Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1607670 пати)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12975 на: 11 Јуни 2023, 21:43:02 pm »
Другар земал нови летни барум 15ки... на малку дожд вика санка се, страв ми е да возам. Некој од вас да возел барум?

Прееска возев по партизанска према центар, завртев лево према влада и тука ги осетив како излизгаа Bridgestone Turanza ER300 при брзина од 40 км/ч. На секој семафор со нежно тргање шлајфуваат навлажно и на бојана од пешачките, а гумите се реално ТОП!
За никаде е асфалтот, цел е мрсен и нерамнините му се пополнети со прашина па гумата не може да фати.

Попластични гуми од Бриџстон ер300 нема. На автопат летно време од Скопје дс тргнеш после Велес ќе се загреат и не лизгаат. Било кој буџет гуми мислам дека ќе се подобри за низ град.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12976 на: 11 Јуни 2023, 21:48:17 pm »
Sava all season ниско буџетни гуми  кладов лани на ѓавато нагоре со 140-160 не мрда вкривини :)

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Присутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12977 на: 12 Јуни 2023, 07:57:24 am »
Џабе пари(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk


На службено Поло имавме Doublestar гума. На дожд благ збор е да кажеш санка. Барем јас во животов на дожд полоша гума немам возено, стари се 2 сезони ама немаат поминато ни 10к км.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12978 на: 12 Јуни 2023, 08:01:16 am »
Другар земал нови летни барум 15ки... на малку дожд вика санка се, страв ми е да возам. Некој од вас да возел барум?

Прееска возев по партизанска према центар, завртев лево према влада и тука ги осетив како излизгаа Bridgestone Turanza ER300 при брзина од 40 км/ч. На секој семафор со нежно тргање шлајфуваат навлажно и на бојана од пешачките, а гумите се реално ТОП!
За никаде е асфалтот, цел е мрсен и нерамнините му се пополнети со прашина па гумата не може да фати.

Попластични гуми од Бриџстон ер300 нема. На автопат летно време од Скопје дс тргнеш после Велес ќе се загреат и не лизгаат. Било кој буџет гуми мислам дека ќе се подобри за низ град.
Јас па ги сметам за едни од подобрите, прилично е тешко да ги натераш да пролизгаат на нормален асфалт и на влажно. Ама моиве веќе се 5 години стари и приметувам микропукнатини, очекувам да почнат оваа сезона многу повеќе да се трошат.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12979 на: 12 Јуни 2023, 17:34:33 pm »
Џабе пари(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk


На службено Поло имавме Doublestar гума. На дожд благ збор е да кажеш санка. Барем јас во животов на дожд полоша гума немам возено, стари се 2 сезони ама немаат поминато ни 10к км.
Ама тоа затоа што Полото е само преден погон,  изгледа не прават проблем на 4х4, ги гледам доста на на Х6 Q7 X5....

Отсутен kokos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 174
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12980 на: 12 Јуни 2023, 19:12:58 pm »
можеби треба да бидеме реални и да признаеме дека од секоја 3-та кола капе (да не речам тече) уље кое во комбинација со вода и земја е добитна комбинација за лизгање по патиштава

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12981 на: 12 Јуни 2023, 20:08:23 pm »
Тоа е и причина плус за да се има нешто подобра гума. Со други зборови од Сава и БФ Гудрич нагоре.

Иако фарбаните ознаки според мене се убедливо најширокораспространет проблем.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 745
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12982 на: 12 Јуни 2023, 20:23:07 pm »
На дожд и масло не постои гума што не лизга... Лизга повеќе и од чист мраз..
И немора дожд да има, чисто масло е санка за секоја гума...
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12983 на: 12 Јуни 2023, 20:25:35 pm »
"чисто масло" има само во лабораторија. Условите на пат никогаш не се чисти. Мешани се. Затоа е важно во тој делот што не е "чисто уље" и "чиста лизгава боја" да зе снајдат некако гумите.

Тоа беше поентата.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4114
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12984 на: 12 Јуни 2023, 21:53:06 pm »
Не знам зошто, но фала Богу деновиве пробував да видам како изгледа пеолизгување на FWD возило, но не успеав, на кружен на најмокро испробав со нагло вртење на воланот ама не пролизга, додека истото го пробавме на Цитроен Ц3 и пролизга со Michelin гуми, но минимално.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4114
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12985 на: 12 Јуни 2023, 22:05:41 pm »
 
🤦‍♂️
Чудно ми е како вас ви пролизгуваат FWD возила со премиум гуми...

Присутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12986 на: 12 Јуни 2023, 23:14:55 pm »
🤦‍♂️
Чудно ми е како вас ви пролизгуваат FWD возила со премиум гуми...
Незнам зашто толку се плука по тие што имаат премиум гуми.... Ваљда друже има разлика од премиум и буџет гума??? Или будали се тие што купуваат премиум гуми, демек гимик е премиум гума исто е дали возиш Windforce или Michelin или Bridgestone... Кон што целиш со муабетот ?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4114
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12987 на: 12 Јуни 2023, 23:16:30 pm »
1.Не плукам кон тие со премиум гуми.
2.Има голема разлика со премиум гуми.
3.Муабетот ми беше како FWD кола со премиум гуми може да пролизга?
Плус ако FWD пролизгува на мал дожд или нечистотија, некое BMW што прави?
Се имам излизгано со BMW 116ка со нови гуми на кружен тек на влажно време со големо внимание, а со FWD сум пробувал намерно ама не сум успеал.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12988 на: 12 Јуни 2023, 23:36:47 pm »
Мене во стил на возење веќе ми е влезено да лизгам со корсата, малце дожд по улици и вртиш лево одиш право, ама топ ми е, ја имам научено точно колку му треба за да фати кривина или грип и си танцувам по улици :д
Гумите се Тигар винтера 2018г зима лето возени, задните од внатре немаат ни четврт милиметар крампон оти беа напред возени на нецентрирана предница.
 Шо се тиче лизгање со предна, најбедна кола шо сум возел е Опел Астра класик караван со 1.9јтд моторот. Бордерлајн убиствено е и тоа со нормални гуми. Имаст некој зајеб ваљда е претежок моторот или нешто. Пелистер на секоја лева кривина на тие полукружните  со исто темпо и динамика нормална како и во други коли когс возам, вртиш лево, колата оди право, среќа пат шо има за на право во кривините за по ливади иначе секоја кривина банкина ќе се фаќаше.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4114
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12989 на: 12 Јуни 2023, 23:40:11 pm »
За која астра мислиш? Ф, Г , Х? Со 1.9 мотор немам зачекано класик верзија.