Автор Тема: MAC vs PC  (Прочитано 49060 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #195 на: 19 Декември 2011, 18:10:47 pm »
Батеријата на Мекот после 4 години употреба (каква-таква) траеше 7 часа. Мислам дека тоа доволно зборува за издржливоста на компонентите кои се вградуваат во Мек.

Лаптопови се друга категорија и тука веќе е борба на брендови.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: MAC vs PC
« Одговори #196 на: 19 Декември 2011, 18:44:28 pm »
Батеријата на Мекот после 4 години употреба (каква-таква) траеше 7 часа. Мислам дека тоа доволно зборува за издржливоста на компонентите кои се вградуваат во Мек.

Не бе Дени, нема везе тоа. Гојдо е експерт во повеќе области на Марко и Мирко технологии, тоа што го зборуваш не е возможно. Уствари тоа е возможно кај сите компјутери од пола цена од таа на епл, само што ти тоа не го имаш утврдено. Ти не знаеш да го користиш како што треба лап топот, затоа ти ги покажува тие вредности. Уствари тој е препакован  амц - лаптоп, само со јаболко гризнато. Јас незнам што си запнал толку со тоа јаболкото.............

Вака би изгледал одговор на Гојдета и Фаланга.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #197 на: 19 Декември 2011, 18:51:24 pm »
^

Не беа поентата лаптоповите. Но и тука може да се направи споредба. Кај компјутерите се е мерливо.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Одг: MAC vs PC
« Одговори #198 на: 19 Декември 2011, 18:52:51 pm »
Многу глупости истресивте без никаков факт и без никаков придонес. Гојдо и Фаланга, бравос. Ми потрошивте 5 мин читање на тотални глупости .
И за син ми се подеднакво глупости и он ко тебе не ги разбира работит. Јас изгубив на два-три пати по пола саат за да ти нацртам нешто со надеж дека имаш капацитет да сватиш и без да ти се подсмевам на глупостите кои ги прашуваше и пишуваше.

Како и да е ако ништо друго мислев дека ќе бидеш благодарен за тоа. Мој пријателски совет научи прво што е факт, потоа научи елементарни работи за хардвер и софтвер. Потоа пробај да се вклучиш во дискусијава. До тогаш ништо нема да разбираш.

Цитат
Можеби некој ќе го прочита ова и ќе донеси заклучот дека епл за кур не ги бива.
Уште еднаш, погрешно си ги разбрал работите. Твој проблем што не знаеш да читаш.
Не бе Дени, нема везе тоа. Гојдо е експерт во повеќе области на Марко и Мирко технологии.
Можеш слободно да ми се обраќаш со докторе на тоа поле ;) Хаха. И не се тоа технологии, ама шо да ти објаснам што е архитектура. Ќе мислиш нешто со цигли и малтер. Од прилика нешто вака: http://www.tomshardware.co.uk/forum/223161-10-collection-data

Цитат
Ајде биде те ми така.....
Исто и ти, биди ми така.

Батеријата на Мекот после 4 години употреба (каква-таква) траеше 7 часа. Мислам дека тоа доволно зборува за издржливоста на компонентите кои се вградуваат во Мек.
Секоја квалитетна Литумска батерија која правилно се употребува ќе трае. Дека траела 7 часа не верувам па макар и ништо да не работиш со уклучен дисплеј. Донеси го лаптопот со ганц-нова батерија, а јса ќе ти ја потрошам за помалку од пола саат. Чисто за твоја информација, прогуглај да видиш каква батерија користат Епл и провери што користи конкуренција во ист ценовен ранг.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #199 на: 20 Декември 2011, 10:43:40 am »
Колку ме заболе стојко за вашите стручни анализи немате појма.

И понатаму со здравје да си користите компјутерите шо си ги имате по дома, јас ќе си го користам тој што си го имам и ќе си бидам задоволен ако и понатаму вака ме служи без ни еден проблем како што порано ги имав со ХП-то, Асусот, Ејсерот и тн.

И вие задоволен и јас задоволен а вие продолжете си со докторските дисертации на темава и онака не планирам да ви ги читам километарските коментари.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: MAC vs PC
« Одговори #200 на: 20 Декември 2011, 10:53:58 am »
Тоа е суштината на целиот проблем. Што корисниците на apple се задоволни, а овие другиве ги убедуваат дека не треба да бидат и нема за што да бидат ;D
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #201 на: 20 Декември 2011, 11:12:49 am »
Кај отидовте мореееее.....купете си MAC не PC (Posran Computer) и не ви треба тјунинг на процесори и остали заебанции....:D :D :D :D

Изгледа некој не ја прати темата.

Лечење комплекси, ништо друго. ;D ;D ;D ;D

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #202 на: 20 Декември 2011, 11:17:06 am »
Тоа е суштината на целиот проблем. Што корисниците на apple се задоволни, а овие другиве ги убедуваат дека не треба да бидат и нема за што да бидат ;D
Yup. Basically this, посебно за лаптопи, телефони и слично.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #203 на: 20 Декември 2011, 11:18:47 am »
Тоа е суштината на целиот проблем. Што корисниците на apple се задоволни, а овие другиве ги убедуваат дека не треба да бидат и нема за што да бидат ;D
Yup. Basically this, посебно за лаптопи, телефони и слично.

Офтопик, темата е PC vs MAC.

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7086
Одг: MAC vs PC
« Одговори #204 на: 20 Декември 2011, 11:39:04 am »
секој тврдо си го брани ставот ...

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Одг: MAC vs PC
« Одговори #205 на: 20 Декември 2011, 11:43:31 am »
Батеријата на Мекот после 4 години употреба (каква-таква) траеше 7 часа. Мислам дека тоа доволно зборува за издржливоста на компонентите кои се вградуваат во Мек.
Не е тоа ништо ново. Мојот Фуџицу Сименс еве го 6-та година како батеријата му трае цел час а кога беше нов траеше час и половина. И Епл и сите останати од тој ценовен ранг користат исти Sanyo батерии. А дека пред 4 години постоеше Мек чија батерија траеше 7 саата тоа на мали деца муабети прави им. 7 саата траат најновите мекови кои работат на Nehalem Arhitektura и тоа под екстремно непрактични услови.

Тоа е суштината на целиот проблем. Што корисниците на apple се задоволни, а овие другиве ги убедуваат дека не треба да бидат и нема за што да бидат ;D
Ова е контрапродуктивно мрчење лага. Тоа во ниеден момент не се случи туку напротив се потенцираше дека тоа не е така.

Не бе Дени, нема везе тоа. Гојдо е експерт во повеќе области на Марко и Мирко технологии, тоа што го зборуваш не е возможно. Уствари тоа е возможно кај сите компјутери од пола цена од таа на епл, само што ти тоа не го имаш утврдено. Ти не знаеш да го користиш како што треба лап топот, затоа ти ги покажува тие вредности. Уствари тој е препакован  амц - лаптоп, само со јаболко гризнато. Јас незнам што си запнал толку со тоа јаболкото.............

Вака би изгледал одговор на Гојдета и Фаланга.
Не осмица. Така би изгледал постот на некој на кој му пресуши изворот на рационални информации и не сака да се повлече на полесниот пат. Фаланга никогаш не би пишал вакво нешто. Ова е се непотребно мрчење.

Се чудам како можете да пишувате вакви глупости без притоа да поткрепите со ниеден доказ. А да биде иронијата поголема реплицирате без врска и надвор од контекст наместо да покажете грам почит кон некој кој е далеку постручен од вас и сака да ви објасни за ваше добро за да не бидете во заблуда.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #206 на: 20 Декември 2011, 12:12:13 pm »
Поздрав до Ресен Хејтерите и останатите компјутерџии од Саут Парк...!  ;D  ;D  ;D


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #207 на: 20 Декември 2011, 12:15:43 pm »
Пак тој хејтери. Како на кинески јазик да зборувам.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #208 на: 20 Декември 2011, 12:42:21 pm »
Тоа е суштината на целиот проблем. Што корисниците на apple се задоволни, а овие другиве ги убедуваат дека не треба да бидат и нема за што да бидат ;D
Јас пак гледам како корисници на Епл ги убедуваат другите дека не им чинат компјутерите затоа што не им се Епл. А како главен аргумент за нечинењето го наведуваат софтверот кој e инсталиран на PC-ата со лого на Епл, батеријата која е иста или помалку добра од онаа на соодветната конкуренција и слично.

Тоа би му дошло ко да идеш у салон на Audi и да купиш Skoda SuperB со сменети етикети од Skoda во Audi. И потоа да бидеш горд сопственик на Audi кој ги убедува корисниците на Skoda SuperB дека им се тиња колите затоа што не им се Audi.


За љубителите на Саут Парк:
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: MAC vs PC
« Одговори #209 на: 20 Декември 2011, 12:50:16 pm »
Јас сум горд сопственик и корисник на прозорецот :)

Со Линукс сум имал едно краткотрајно и максимално непрактично искуство. МАК не сум поседувал, немам толку пари :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.