Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1734230 пати)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3485
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5310 на: 19 Октомври 2017, 00:23:19 am »
Кажете со што да го подмачкам федерот на папучата за кумплуг? На корсата на ладново почнува да испушта педе*ски звук,. Мислев wd да му прснам ама нема да трае долго, ако не да му капнам уље?
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9905
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5311 на: 19 Октомври 2017, 03:36:57 am »
Hhs-wurth, multi-lube(ne znam civo e) bilo koja tecna tovatna. A boga mi kaj mene sajlite od rucnata se so nekoja si silikonska, pa muka nemaat, ali sajlite i kosuljicara se plastifikovani.

Присутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1984
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5312 на: 19 Октомври 2017, 09:15:09 am »
Прашање до Битолчани
Дали има некој познат, мајстор способен да смени симеринзи на разводник?
 Без приказни кажување ела утре, другиден.....

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54758
  • Махер
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5313 на: 19 Октомври 2017, 09:20:27 am »
Кажете со што да го подмачкам федерот на папучата за кумплуг? На корсата на ладново почнува да испушта педе*ски звук,. Мислев wd да му прснам ама нема да трае долго, ако не да му капнам уље?
Или силиконски спреј, или уље ако ти е пристапно, или тефлон спреј.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6529
  • French diamond
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5314 на: 19 Октомври 2017, 15:08:26 pm »
До перката на ладњакот одат само две жици, најверојатно струја..дали тоа значи дека перката има само една брзина или е електронски подесвањето на брзината ? Сакам да проверам во "прва" дали дува ама како ?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9905
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5315 на: 19 Октомври 2017, 15:16:17 pm »
Ако е постар модел на акумулатор. И да има регулација ако ја приклучиш на акумулатор директно ќе му дојде како регулацијата да е на макс. Не верувам да ставиле кафезен ас мотор....

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3485
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5316 на: 19 Октомври 2017, 18:11:43 pm »
Кажете со што да го подмачкам федерот на папучата за кумплуг? На корсата на ладново почнува да испушта педе*ски звук,. Мислев wd да му прснам ама нема да трае долго, ако не да му капнам уље?
Или силиконски спреј, или уље ако ти е пристапно, или тефлон спреј.
ке тркнам до тидеа да видам дали имаат силиконски спреј,барав во електроелемент тие за греота се ништо немаат.
Фала ти
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Ученик

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 524
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5317 на: 19 Октомври 2017, 20:53:44 pm »
Момци, прашање :) Имено, коа си доаѓав накај дома, пробав да го подесам ретровизорот на возачка страна и немаше никакво движење, а до тогаш си функционираше најнормално. Кога ке го свртам модулот за контрола за нивелирање на совозачкиот, работи. Пробав неколку пати и исто сценарио - Десниот работи најнормално, левиот не мрда. Што може да му биде ?

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5318 на: 19 Октомври 2017, 22:10:00 pm »
Види прво осигурувачот дали е во ред.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6431
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5319 на: 23 Октомври 2017, 14:51:23 pm »
На усисната грана некогаш кога е монтиран плинот на колата, избушиле дупка, ставиле мало бакарно или месингано цефче за да обезбедат вакуум за расплињачата кое така стои, целото мрда. Чаре некако да го уцврстам на граната да биде фиксно, да не мрда ?
Усисната грана незнам од што материјал ми е, најверојатно е алуминиумска.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5320 на: 23 Октомври 2017, 16:15:31 pm »
Загреј ја граната на тоа место убаво со бренер и со јак леткум (ние за олуци ги викавме), калај нанеси му. Друго не ми текнува што би можело да биде трајно, а хоум мејд. Друго е некој да ти го „пецне“ со миг апарат. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2216
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5321 на: 23 Октомври 2017, 17:46:20 pm »
Земи поубав силикон црн што лепи, одврти цевчето стави му силиконче на навојот, стави на кола и остави го 3/4часа.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9905
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5322 на: 23 Октомври 2017, 18:52:03 pm »
Загреј ја граната на тоа место убаво со бренер и со јак леткум (ние за олуци ги викавме), калај нанеси му. Друго не ми текнува што би можело да биде трајно, а хоум мејд. Друго е некој да ти го „пецне“ со миг апарат. 
Нема да помогне калај за алуминиум.
За хом мејд силиконот.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
  • .
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5323 на: 23 Октомври 2017, 21:37:37 pm »
Luge edno prasanje, zadnata vrata na golfot prvin ne se otklucuvashe pri centralno zaklucuvanje a sega ne se zaklucuva voopshto. Nekni vo grad celi 5 chasa kolata mi stoelo na parking i koa slucajno proveriv deka taa desna vrata ne bila voopshto zaklucuvana. Site vrati se zaklucuvat osven taa. Dali e m8zhno toj mehanizmot za centralno zaklucuvanje da ne raboti? I vo dog security dali bi mozele da mi go resat problemot? Tenkju
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен stef_stef

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5324 на: 23 Октомври 2017, 22:41:01 pm »
Luge edno prasanje, zadnata vrata na golfot prvin ne se otklucuvashe pri centralno zaklucuvanje a sega ne se zaklucuva voopshto. Nekni vo grad celi 5 chasa kolata mi stoelo na parking i koa slucajno proveriv deka taa desna vrata ne bila voopshto zaklucuvana. Site vrati se zaklucuvat osven taa. Dali e m8zhno toj mehanizmot za centralno zaklucuvanje da ne raboti? I vo dog security dali bi mozele da mi go resat problemot? Tenkju

На другар едно по едно му рикнаа сите серва/моторчиња за брави. Знам дека 50тина евра е по врата поправката.