Автор Тема: !!! KLIMA FOLIJA !!!  (Прочитано 78387 пати)

Отсутен lans

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #105 на: 21 Јули 2015, 08:01:42 am »
spored zakon prednite ne smees ni 5% da gi zatemnuvas povekje od fabrickoto.
prvo stavas na zadnite tri,ides na atest.tamu ispagja deka si fin decko i sve e legalno.max moze da ti bidat ZADNITE stakla 80% zatemnetost. od koga kje projdes atest i vo mvr i ti vpisat vo soobrakjajna deka ima legalni klima folii,ides da ti gi dostavat nelegalnite folii na prednite stakla. zatoa posle moze da ti recat ili kazna ili vadi gi prednite folii.
sekako,ima luge sto stavaat odma 5 folii i voopsto ne odat na atest.vo toj slucaj,ako ve zapre cajkan ima pravo da te nateria site folii sto gi imas na staklata da gi vadis,bidejki ne ti se vpisani vo soobrakjajna.
imalo slucaevi i so 5 stakla zatemneti da pustat na atest,ama toa e testiranje na srekjata.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Allexxander

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5835
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #106 на: 21 Јули 2015, 09:28:05 am »
Леле колку пати е објаснувано... Малце се буниме околу фолииве да... Најубаво пред да лепиш фолии, прво измери ги стаклата и види колку се од фабрика за да знаеш колку да идеш напред, не е на сите коли исто. Еве кај мене се 17%.

Предните смеат да бидат затемнети 30%. Што значи тоа? Значи дека кога ќе ги измери треба да имаат пропустливост на светлина од 70%, за 3-5% не прават проблем, ако е на пример 65 пошто рачунаат прашина, гребнатинка некоја по стакло и слично. Аама ако пропустливоста е многу под 70 е тогаш можеш да го јадеш. За задните не се замарајте, тие поминуваат колку и да се затемнети. Бев доле кога мереа видов како и што е работава со апаратчето за мерење.

Што се однесува до атестот, без разлика како ќе пишат во сообраќајната, и да ги пишат сите стакла пак не си исправен и пак ќе го јадеш ако недај боже те однесат на технички! Значи, доколку не сте исправни, не се замарајте како ќе пишат во сообраќајна бидејќи исто ви се фаќа.

Доколку сте законски и отидете така на атест, напред со 30 затемнето онда ви запишуваат и предни и задни и проценти наведуваат и  се тоа и немате гајле понатаму.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3781
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #107 на: 21 Јули 2015, 10:14:46 am »
Znaci samo pederska finta pravenje stavanje napred folii dozvoleni so zakon do 30% zatemneti i odis na atest ( insistiras da ti pisat obavezno deka imas folii i na predni i na zadni stakla ) i posle odis gi vadis prednite folii i si mestis kolku sto sakas zatemneti. Vo slucaj da go jades od dzandar i da te odnese nanovo na tehnicki kade ke utvrdat deka ti se poveke zatemneti od sto treba i ti pise kazna, ja povtoruvas istata postapka koga ke otides na sud ( gi vadis prednite folii i stavas pak kolku sto e dozvoleno ) i na sud se vadis kako tamu kaj sto te odnel na tehnicki se nepismeni, ne im rabotelo aparatceto za merenje i slicno. Baras nanovo od sudot da ti naredat da gi izmeris i da doneses dokument kolku ti se zatemneti staklata vo momentot koga od sudot te pratile da gi izmeris. E sega seto ova kosta dopolnitelni pari i trckanje i gubenje vreme, stavi vadi folii i slicno. Ali vredi da se obides da spasis kazna ( nz tocno kolku e ali pretpostavuvam golemka e ). Znaci ova samo dokolku epten imas merak da bides neispraven i da imas zatemneti i predni stakla poveke od dozvolenoto  8)

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5486
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #108 на: 21 Јули 2015, 11:38:41 am »
Tie na texnicki se ispravni vo sekoj slucsj.
Tebe vo dokument ti pisue deka si bil so 30% predni stakla.Ako pocnes dase povikuvas na taa karta deka si pominal kje ti recat pa ti moze si imal 30% no podocna si gi smenil za potemni.Dokolku te odnesat na texnicki za merenje tuka nema beganje na lice mesto.
Edino ostanue da se nategas so cajkan kako mene deka taka si prosol deka ima pecat od sluzbeno lice od mvr deka si legalen ali dokolku cico policaec rece ajde po mene na texnicki togas vekje losa situacija kje mora mito i korupcija ili da lazes taka ja kupiv kolata nese razbiram u podrum sum bil :)

Отсутен Allexxander

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5835
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #109 на: 21 Јули 2015, 12:50:49 pm »
Така е. На тој начин се штитат, ќе ти речат си долепил и не можеш да се потпираш на нив.  Тука е таа финта.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #110 на: 14 Ноември 2023, 18:54:59 pm »
Знам дека темава е стара и не знам дали има пишувано за ова, ама да прашам.
Планирам да лепам фолии во Дог, каква е таа писмена гаранција на ASWF, во која категорија спаѓа опел астра г (мали хеч, големи хеч или како и да беа категориите), бидејќи сум од друг град и возилото ми е потребно зада се вратам назад, дали се лепи како што е напишано од 2-5 часа како на линков подолу?
https://www.dogsecurity.mk/product/klima-folija-za-hatch-back-vozila/

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3781
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #111 на: 14 Ноември 2023, 19:04:03 pm »
Javi se prasaj vo dog ke ti objasnat preku telefon 😁

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #112 на: 14 Ноември 2023, 19:07:48 pm »
Да бе нестор, може и побрзо.
Или 0% (100 на нашки) или 20% (80 на нашки), се друго ти е џабе.
Сакам 50%(а и клабериве така се изјаснија). Гледам дека и најдобро стојат. Многу затемнето е дури напорно за навечер.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #113 на: 14 Ноември 2023, 19:11:17 pm »
Има некој слика на сива кола разлика 70% и 50%затемнетост ?

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3536
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #114 на: 14 Ноември 2023, 19:30:57 pm »
Ја би за 100% и така планирам на пролет...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5486
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #115 на: 14 Ноември 2023, 23:21:26 pm »
Ја би за 100% и така планирам на пролет...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk


odi vrakjaj u rikverc posle navecer vo neosvetlena ulica. Kje vristis od maka.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #116 на: 14 Ноември 2023, 23:32:32 pm »
И јас од тоа имам мака. Џипот ни беше некои 70тина проценти затемнет, ако немаше рикверц камера на мултимедија очите ќе ги уништев.
Кај тебе Влатче колку беше вектрата затемнета? Лична беше со тие фолии.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5486
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #117 на: 15 Ноември 2023, 00:00:19 am »
35% megju posvetlite folii asfw.
Bev prezadovolen sonce nikako ne pecese preglednost odlicna.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #118 на: 08 Април 2024, 17:45:20 pm »
Прелоша и непрофесионална монтажа, дури и по договорена корекција.