Автор Тема: Совет за машинка за бричење  (Прочитано 26973 пати)

Отсутен DejzY

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1004
Совет за машинка за бричење
« на: 31 Октомври 2012, 22:26:34 pm »
Заинтересиран сум да купам машинка за бричење од оние што се со 3 кругчиња, само не знам дали е таква како што сакам да биди.
1.Дали бричи мазно како што е со брич?
2.Дали го нафрлува лицето, оти имам користено една од обичните од Микрон и ме нафрлаше?
3.Дали батеријата е издржлива(колку години), да не треба да се бричам со приклучена на струја после една година? (сакам да биди со батерија)
4.Колку време траат ножевите и дали кај нас можи да се најдат нови за замена?
5. Дали се исплати за парите од околу 4000-5000 денари (има и до 13 000) или да си продолжам сепак со gillette fusion power?

Мислам на нешто вакво: http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=31_136_55&product_id=199993

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #1 на: 31 Октомври 2012, 22:28:26 pm »
ако не те мрзи секое сабајле да се поминуваш,тогаш немаш гајле,малце ако порасне брада јок, си бара брич :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #2 на: 31 Октомври 2012, 22:33:21 pm »
Еднаш на една конференција еден од научниците ми даде иста ваква Филипс. Ама ми ги смени ножевите, не се сеќавам зошто. Машинката ме избричи како никогаш во животот. Јас од дамна размислувам за вакво нешто ама скупо е нек си ибе матер. Мене не ме исфрла а бев мазен како женско газе. За баКтеријата и ножевите немам поима.
« Последно менување: 31 Октомври 2012, 22:51:10 pm Falanga »

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #3 на: 31 Октомври 2012, 22:40:09 pm »
викаш те избричи научникот а? ко женско газенце те направи?
Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #4 на: 31 Октомври 2012, 22:51:32 pm »
Ти луд си жими се ;D башка немам поима за што зборуваш :D

Отсутен DejzY

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1004
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #5 на: 31 Октомври 2012, 23:10:10 pm »
ако не те мрзи секое сабајле да се поминуваш,тогаш немаш гајле,малце ако порасне брада јок, си бара брич :)
  Абе работава е да не се поминувам секое сабајле оти не ми е баш кеф. Ти од лично искуство знајш дека мора да биди многу кратка брадата за да ја избричи?

Еднаш на една конференција еден од научниците ми даде иста ваква Филипс. Ама ми ги смени ножевите, не се сеќавам зошто. Машинката ме избричи како никогаш во животот. Јас од дамна размислувам за вакво нешто ама скупо е нек си ибе матер. Мене не ме исфрла а бев мазен како женско газе. За баКтеријата и ножевите немам поима.
Дај да му појдиме заедно и ако дадат 2 машинки за цена од една одма му купуваме ;D

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #6 на: 31 Октомври 2012, 23:15:07 pm »
значи не е иста како оваа,нешто послаб квалитет е,ете ја веќе 2 месеци фаќа прашина зошто и мене ме мрзи секое сабајле да се бричам
моментално се бричам со филипс машинка за шишање купена од австрија за некој си 20 евра и топ си ја врши работата :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #7 на: 31 Октомври 2012, 23:15:31 pm »
Дај да му појдиме заедно и ако дадат 2 машинки за цена од една одма му купуваме ;D

Хехехе, nice try ;)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #8 на: 01 Ноември 2012, 00:29:05 am »
Јас користам Филипс машинка за бричење веќе трета година. Машинката е одлична...
Проблем е додека да се навикнеш на неа. Ти треба одприлике месец дена период на адаптација..
Мојата е со 3 кружни ножа со по три типа на дупчиња на ножевите. Ја купив околу 5000 денари.На првото бричење мислев дека некој ми го поминал лицето со крупна (60) шмиргла...Црвено, сцрвенето до немај каде...Ме печеше ужасно...
Издржа срце јуначко, и одкако се навикнав, сеа не можам да функционирам без неа...Само треба да си го фатиш ритамот...Јас се бричам два пати неделно...Пред тоа се бричев на секој втор ден, ама пошто ми е нежна кожата поише се исфрлав...
Инаку машинката држи батерија за две бричења...Еве трета година и исто се понаша...После нова година и почнува четврта година...
Единствено што осеќам е дека кога е малку поголема брадата почнува да подзаскубува, значи ножевите почнуваат да се тупат...Си сака нови...Цената за мојата машинка за ножиња е околу 2500 денари, значи пола од вредноста, па се прашувам дали воопшто се исплати да инвестирам или здравје да си земам нова...

Е сега кој како сака...Кога ке се навикнеш на нешто, после не ти се откажува :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #9 на: 01 Ноември 2012, 16:24:11 pm »
Заинтересиран сум да купам машинка за бричење од оние што се со 3 кругчиња, само не знам дали е таква како што сакам да биди.
1.Дали бричи мазно како што е со брич?
2.Дали го нафрлува лицето, оти имам користено една од обичните од Микрон и ме нафрлаше?
3.Дали батеријата е издржлива(колку години), да не треба да се бричам со приклучена на струја после една година? (сакам да биди со батерија)
4.Колку време траат ножевите и дали кај нас можи да се најдат нови за замена?
5. Дали се исплати за парите од околу 4000-5000 денари (има и до 13 000) или да си продолжам сепак со gillette fusion power?

Мислам на нешто вакво: http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=31_136_55&product_id=199993
1. Ни случајно. Со Жилет Фјужн, разликата е ноќ и ден.
2. Тоа мора да пробаш. Околу вратот скоро сите нафрлаат. Мора да се чува многу чиста секоја машинка.
3. Батерија како и сите батерии. Срање. Литиумска ќе трае 10 години, ако си го бричиш само лицето, без мадиња.
4. Тикви замена. Ќе нарачаш од по интернетон... Траат 5 години сигурно.
5. Да си продолжиш. Земи најефтина пена за бричење во гел изведба, од КАМ маркет и цепај.

Добра е ценава ако е стварно водоотпорна, да можеш да се бричиш со пена или со сапун под туш. Ако неможе тури и qr.
« Последно менување: 01 Ноември 2012, 16:35:24 pm Deni »

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #10 на: 01 Ноември 2012, 16:53:23 pm »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #11 на: 01 Ноември 2012, 16:59:49 pm »
а на оваа што и фали
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=31_136_55&product_id=193725
Какви батерии? Ќе треба да купиш Енелуп најверојатно. 500 денари ти се 2. И пуњач за нив, ако не пуни самата машинка.

Искрено јас не би се мрцварел со батерии ако сакаш да пројдеш ефтино. Земи со кабел и ајт.

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #12 на: 01 Ноември 2012, 17:06:37 pm »
имам браун на кабел,ама и прошол векот ама некако не ми се фрлаат големи пари за машинка,има ваква со кабел некоја 100ка поскапа е

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #13 на: 01 Ноември 2012, 17:59:22 pm »
Имав машинка добро прави мазно, али споро иде. Ми пукна лимчето на врвот, нигде нема.
После 3 ден не фаќа.

Сум пробал вакви, такви бричеви демек мазно, кватро со четири....  
На крај земав да пробам со тие што се менуваат жилети прва лига, па контра мазно....  

јебеш кватро ...
Мој совет ова.


Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #14 на: 01 Ноември 2012, 18:03:33 pm »
Mashinka za bricenje ti e Extra rabota dokolku mozes da ja naviknes.
Cela procedura na bricenje trae 3-5 minuti.
Jas veke koristam Philips 10 godini, prvata ja kupiv na 18 godini, i dosega imam smeneto 3 zaradi faktot deka mashinkata e ista cena kolku nozevite.
Vo USA vo Wall Mart se prodavaat za $40 vodootporni so baterija koja drzi 2-3 nedeli sekojdnevna upotreba.

Najcesto i najubavo e da se bricis pred tusiranje, na suvo normalno, i posle stavas krema i top liceto, nemoj posle tusiranje zasto premeka ke bide kozata za mashinkata.

Treba nedela dena za da se navikne na zasekot i posle nemas gajle, racunaj jas imam gusta brada i muka nema.

Prvata mashinka ja kupiv so dva noza vo Neptun i od togas sum se so Philips, gledaj vodootporna da e za da mozes pod cesma da ja plaknes inace ke treba so cetka da se ebavas.

p.c. sega vidov Sale stavil slika, bas takva imam.
Ima i trimer za linii pravenje, i plus se koristi koga ke ti potporasne bradata prvo so toa pominuvas pa posle so trite noza i nemas gajle.

Jas imam kupeno i mala mashinka za pravenje podetalni linii i ostanati stvari zasto momentalno imam pusteno brada i mi pomaga mnogu za odrzuvanje.

Za lude sto patuvaat e top opcija, nema potreba od pena, zileti itn.

Se nadevam pomognav..LOL
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!