Автор Тема: Интервали на мали и големи сервиси  (Прочитано 18362 пати)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7136
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #60 на: Септември 02, 2014, 00:00:21 am »
Во врска со сервисните интервали би сакал да кажам дека во Македонија не се толко лоши условите како што се обидуваат да ги представат увозниците со нивните сервиси. Доказ за тоа е што на никоја сервисна книшка или упатство од автомобил не ги пише интервалите што ги кажуваат. Или се кажуват устно или со некаков лист без печат и потпис. Еве ги моите искуства:

Хит Ауто поранешен дистрибутер за Renault
-захефтен лист без печат и потпис и пречкртан дел од текст
-ако е така како што пишува зошто не ставиле печат или да ја испечатиле гаранцијата со правилните километри
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Плус на сите други потрошни делови ме убедуваат да ги менувам на пола интервал(ако ребрест каиш пише дека се менува на 120 000 км ме убедуваат да го сменам на 60 000)

Опел
-Во упатството за употреба за Македонија е напишано на секои 30 000 км, во гаранцијата и во продолжената гаранција ништо не пишува, а кога ја подигав колата ми рекоа на секои 7 500 км
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)Слично како што планирам во блиска иднина да му правам, ама лично.

Промена на 2 год. или 15.000км, притоа обрнувајќи на маслото кога ќе го купам да има уште рок мин. 2 год.
Оваа примена само со фул синтетичко масло!

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 714
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #61 на: Февруари 25, 2023, 23:11:34 pm »
Ај да ја отворам пак темава ;D

Препорака совет искуство за:

Golf 5 1.9 tdi
Возам по 4-5000 км годината.
Ставам масло 5w-30 Long Life 504 507.

На колку време да сменувам масло, филтер полен, маслен, воздушен, гориво?
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6184
 • French diamond
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #62 на: Февруари 25, 2023, 23:23:39 pm »
Јас лонг лајв што го ставаш би го менувал на 1.5-2 години или би ставал 5w 40 и би го менувал еднаш годишно . Филтри јас лично не ги менувам порано од 2 години, освем маслениот секој сервис нормално.

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 714
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #63 на: Јуни 02, 2023, 00:51:32 am »
Филтер гориво сменив пред една и пол година, со големиот сервис сменив се.
Имам поминато 8000км и сега ќе правам пак мал сервис, ќе сменам масло и филтер масло и филтер воздух.
Дали има потреба да сменувам и филтер гориво? Или наредниот мал сервис? ;D
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7337
 • Добра плата
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #64 на: Јуни 02, 2023, 00:53:14 am »
Ситни пари се, дамуеам, смени...
Јас вртам тоа на ресет секоја година (иако ми рекле "шочети...")
Ziltoid The Omniscient

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #65 на: Јуни 02, 2023, 01:34:03 am »
Зависи, јас Ридекс филтер за астрата зедов за 2 ипол евра. Другар од тука купи филтер Хенгст за поло бензин 1400 денари. Преку еден сервис јас мислам да се менува, најдобро е за џебот така.

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3280
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #66 на: Јуни 02, 2023, 10:42:53 am »
За фиат дукато 3800 е филтер за нафта :(
На овој сервис го сменив и се зафркнав пошто беше како нов ,нафта ставам на црна река пошто имам кеш бек :)

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7337
 • Добра плата
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #67 на: Јуни 02, 2023, 19:52:01 pm »
За фиат дукато 3800 е филтер за нафта :(
На овој сервис го сменив и се зафркнав пошто беше како нов ,нафта ставам на црна река пошто имам кеш бек :)

Sent from my M2102J20SG using TapatalkТе тера некој тенџериња да возиш...
Ziltoid The Omniscient

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3280
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #68 на: Јуни 02, 2023, 19:57:20 pm »
За фиат дукато 3800 е филтер за нафта :(
На овој сервис го сменив и се зафркнав пошто беше како нов ,нафта ставам на црна река пошто имам кеш бек :)

Sent from my M2102J20SG using TapatalkТе тера некој тенџериња да возиш...
Барем не е шкода

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7337
 • Добра плата
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #69 на: Јуни 03, 2023, 02:05:22 am »
За фиат дукато 3800 е филтер за нафта :(
На овој сервис го сменив и се зафркнав пошто беше како нов ,нафта ставам на црна река пошто имам кеш бек :)

Sent from my M2102J20SG using TapatalkТе тера некој тенџериња да возиш...
Барем не е шкода

Sent from my M2102J20SG using TapatalkЧичин, ако немаш добра плата, тоа не е моја кривица изопште и уопште.
Види, разгледај, може треба да смениш нешто во животот.
Доста беа грнци, ваганци и лонци...
Ziltoid The Omniscient

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3280
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #70 на: Јуни 03, 2023, 02:06:37 am »
За фиат дукато 3800 е филтер за нафта :(
На овој сервис го сменив и се зафркнав пошто беше како нов ,нафта ставам на црна река пошто имам кеш бек :)

Sent from my M2102J20SG using TapatalkТе тера некој тенџериња да возиш...
Барем не е шкода

Sent from my M2102J20SG using TapatalkЧичин, ако немаш добра плата, тоа не е моја кривица изопште и уопште.
Види, разгледај, може треба да смениш нешто во животот.
Доста беа грнци, ваганци и лонци...
Собим точак ке возам,шкода не возам

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7337
 • Добра плата
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #71 на: Јуни 03, 2023, 02:11:36 am »
За фиат дукато 3800 е филтер за нафта :(
На овој сервис го сменив и се зафркнав пошто беше како нов ,нафта ставам на црна река пошто имам кеш бек :)

Sent from my M2102J20SG using TapatalkТе тера некој тенџериња да возиш...
Барем не е шкода

Sent from my M2102J20SG using TapatalkЧичин, ако немаш добра плата, тоа не е моја кривица изопште и уопште.
Види, разгледај, може треба да смениш нешто во животот.
Доста беа грнци, ваганци и лонци...
Собим точак ке возам,шкода не возам

Sent from my M2102J20SG using TapatalkНикој не ти рече Шкода да возиш...
Туку да размислиш за животни одлуки.

NМА РАЗЛNKA
Ziltoid The Omniscient

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 957
 • Best Motors Worldwide
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #72 на: Јули 20, 2023, 22:54:04 pm »
Intervali       1-------2-------3----4----5----6
MASLO         x          x         x     x     x     x
F-MASLO      x          x         x     x     x     x
F-POLEN       x          x         x     x     x     x
F-VOZDUH                x               x            x
F-GORIVO                           x                  x
---Best Motors Worldwide---