Автор Тема: Volvo-Волво, искуства, мислења,знаења и новитети+историја  (Прочитано 74235 пати)

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3538
За плаг-ин хибрид давачките се помали.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29136
  • CARclub.mk
Neka vidi prvo carina kolku e, posle toa ke se otkaze od uvoz mislam

Туѓ есап ептен лесно се прави.

@Tommy - Нема да згреши другар ти со колата, барем од аспект на возење, комоција, простор и моќ. Плус, можеби најубавиот SUV во моментов. Не знам каква би била колата долгорочно, ама претпоставувам дека не би имале некаков посебен проблем. Ако треба нека бара возило со продолжена гаранција и тоа е тоа.

Отсутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 958
  • nobrain.dk
Neka vidi prvo carina kolku e, posle toa ke se otkaze od uvoz mislam

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
Carina e 10-13k zavisi od godina i oprema.. sto ne e mnogu za tipot na voziloto i cenite sto se nadvor vo sporedba so cenite tuka…


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3465
Искуства со сервисот на Волво тука? Другар е бајаги запнат да увезе XC90 Т8, бензин/електро, со 50-60000 км од 2020-та нагоре. Имам предрасуди околу хибридиве и нашиве сервиси, така да, доколку има некој со хибрид што имал искуство со Волво, би му бил благодарен.
Лексузот на работа веке 70.000 км отиде и нема никаква мака со батерија или електроника...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4942
 • The Spartan General
....

Тојота хибрид е друга планета. Кај некои вртат по 500-600-700к со истата батерија и менувач.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20553
prasanje za poiskusnite..

imam opcija da zemam od selekt programata na volvo od svedska, xc60ka T6 hybrid benzin/electro od 2029ta so 90k pominati so air suspension.  Malce me dvoumi air suspensionot vo pogled kako se kvalitetni .. so ogled na toa deka vozam okolu 15k godisno.. motorot mislam deka e ok vo odnos deka e benzin..

sto mislite

@velestrumf го има истиот или сличен мотор во V60.
Airsuspension е прашање на време кога ќе испушти душа ама на толку нова кола и таа километража мислам ќе немаш проблем наредните 10 години.

Јас би го зел без да се мислам многу.

Само проверија добро како е одоздола, Швеѓаните ставаат сол доста. Ако е од Малме и околина помалку сол ставаат.

car.info можеш добро да се информираш за историјата на колата.

@JR Интересно годиште ХС60кава ;)

За воздушна суспензија не би можел да ти кажам што како, не знам...

Чинам дека истата палета на мотори се нудеа во ХС60 и V60, и у зависност од годиштето, системската моќност е или 341 КС (постарите погони) или 398 КС (од октомври 2021 до негде септември 2023).

Кај постарите погони, електричниот досег е прилично слаб, така да претпоставката е, дека ќе треба почесто да се вози на бензин, а тоа значи солидна потрошња, пошто сепак е големко возило, а моторот е 2.0 турбо со 250ина КС и си сака да си потпивнува. Електромоторот е некои 90ина КС, а батериите се (мислам дека) 11 кВч.
Кај поновите погони (како кај моето Волво), електричниот досег е скоро дупло (јас до сега имам извадено 72 км), електромоторот е со 145 КС и батериите се 18 кВч.

За мерење на потрошувачка на гориво (бензин и струја) кажав веќе во мојата тема дека ќе ги зимам податоците од возилото/апликацијата како релевантни, пошто е практично невозможно (а богами и нејќам да се замарам до толку) да си прави човек пресметки како кај конвенционален мотор. Во изминативе 3161 км, има просечна потрошувачка од 2.8 л /100 км. Во последните 100 км, 2.0 л/100 км.

Јас лично сега за сега сум презадоволен од возилото и можам само да го препорачам. Зборам за V60, не за ХС60 ;)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4734
prasanje za poiskusnite..

imam opcija da zemam od selekt programata na volvo od svedska, xc60ka T6 hybrid benzin/electro od 2029ta so 90k pominati so air suspension.  Malce me dvoumi air suspensionot vo pogled kako se kvalitetni .. so ogled na toa deka vozam okolu 15k godisno.. motorot mislam deka e ok vo odnos deka e benzin..

sto mislite

@velestrumf го има истиот или сличен мотор во V60.
Airsuspension е прашање на време кога ќе испушти душа ама на толку нова кола и таа километража мислам ќе немаш проблем наредните 10 години.

Јас би го зел без да се мислам многу.

Само проверија добро како е одоздола, Швеѓаните ставаат сол доста. Ако е од Малме и околина помалку сол ставаат.

car.info можеш добро да се информираш за историјата на колата.

@JR Интересно годиште ХС60кава ;)

За воздушна суспензија не би можел да ти кажам што како, не знам...

Чинам дека истата палета на мотори се нудеа во ХС60 и V60, и у зависност од годиштето, системската моќност е или 341 КС (постарите погони) или 398 КС (од октомври 2021 до негде септември 2023).

Кај постарите погони, електричниот досег е прилично слаб, така да претпоставката е, дека ќе треба почесто да се вози на бензин, а тоа значи солидна потрошња, пошто сепак е големко возило, а моторот е 2.0 турбо со 250ина КС и си сака да си потпивнува. Електромоторот е некои 90ина КС, а батериите се (мислам дека) 11 кВч.
Кај поновите погони (како кај моето Волво), електричниот досег е скоро дупло (јас до сега имам извадено 72 км), електромоторот е со 145 КС и батериите се 18 кВч.

За мерење на потрошувачка на гориво (бензин и струја) кажав веќе во мојата тема дека ќе ги зимам податоците од возилото/апликацијата како релевантни, пошто е практично невозможно (а богами и нејќам да се замарам до толку) да си прави човек пресметки како кај конвенционален мотор. Во изминативе 3161 км, има просечна потрошувачка од 2.8 л /100 км. Во последните 100 км, 2.0 л/100 км.

Јас лично сега за сега сум презадоволен од возилото и можам само да го препорачам. Зборам за V60, не за ХС60 ;)
Bogami so brojkive kako da ne bides zadovolen

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20553
Не е само до бројките, иако секако дека си играат своја улога.

Чувството и задоволството што ми ги пружа возилото се нешто друго.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4734
Не е само до бројките, иако секако дека си играат своја улога.

Чувството и задоволството што ми ги пружа возилото се нешто друго.
Veruvam deka e dosta zabavno so taa snaga

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk