Автор Тема: Атмосферец 1.4 тромав или не  (Прочитано 76373 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #45 на: 13 Април 2011, 08:57:41 am »
Инаку на вреемето со мојата Fiesta 1.3i 8v 70KS се пробав со еден комшија со Focus 1.4i 16v 80KS, чисто за да видиме чија е потрома
;D  ;D  ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Obicen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #46 на: 13 Април 2011, 09:16:20 am »
Vaka kako prvo gledam deka ne se razbiras vo podelba na avtomobili po klasi.Ako sakas da sporeduvas ibica seat treba da sporeduvas so ford fiesta.Tie dve se ista klasa ne ibica i fokus.Kako vtoro koja crna raketa bre e opel astra sprema fokusot? Kolku e taa crna raketa pobrza od fokusot, 0.1 sekunda ili 0.2 sec ??? Uste pogolema glupost ti e potrosuvackata.Ne znam koj e pijanica a koj alkoholicar medjutoa mozam da se kladam so tebe (ti odberi vo kolku) deka so fokus 1.4l od Ohrid-Skopje imam (ke izvozam) izovozeno prosek 5,6l na cel pat vklucuvajci iskacuvanje dva planinski prevoi i vozenje 100-110 na avtopad Gv-Sk. Kazi mi ti so koj drug avtomobil koj ne e dizel ke izvozis za pomalku ??? Sto se odnesuva do grad (Skopje) kade sobracajot e trgni zastani potrosuvackata na focus 1.4l e okolu 9-10 MAX a na koja kola so 1.4l ,avtomobil od c segment vo Skopje ke izvozi pomalku od 9-10 l.?
На форум нема ништо лично и не си ги сваќај работите лично. А сега темата е „Атмосферец 1.4 тромав или не“, а не „Атмосферец 1.4 тромав или не кај компакт класта“ и што сега има тука нејасно за спомнувањето на Ибицата!
За Скопје како што кажа Kalimero на друг форум потрошувачката се мери на време, на минута како што е кај млазните ловци, се е јасно. Но проблемот, е што Фокусот 10,5 ќе ти истроши во недела во 7 сабајле од Горче до Ново Лисиче-Автокоманда па назад преку Чаир. Други автомобили, посебно Астрата нема толку да истроши, а посебно не Ибицата иако разлика во тежина од Ибица и Астра е 80 кг но ајде друга класа автомобил. За Охрид 5,6 l може да извадиш ако се возиш сам во автомобилот и на коловозот, на рамно возиш 75 км/ч во 5-та со 2300 вртежи во минута, Стража незнам како ќе ја качиш, а удолу до го пуштиш автомобилот во лер и јасно климата не постои. И се е ОК, ама тоа не е возење тоа е садо-мазохизам.
Мислам да, секако 1,4 атмосферец не е за компакт класа но во некои моторизации кај некој типови коли за просечен македонец врши работа.
Е сега ако поентата е да пред себе сакаш да си докажеш дека Фокусот 1,4 е еднакво тромав како другите автомобили со 1,4, извини ама не е така просто не е така.
Ако го возиш тој Фокус уживај си е не се споредувај со други, тоа е повеќе од одличен автомобил со исклучива доверливост но секако не е за мотор од 1,4.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #47 на: 13 Април 2011, 09:50:23 am »
Сопствениците на 1.4 Фокус кои јас ги познавам велат дека им троши над 10 литри градска.

Што се однесува до помала потрошувачка на не-дизел, сите 1.4 турбо-бензицни ќе потрошат драстично помалку со шасија тешка колку таа на фокусот.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен ford ST

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 75
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #48 на: 13 Април 2011, 10:08:33 am »
Vaka kako prvo gledam deka ne se razbiras vo podelba na avtomobili po klasi.Ako sakas da sporeduvas ibica seat treba da sporeduvas so ford fiesta.Tie dve se ista klasa ne ibica i fokus.Kako vtoro koja crna raketa bre e opel astra sprema fokusot? Kolku e taa crna raketa pobrza od fokusot, 0.1 sekunda ili 0.2 sec ??? Uste pogolema glupost ti e potrosuvackata.Ne znam koj e pijanica a koj alkoholicar medjutoa mozam da se kladam so tebe (ti odberi vo kolku) deka so fokus 1.4l od Ohrid-Skopje imam (ke izvozam) izovozeno prosek 5,6l na cel pat vklucuvajci iskacuvanje dva planinski prevoi i vozenje 100-110 na avtopad Gv-Sk. Kazi mi ti so koj drug avtomobil koj ne e dizel ke izvozis za pomalku ??? Sto se odnesuva do grad (Skopje) kade sobracajot e trgni zastani potrosuvackata na focus 1.4l e okolu 9-10 MAX a na koja kola so 1.4l ,avtomobil od c segment vo Skopje ke izvozi pomalku od 9-10 l.?
На форум нема ништо лично и не си ги сваќај работите лично. А сега темата е „Атмосферец 1.4 тромав или не“, а не „Атмосферец 1.4 тромав или не кај компакт класта“ и што сега има тука нејасно за спомнувањето на Ибицата!
За Скопје како што кажа Kalimero на друг форум потрошувачката се мери на време, на минута како што е кај млазните ловци, се е јасно. Но проблемот, е што Фокусот 10,5 ќе ти истроши во недела во 7 сабајле од Горче до Ново Лисиче-Автокоманда па назад преку Чаир. Други автомобили, посебно Астрата нема толку да истроши, а посебно не Ибицата иако разлика во тежина од Ибица и Астра е 80 кг но ајде друга класа автомобил. За Охрид 5,6 l може да извадиш ако се возиш сам во автомобилот и на коловозот, на рамно возиш 75 км/ч во 5-та со 2300 вртежи во минута, Стража незнам како ќе ја качиш, а удолу до го пуштиш автомобилот во лер и јасно климата не постои. И се е ОК, ама тоа не е возење тоа е садо-мазохизам.
Мислам да, секако 1,4 атмосферец не е за компакт класа но во некои моторизации кај некој типови коли за просечен македонец врши работа.
Е сега ако поентата е да пред себе сакаш да си докажеш дека Фокусот 1,4 е еднакво тромав како другите автомобили со 1,4, извини ама не е така просто не е така.
Ако го возиш тој Фокус уживај си е не се споредувај со други, тоа е повеќе од одличен автомобил со исклучива доверливост но секако не е за мотор од 1,4.

Imam izvozeno poveke fokusi nego sto ti imas izvozeno avtomobili zatoa smesni mi se tvoite komentari.Povtorno inatenje do besvest.Dva pati imam izvozeno so fokus 1.4l prosek od Ohrid 5.6l i se razbira deka bev sam vo kola da ne sakas so 5 luge vo nea.Brzina na dvizenje do pred planinskite prevoi 90km/h ,na avtopat Gostivar-Skopje 100-110km/h. Mozam da nabavam fokus 1.4l ke stavime opklada 500 eu jas i ti i ke stavime nekoja mala kamera koja ke go snima celoto vozenje od Ohrid do Skopje.Razbiram deka sekoj si ima omilen avtomobil i razbiram deka imas omraza kon ford focus ama toa e tvoj problem.Cisto se somnevam deka voopsto imas vozeno nekogas vo zivotot fokus (test vozenje 1km ili pomalku ne e merodavno) .Pak ti potenciram ibizata sporeduvaj ja so fiesta pa vidi koja kola pomalku trosi so 1.4l i koja ima podobro zabrzuvanje.
Poentata mi e da dokazam na nekoj kako tebe deka 1.4l motor e SRANJE seedno vo koj avtomobil e vgraden a ne deka fokusot  e isklucok.Duri na denesnive "slonovi" so tezina od 1,3-1,4 tona i 1.6l motor dava smesni performansi.Ama sto da kazam na expert golem kako tebe nema sto da mu se dokazuva,veruvaj vo toa sto sakas da veruvas.
« Последно менување: 13 Април 2011, 10:26:34 am ford ST »

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #49 на: 13 Април 2011, 11:17:11 am »
Абе не се карајте... темава е за мотор 1.4 на возило од средна класа...

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #50 на: 13 Април 2011, 11:22:52 am »
Ова до сега не сум го видел со вакв навреди.....Ај малку да се потсмирите а ако сакате да си ги пушите ние не мораме тоа да го читаме туку можете и на ПП да го напраите тоа...!!!

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #51 на: 13 Април 2011, 11:25:58 am »
Преку ПП договарајте се за интимни средби и задоволства. Мислам дека нема потреба од вакви јавни испади, макар имале и дијаметрално спротивни мислења за нешто, мислите дека некој ви тера инат или нешто петнаесто.

Смирете си ги страстите и ако сакате да дорасчистувате, направете го тоа преку ПП!
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #52 на: 13 Април 2011, 11:27:21 am »
Темата е привремено затворена. Ќе зачистиме и ќе ја отвориме пак.

Обичен и ФордСТ - сметајте се за опоменати за несоодветно однесување.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #53 на: 14 Април 2011, 08:01:11 am »
Отворено, продолжете, но со нормален и смирен муабет.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #54 на: 14 Април 2011, 08:55:43 am »
Значи заклучивме дека 1.4 не е уопште тромав мотор за во картинг или за во возило полесно од 1 тон. Нешто друго?

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #55 на: 14 Април 2011, 10:13:56 am »
опишете ми го зборот тромав? какви карактеристики треба да има колата а да ти е тромава или каков возач треба да си за да ги делиш на брзи,спори колите. и која би била границата(во км) помеѓу тромава и брза кола?
и јас како весна бејби.....ова стварно не ми е јасно :)

п.с.ако се соберат 10 возачи кој не се по стискањето на педалата,кој се умерени во возењето,односно возат домаќински и си прават муабет,јас не верувам дека ќе се донесе заклучок за тромава кола.
а истиов муабет ако го прават 10 возачи кој имаат нагон на стискање на педалата...поспортско возење,нормално е дека ќе кажат дека е тромава колата :)
јебига тоа е
« Последно менување: 14 Април 2011, 10:16:24 am maci »
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #56 на: 14 Април 2011, 10:36:19 am »
Маци тромава значи при нормална употреба да се осети дека колата се мачи и треба да се притиска. Со други зборови ти несакаш да ја газиш, а мораш. Рецимо да не мењаш брзини на угорница и кривина постојано, да може да извлече. Да држи 140 на автопат и на брдо без поголеми проблеми. Да не треба да ја дигаш често над 3000 вртежи при лежерно возење, на пример кога се убацуваш на брза улица. Да не откорнува над 10 литра во град како резултат на измачувањето. Логично е. Да се чувствува леснотија при возењето. Или уште попросто, никогаш да не треба да ја притиснеш педалата за гас повеќе од половина, освен кога се тркаш.
1.4 се симна една класа од тоа што беше порано, зошто каросериите се качија по една класа од порано.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #57 на: 14 Април 2011, 10:39:52 am »
Се осеќа и тоа како тромава кола, нема везе возачот. Самата кола ќе ја осетиш дека и е малку силата и ќе ја осетиш на работи како што дени кажа а поготово на тргни стој во гужва.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #58 на: 14 Април 2011, 11:10:18 am »
Тромава, значи со колата водиш борба, за да претицаш автобус на Партизанска...

Маци, тие што не осеќаат дека колата им е тромава значи до нив е, да им дадеш и пегличка топ ке им биде...

Зборам, за фамилијарни потреби, пример еве Фокус 1.4 да земеш да идеш на одмор, и да го натовариш... и да идеш за Будва... па има здравје да ти се земе... 

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #59 на: 14 Април 2011, 11:11:30 am »
опишете ми го зборот тромав?
Седни повози Фокус 1.4 со 2-3 патници и пушти клима. Не постојат зборови што ќе ти го доловат зборот тромав барем малку како чувството кое ќе те обземе во првите 5 минути. За понатаму да не збориме.
Ум шо идит отпосле не јет ум!