Автор Тема: !!! KLIMA FOLIJA !!!  (Прочитано 73722 пати)

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #30 на: 26 Април 2011, 15:18:42 pm »
Edno prasanje do Dog..dokolki gi zatemnam vozackoto i suvozackoto, kako znaete kolku e fabricki zatemneto pa da iskombinirate so folijata da dojde do 30%, bidejki na masinski mi rekoa deka ne treba da premine procentot na zatemnuvanje preku 30%, zaedno sose fabrickoto zatemnuvanje i folijata..?

Cekam vas odgovor

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #31 на: 26 Април 2011, 15:29:04 pm »
Да не испадне дека одговарам во име на Дог, но прашањево кое го постави и мене ме мачеше, па да ти скратам време, јас ги измерив конкретно.

Ако ти се фабрички затемнети стаклата, огромни се шансите со било која фолија да ги надминеш тие 30%. Мерниот инструмент на машински, а верувам и сите други, ќе ти покажат поголемо затемнување бидејќи прекршувањето на светлината се менува со поставување на било каква фолија.

Моите беа затемнети фабрички за 20%. Дури со транспарентна (0% затемнување) фолија инструментот покажуваше над 30%. Со 30% затемнети фолии монтирани на моите 20% фабрички затемнети стакла инструментот покажува од 60 до 65% затемнетост.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #32 на: 26 Април 2011, 15:33:33 pm »
Znaci ke me rusat...jas postaviv pozadi 50% folii, napred 30% pa zedov upatnica i denovive treba da se pojavam na masinski..no mi izgledaat i ovie 30% ko temni, plus bidejki cela kola e zatemneta, doaga uste potemno...bas imam i slika nekade

Kako i da e, fala na informacija

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #33 на: 26 Април 2011, 16:44:07 pm »
Znaci ke me rusat...jas postaviv pozadi 50% folii, napred 30% pa zedov upatnica i denovive treba da se pojavam na masinski..no mi izgledaat i ovie 30% ko temni, plus bidejki cela kola e zatemneta, doaga uste potemno...bas imam i slika nekade

Kako i da e, fala na informacija
Ај пиши како ќе поминеш

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #34 на: 05 Мај 2011, 12:25:22 pm »
Ajde eden Report od Masinski :) Ke ja objasnam postapkata se kako sto odi i kako odese kaj mene :

Prvo, postaviv kaj vozackoto i suvozackoto staklo 30% folii, se ostanato bese zatemneto so 50% folii, osven sofersajbnata, normalno...Foliite se najeftina varijanta, gi najdov u ramstore za 175 den rolna, montazata sam ja izvrsiv...

Otkako se montiraat, postapkata e sledna:

Jas bidejki sum od Tetovo, otidov na tehnicki vo istiot grad i pobarav zapisnik i upatnica do masinski..deckite sreduvaat dokumentite i se kupuvaat takseni marki od 200den ( sega veke kako uplatnici )..Seto toa se stava vo plik koj e zapecaten od strana na tehnickiot..

Potoa sledno e zakazuvanje termin na masinski..Odkako ke vi zakazat si praite edna fotokopija od soobrakajnata i odite na zakazaniot termin..

E sega..tuka lezi ezot :) vleguvam ja so kolata, a bev prilicno siguren deka ke me rusat za prednite stakla..ali me interesirase cisto, ne me boli tase za 175 denari folija...Prvo lugeto tamu znaci mi ja proverija cela kola, site broevi, dimenzii na gumi, broj na motor, sasija i sto ne znam sto..Ja gi gledam sto praat i se cudam, im vikam ALO DOJDOV ZA FOLII :) tie aber nemaat..

Otkako se proverija, se fatija za foliite..na prv pogled mi rekoa, prednite ti prekoracuvaat... i ajde da merat, prednite stakla sose folija izvadija 34% propus na svetlina, odnosno 66% zatemneto..tuka zastanuva prikaznata. Nema nitu eden procent tolerancija od nivna strana, znaci mora da se vadat...jas posto znam kako odi vadenjeto, dodeka tie razgovaraa megu sebe ja gi izvadiv prednite folii..Povtorno zapocna merenjeto..gi merat site stakla i gi zapisuvaat vo zapisnik, bez razlika dali ima folija ili ne..Sofersajbnata izvadi 70% propus, znaci 30% fabricki zatemneta, suvozackoto i vozackoto izvadija 74% propus na svetlina, sto znaci 26% se fabricki zatemneti...Zadnite so 50% folija mi gi merea, izvadija 18% propus na svetlina, sto znaci 82% zatemneti ( sto moze da se zakluci deka foliite ne se so tocna merka ). Se toa e zapisano vo zapisnik, vi davaat uplatnica od 1425 denari + 50 den taksena, uplatuvate i zemate dokumentot odma ili posle nekolku casa i odite vo vasiot tehnicki kade treba da gi vnesat u soobrakajna...Jas utre ke odam na tehnicki bidejki deneska kasno ke mi go zemat dokumentot, pa ke postiram i slika od soobrakajnata... Happy End

No...ne i za eden decko so golf VI koj bese odma posle mene za istiot A-test..Coekot izvadi dokumenti deka montiral u Novus folii od 150 evra ( 30% )...isto komplet ko kaj mene..Arno se bese srekno se dodeka mister Masinski tehnicar ne mu go postavi aparatot na prednoto suvozacko staklo i pokaza 30% propus na svetlina...Smeni izraz coekot...Im kazuvase deka tie od tamu mu kazuvale deka ke pomine i sto ne znam drugo, no pravilata se pravila..Vrabotenite mu kazaa sto treba da napravi i coekot izleze od garazata so Los izraz..Zal mi e, no dobro e sto ja toa go vidov i ete mozam da spodelam edno iskustvo ovde so vas..

Znaci, koj saka da ima zatemneti stakla ( atestirani ) , neka zaboravi na prednite..i ne odete po pamet na firmi koi sakaat samo da iskesiraat kesh od vas i da vi kazuvaat prikazni za procenti i dozvolenost..Ako tolku nekoj saka da postavi napred, mu preporacuvam neka odi na masinski i neka gi zamoli vrabotenite da gi merat fabrickite prozori i togas da barate folija so prikladen procent na zatemnuvanje...so eden zbor, otkazete se podobro..

Celokupni trosoci:

250 den takseni marki
1425 den a-test

Vkupno 1675 den

Prosta Matematika: 1675 den < 18 000 den kazna za folii

Toa e od mene...mozam sega na raat da vozam i da ne me gnjavi nepismena policija...

p.s Se izvinuvam do Dog, no mislam deka treba da se znae realnosta

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #35 на: 05 Мај 2011, 13:41:43 pm »
Стакло со фабрички тинт и кога дополнително ке се стави фолија може да покаже и помала пропустливост од тоа што ке рачунаш ради прекршувањето на светлината
Сеа приметив и гојдо истото погоре го пишал  :)
« Последно менување: 05 Мај 2011, 13:44:27 pm nikola_bb »

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #36 на: 05 Мај 2011, 15:00:19 pm »
Ме чуди многу она фабрички 30% затемнетост на шофершајбна...

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #37 на: 05 Мај 2011, 15:26:58 pm »
Ме чуди многу она фабрички 30% затемнетост на шофершајбна...

Gojdo sto kaza se e taka...inace i mene me cudese za sofersajbnata, no toa e toa...nemozam da se protivam na aparatot...i kaj mene na prozorite ima oznaka tinted, tonirani se so zelena boja, no ne ocekuvav deka tolkav procent e toa..

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1677
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #38 на: 06 Мај 2011, 01:17:48 am »
друже а што очекуваше од фолија од 170 денари ? а и знаат самите вработени на техничкиот што се кој автомобили се со фабрички затемнети стакла а кој не .. имам правено муабет со мој познаник од технички и на кола со фабрички 30% не смееш да ставаш никакви фолии баш на мојата 206ка му реков дој види ја и ми рече оваа нема шанси да пројде .. исто и за ц4 го прашав која ја имам од неодамна и ми кажа дека таа е веке 30% и то  :)

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #39 на: 06 Мај 2011, 10:41:49 am »
друже а што очекуваше од фолија од 170 денари ? а и знаат самите вработени на техничкиот што се кој автомобили се со фабрички затемнети стакла а кој не .. имам правено муабет со мој познаник од технички и на кола со фабрички 30% не смееш да ставаш никакви фолии баш на мојата 206ка му реков дој види ја и ми рече оваа нема шанси да пројде .. исто и за ц4 го прашав која ја имам од неодамна и ми кажа дека таа е веке 30% и то  :)

Druze ne znam sto znaci ova so folijata od 170 den..ti kazuvam deka pozadi mene imase coek sto mu ugradile pokvalitetna folija, pa istoto se desavase i so nego i so mene...cim mojot golf od 93 ima 26% zatemneti stakla, nema potreba da praime muabet za ponovi koli..ja samo dadov zaklucok i potvrda na toa gOJDO sto go kaza pogore, koja i da se stavi folija se menuva prekrsuvanjeto na svetlina i preminuva dozvolenoto..

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #40 на: 15 Мај 2011, 08:46:53 am »
a ako gi atestira foliite i posle da mi opna katran foliii, vo vozackata si imam pisano deka se e ok... ? ke gi zaeba a?

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #41 на: 15 Мај 2011, 12:10:01 pm »
a ako gi atestira foliite i posle da mi opna katran foliii, vo vozackata si imam pisano deka se e ok... ? ke gi zaeba a?

Popismen policaec (t.e sto gi razbira tie raboti i gi poznava zakonite) ima pravo da te prati na vonreden tehnicki, pa od tamo ponovo da te ispratat na masinski na merenje..u toj slucaj ti ke bides "zaeban"..

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #42 на: 15 Мај 2011, 16:46:35 pm »
prvo, bez navreda ako e nekoj policaec, ama ako e pismen so bara da e policajc
vtoro na tehnicki prakaat samo ako snema pari vo drzavata i mnogu retki isklucoci, mene me imaat prateno. I ko ke te pratat tamo MORA da ti pisat kazna, znam od licno iskustvo.

Отсутен shajka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 171
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #43 на: 19 Мај 2011, 12:57:06 pm »
Прашање за Dog Security, Дали сте запознати со фолиите SUN-GARD и дали се солиден квалитет?
« Последно менување: 19 Мај 2011, 13:02:28 pm shajka »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #44 на: 19 Мај 2011, 13:12:50 pm »
a ako gi atestira foliite i posle da mi opna katran foliii, vo vozackata si imam pisano deka se e ok... ? ke gi zaeba a?
И јас го мислев ова, ама нормално не катран фолии него најобични - пристојни. Само дупла работа е.