Автор Тема: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)  (Прочитано 27522 пати)

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #150 на: 16 Февруари 2018, 11:42:28 am »
sekoj proizvoditel ima service manual i samo treba da gi najdes vrednostite izmegju trite kontakti... i da gi sporedis so onie na tvojata kola... da, ne e kvantna fizika i treba samo da imas dve race

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #151 на: 16 Февруари 2018, 11:48:51 am »
Тачно има сервис мануел ама еве за мојата кола се убив барајќи немаше, барав и од други модели со истиот мотор, немаше нигде конкретно за тпс сензор, нит вредности нит бутур.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #152 на: 16 Февруари 2018, 11:56:31 am »
твојата кола има електронски контролирано тротл боди (не е на сајла). ТПС сензорот е интегриран со моторчето за отворање на клапната. Престани да ја расипуваш колата :P

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #153 на: 16 Февруари 2018, 12:06:57 pm »
На сајла е. 2000 година е моето од 2003 натака се електронски.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #154 на: 16 Февруари 2018, 12:14:55 pm »
На сајла е. 2000 година е моето од 2003 натака се електронски.

Аах, мислев од поновите имаш бе! ;D Нема везе, не ја расипувај колата! :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #155 на: 16 Февруари 2018, 12:15:29 pm »
Obicno za Vw ima bentley (haynes) manual vo koj ima sve sto ni treba za servis i odrzuvanje. Veruvam deka i za drugite brendovi postoi takvo nesto.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #156 на: 16 Февруари 2018, 12:23:27 pm »
Obicno za Vw ima bentley (haynes) manual vo koj ima sve sto ni treba za servis i odrzuvanje. Veruvam deka i za drugite brendovi postoi takvo nesto.
Има ама за моето пунто нема има само за 1.2


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #157 на: 16 Февруари 2018, 12:24:18 pm »
На сајла е. 2000 година е моето од 2003 натака се електронски.

Аах, мислев од поновите имаш бе! ;D Нема везе, не ја расипувај колата! :D :D
Него друга работа. Можам ли ја таа клапна понова да ја ставам на мојата кола?

Ако има некој бенефит нели или неизводливо е?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #158 на: 16 Февруари 2018, 12:26:24 pm »
На сајла е. 2000 година е моето од 2003 натака се електронски.

Аах, мислев од поновите имаш бе! ;D Нема везе, не ја расипувај колата! :D :D
Него друга работа. Можам ли ја таа клапна понова да ја ставам на мојата кола?

Ако има некој бенефит нели или неизводливо е?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Нема бенефит - реално. Тоа го измислија со воведување на Euro 4 стандардите. Ич не се труди, поспор риспонс на гаста ќе добиеш. Директно сајлица си е најбоља ствар за папуча за гас. До сеа сум слушнал неколку што сакале обратно,  од електро го*но да сменат на сајла, ама од сајла на електро - ти си прв што му текнуе :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #159 на: 16 Февруари 2018, 19:17:47 pm »

pa toa e eden od polesnite nacini da se otkrie dali e problem instalacija. 5 strani se napisaa za problemot, site mozni verojatnosti i uste se vrtime u krug so lambda. ili nekoj ovde saka da dojde volsebnikot od oz i so magicno stapce da go resi problemot ili nema zelba da najde sema za instalacija, da ja pregleda SAM so eden najglup unimer i da gi preskrta site dadeni solucii.



Tps ti dava tri vrednosti, zatvorena klapna, otvorena i idle. I seto toa so obicen unimer... obicen...onakov najglup.  Drago mi e sto si go resil problemot.
[/quote]

така е 3 вредности. проблемот кај мене беше што ПОНЕКОГАШ го затвараше кругот (idle) а понекогаш не, такада првиот пат кога меревме излезе дека не беше наштелуван. малку ја мрднавме позицијата и се подобри ситуацијата, но по извесно време пак почна да зафркава. и колата го немаше проблемот со rough idle се дур не ја изгасам и запалам повторно. по консултации со еден србин што го имал истиот проблем решив скроз да ја извадам клапната и да тестирам многу пати и увидов дека TPS-от е зафркнат.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #160 на: 16 Февруари 2018, 20:18:19 pm »
Епа ќе видиш според моделот на сензорот кој пин за што е.

За вредностите ќе видиш на аутодата во кој опсег треба да се движат.


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my MI 6 using Tapatalk

e pa sličen e i na fiestata,
Mene plinarot kaj što ja praev na plin 106-ta mi naprai taka diagnostika na Fiestata  ( demek fali može na plin da se naprai) i mi najde eden ERROR, sega ne se sećavam koj broj beše a koj sugeriraše na TPS, pa . otidov vo Solun, si dadov 40 evra, ama ne beše do toa, urlaweto vo lehr pri naglo zapirawe na zagreana kola ostana i ponataka ( se dodeka ne go odštekav speedo sensorot)..
A greškata od TPS što mi ja otkri ovoj na DiaG beše možebi od zaštitnite gumici na đekot koj mi bea skinati, nekoj od majstori kaj odev pred toa nepazejći go zeznale.... najdov takvi gumeni zaštitnici  pa imam sega rezerva TPS...
A okolu diskusijata za elektronska klapna ima na Škodata na sinot koja e na plin, imaše problem na gasnenje na plin pa go prati plinarot na kompjutersko šteluvanje na elektronskata klapna, donekade se namali toa gasnenje, no po moe i po vrsta na plinskiot sistem e