некој инструмент во стомак). Воопшто не станало збор за шалтер, фискална и остали регуларни процедури. Чоекот си имаше секојдневно болки, па изборот му бил 200е или да се мачи уште пола година со апчиња.

 :(


На мака лесно е да се изнудат пари, за жал. Колега ти не го пријавил, се надевам некој друг ќе го пријави за мито и во најмала рака, ќе изгуби лиценца :(
Леле најмала рака хахахах, она родилки им умираат со алхохол во крвта па никому ништо, дечко од скршена нога умира зашто клексан не му ставиле, во битола место инфузија солна киселина му стават и никому ништо.
Ај ќе се правиме дека нема никој тука апла од штаб

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20055
Работно време на Авицена во Аеродром да не знае некој?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6971
@Tischläufer 
Monday   7AM–7:30PM
Tuesday   7AM–7:30PM
Wednesday   7AM–7:30PM
Thursday   7AM–7:30PM
Friday   7AM–7:30PM
Saturday   8AM–2PM
Sunday   Closed

Прашај си за анализите што планираш да ги правиш, не секаде ги прават џабе да не одиш

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33903
  • Таков е животот... јебига
@Tischläufer 
Monday   7AM–7:30PM
Tuesday   7AM–7:30PM
Wednesday   7AM–7:30PM
Thursday   7AM–7:30PM
Friday   7AM–7:30PM
Saturday   8AM–2PM
Sunday   Closed

Прашај си за анализите што планираш да ги правиш, не секаде ги прават џабе да не одиш
На што тоа алудираш другарче?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Сите 38 повредени луѓе се првично примени во 8 ми септември. Сите до еден.
Се преземале мерки за најлошо повредените, а оние во свесна состојба чекале и до 2 и пол часа.
Зошто дел од нив не биле упатени во државна, Систина и слични  не знам, а и небитно е веќе.
Колегава си отиде...а беше примен во свесна состојба.
Душа човек.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9906
Lesna mu...

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6971
@Tischläufer 
Monday   7AM–7:30PM
Tuesday   7AM–7:30PM
Wednesday   7AM–7:30PM
Thursday   7AM–7:30PM
Friday   7AM–7:30PM
Saturday   8AM–2PM
Sunday   Closed

Прашај си за анализите што планираш да ги правиш, не секаде ги прават џабе да не одиш
На што тоа алудираш другарче?

Некои анализи не ги прават секаде. Пример прашувавме за испитување на антитела за варичела во аеродром ни кажаа дека тоа само во тафталиџе.
Сеа ваљда ме сфаќаш што сакам да кажам.

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20563
@AllMightyMe , абе @DarthJe5us прашуваше за Авицена, не @Tischläufer   :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.