Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1185303 пати)

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Ова лето, каде на одмор ???
« на: 15 Мај 2011, 16:23:16 pm »
Планирав ова лето, со девојка ми да идам во Египет, но поради... нередите и немирите, оваа година нема никаде ангажмани...

Па следна дестинација е Грција или Турција...


Кој кај бил, нешто интересно, нека каже... па можеби и другите би посакале да го посетат тоа место...

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6093
 • 69
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #1 на: 15 Мај 2011, 18:35:48 pm »
Ако си заинтересиран за тој дел од светот имаш еден куп дестинации...На пример Тунис, Мароко итн...
Не се само пирамидите интересни :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54737
 • Махер
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #2 на: 15 Мај 2011, 19:32:25 pm »
Мене од Египет иако целиот го прошетав, врв ми беше хотелот плажата, и топлата морска вода и рибите што ти пливаат околу тебе во најбољи бои. Како во аквариум да седиш. Преубаво. Ем на термостатот прочитав 51 степен, а стварно не се осеќа. Јас немаше да речам дека е над 45-46, рецимо. Шарм ел шеик секако. Шетањата се повеќе заради понежната половина, инаку било кое машко само оставо го на плажа и 30 степени вода во море... Беспари пиење и јадење цело време, и ти се шета типче со Хајнекен во мраз секој пола саат. Немат шчо појќе.
Многу луѓе го гледаат Египет како за во Ноември, ама не е тоа тоа. Треба да се иде јули август, за да го доживееш Египет. Библиски топло, а во сите автобуси и затворени простории, авиони и таксиња внатре е под 18. Значи БРАВО!!! Во автобусот што идеше на турите каде што стоеше саат имаше термометар - влагаш од 50 на 20 и те мава една невидена прекрасност и си се возиш до пизд* материне и гледаш... 20, 19, 18 ( и си викам ќе застане тука)... 17... 16... 15!!! ЛЕЛЕЕЕЕЕ!!!! Уживање!!!
Значи термостатите на климите во собите идеа до 12 степени! Е ако тоа не е закон незнам што е!!! А ако дојде послуга во соба да зачисти и ти  СИ ГО ИЗГАСИЛ КЛИМА УРЕДОТ (и си искочил) они ќе го упалат! За кога ќе се вратиш да е мраз! Цело време сите клими им се упалени. А и логично кога беспари е све.
Такси земаш до каде сакаш и стои на таксиметар 1, после пола саат 2. Стигаме. Дечко 2 долара. Викам може 2 евра? Може. Фала пријатно.
Даваш 10 евра на послугата на почеток и уште десет после некој ден, и како бог се понашаш!

Фантастично. Вреди да се даде и некој денар плус, ако си во ол инклузиф нема да потрошиш евро. Само за екскурзии, ако сакаш да одиш.

Отсутен Ludi Kure

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 219
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #3 на: 16 Мај 2011, 10:52:12 am »
Ako dade gospod idam Grcka ili Bulgaria nek si ibe majkata :)

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4 на: 16 Мај 2011, 11:09:54 am »
Сеа гледам, топ понуди во хотели во грција и турција има во савана :)

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #5 на: 16 Мај 2011, 11:11:55 am »
Далеку е летото за да знам каде ќе одам :)

Инаку за Хрватска ако ве интересира нешто, можам да ви помогнам, имам доста прошетано и видено.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Ludi Kure

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 219
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6 на: 16 Мај 2011, 11:13:15 am »
Lani jas bev vo Grcija 7 dena ,smestuvanje i prevoz za 65 evra,vo Polihrono septemvri mesec i si pominav top.Taka da ako gledas imas slicni ponudi i sega za juni,samo pazi na vremeto da ne se vratis bel kako sirenje  ;D ;D

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7 на: 16 Мај 2011, 11:17:02 am »
Абе не идам ја сеа на одмор... тамо во јули... и ке идам 15 дена минимум... А темава ја отворив... кој што има да каже, кај бил... дешавки, добри и лоши работи... убави места, лошо искуство од хотели, приватно сместување... и слично...

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8 на: 16 Мај 2011, 11:19:09 am »
Тунис оваа година е хит дестинација ;D ;D ;D


   Како и све остало и на ово поле најубаво може да си пројдете во Италија на Сицилија. Све најбоље долази из Италије  ;)

 
« Последно менување: 16 Мај 2011, 11:21:25 am Cuore Sportivo »

Отсутен kalco

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 257
 • Audi a3 1.9 TDI
  • Kalco
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #9 на: 16 Мај 2011, 11:34:56 am »
Разгледувам понуди за турција(би разгледаал и за бугарија али со женска треба да идам,а не сакам да си растурам врска)

Отсутен Ludi Kure

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 219
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #10 на: 16 Мај 2011, 11:36:02 am »
Zakon tema ti teknalo,aj ke nabrojam nekoj naslovi od desavki,a ke gi pisam koga ke bidam naspien sega sum so ocite na pola kopje.Znaci mi se ima deseno avtobusot sred bugarija da me ostavi na ulica i da si zamine,pred posleden den da ni kazat da si odime od soba,pa so doplata i kukanje da ostaneme da spieme poslednata vecer vo krevet ne na plaza,se ima deseno da ni go nema avtobusot pa zamenata da e full so luge i da ti kazat ili stoime do skopje ,a trgas od bulgaria -sozopol ili cekaj nekoj drug avtobus,se ima desavano da ja brkaat devojka mi od dvor deka bila makedonka nekoj si penzioner ne obi4al makedonci i taka nataka  ;D ;D ;D

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #11 на: 16 Мај 2011, 12:17:52 pm »
Од овие поблиску релации највеќе ми се допаѓа бугарија и грција ако збориме за журки и плажа, вода.  Е сеа и ваму и таму може а имате проблеми затоа што сте од македонија. Во турција уопште не ми се свиѓаше, бев во Бодрум, лопови живи се, ти наоѓаат све евтино ама ако навлезеш после и муабетот ти го наплаќаат, иначе не сакаат нас македонците, сите "комши" Ќе ве викаат.

Нареден план ми е Египет, само дени да даде малце повеќе информации што со пари, како и отприлика колку би коштало едно вакво задоволство.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54737
 • Махер
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #12 на: 16 Мај 2011, 12:42:46 pm »
Од овие поблиску релации највеќе ми се допаѓа бугарија и грција ако збориме за журки и плажа, вода.  Е сеа и ваму и таму може а имате проблеми затоа што сте од македонија. Во турција уопште не ми се свиѓаше, бев во Бодрум, лопови живи се, ти наоѓаат све евтино ама ако навлезеш после и муабетот ти го наплаќаат, иначе не сакаат нас македонците, сите "комши" Ќе ве викаат.

Нареден план ми е Египет, само дени да даде малце повеќе информации што со пари, како и отприлика колку би коштало едно вакво задоволство.
Ова беше пред доста години, и кошта околу 700 еур. Тогаш и немаше многу агенции кои се занимаваа со Египет, ама после се намножија. И ти требаат уште нешто пари за таму, грубо 1000 од човек мислам дека бидна.
Се што треба да се одлучиш е дали сакаш Хургада или сакаш Шарм. За среќа интернетов има многу информации за местата и за хотелите па можеш да си видиш што е како е.


Значи поентата на Египет е да доживееш една перфекција, што е релативно создадена на лице место. Значи да нема инсект, комарец, мува да ти посмета. Риби како што може да сонуваш и во аквариум - а пливаат покрај тебе. Туризам до даска. Можеби делува скапо, ама уопште не е. Мислам ако не си бил, нема зошто да не одиш.
А за љубителите на мото спорт, имаш возење багиња низ пустина навечер. Многу луѓе ги сакаат овие работи, и не дека не се закон. Ама тоа не е духот на тлото. Јас почитувам природна убавина многу повеќе - а во Египет, има и тоа како.

Како круцијално важно нешто е да видиш да ти е ок хотелот, точно каде се наоѓа и дали има своја плажа која е екстремно блиску.

П.С. А и да отидеш на Гиза платото кога нема никој, е многу јако искуство.
« Последно менување: 16 Мај 2011, 12:45:07 pm Deni »

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #13 на: 16 Мај 2011, 12:46:04 pm »
Фала Дени. Секогаш повеќе ќе поштувам да ми каже човек што бил за овакви работи него да прашувам по агенции и да барам по интернет, не ми се за верување многу многу.

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #14 на: 16 Мај 2011, 12:48:35 pm »
Mики, лани по агенции имаше... по 400 па до 500 евра по човек, комплет превоз и смештај во хотел :)