Автор Тема: Совет за компресор за воздух  (Прочитано 22248 пати)

Отсутен DzOle

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 381
Совет за компресор за воздух
« на: 14 Февруари 2013, 19:52:36 pm »
Барав низ скопјево компресори за воздух има еден куп марки кој што повекето се кинески дајте помош кој се подобри бидејки сакам да зеам еден 100 литарски кој се подобри и поквалитетни до 20 ијади  ???


Noo New Model Cars...I'm Riding Old SchoOl !!!

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #1 на: 14 Февруари 2013, 21:33:29 pm »
Пиши за која намена ти е.

Отсутен DzOle

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 381
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #2 на: 14 Февруари 2013, 21:50:24 pm »
Пиши за која намена ти е.

Па сигурно не ми е за кола да фарбам,ми треба за домашна употреба највише за мојот проект vw mk1 cabriolet (karman model) така познат на форумов :)Намена за Фарбање
« Последно менување: 14 Февруари 2013, 22:05:19 pm DzOle »


Noo New Model Cars...I'm Riding Old SchoOl !!!

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #3 на: 14 Февруари 2013, 23:04:42 pm »
Zemaj prva petoletka od starite so dva klipa (drukaat do 15 bar mislam) nemaat smrt i imaat pogolemi boci (>200L).

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #4 на: 14 Февруари 2013, 23:09:52 pm »
Џоле, во МЗТ има мала фирма која прави компресори, но не и го знам името. Ако се распрашаш кај некои мајстори можеби ќе успееш да ги најдеш. Домашно производство е, ми стои во сеќавање дека солиден квалитет имаат за разлика од кинескине и бугарскине.

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6302
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #5 на: 14 Февруари 2013, 23:32:46 pm »
Таткоми досега има сменето  7/8 компресори... Досега најпогоден е ABAC, од Скопје го зеде пред 3/4 години и етего сеуште си тера...
А да, барај да е со клип, многу поквалитетни и подобри се...

Отсутен DzOle

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 381
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #6 на: 15 Февруари 2013, 00:35:13 am »
Zemaj prva petoletka od starite so dva klipa (drukaat do 15 bar mislam) nemaat smrt i imaat pogolemi boci (>200L).

Иам таква глава


Noo New Model Cars...I'm Riding Old SchoOl !!!

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #7 на: 15 Февруари 2013, 10:04:35 am »
немој Кинеско !!!
ако бараш половни имаш многу добри за таа цена, а нови 100литарски ти се скапи

Отсутен DzOle

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 381
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #8 на: 15 Февруари 2013, 14:43:44 pm »
немој Кинеско !!!
ако бараш половни имаш многу добри за таа цена, а нови 100литарски ти се скапи

Па дајте примери од половни сепак се размислува за abac compressor 50 l 20 ijadi e 2 коња 255l/min


Noo New Model Cars...I'm Riding Old SchoOl !!!

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #9 на: 15 Февруари 2013, 15:45:32 pm »
од половни барај
VERTEX, KAESER, BOGE, L&W овие сеа ми текнаа
мојот е BOGE 50л друка го 10бара го земав половен за 90 евра, му ги сменив само гумици и си тера нема гајле
ми се дешавало и по 4/5 саати да врти без престан нема гајле

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6302
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #10 на: 15 Февруари 2013, 21:59:58 pm »
4/5 саати ??? Таткоми ко ќе го пушти во 8 сабајле, го гасни вечерта во 7...

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #11 на: 15 Февруари 2013, 22:26:58 pm »
сум немал потреба толку време, можда и тогаш нема да им гајле

Отсутен DzOle

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 381
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #12 на: 16 Февруари 2013, 20:42:29 pm »
Кој е подобар FINI COMPRESOR 100 872QA1Q604 MK 103-100-3M • 2,2kw 3hp 365l/min 21,9 12.9 10 145 118 x 46 x 94 75 165.3
Или ELEKTRO maschinen E 350/9/100
Usisni protok - 348 l/min
* Efektivni protok - 203 l/min
* Broj obrtaja - 1570 o/min
* Broj cilindara - 2
* Broj stepeni - 1
* Pritisak - 9 bar
* Snaga motora - 2.2KW (3.2ks)
* Zapremina rezervara - 100 L
* Težina - 65 Kg
* Dimenzije (DxŠxV) - 1070x380x710 mm
* Napon - 400 V

Во цената се исти тука се негде


Noo New Model Cars...I'm Riding Old SchoOl !!!

Отсутен aleksandarbt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 796
 • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #13 на: 06 Март 2013, 00:07:42 am »
Imam poloven za davanje 100 litarski monofazen.Trosi malce maslo drugoto e vo red.

Отсутен Cranium

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 933
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #14 на: 06 Март 2013, 12:31:58 pm »
Да не знае некој кај може да се однесе да се провери што е проблемот, имам дома еден компресор во гаража нит знам што е нит кој е да го ѕирне некој?