Автор Тема: Chip-tuning на Mazda 323 1.3i 16V  (Прочитано 3184 пати)

Отсутен 100ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 78
Chip-tuning на Mazda 323 1.3i 16V
« на: Февруари 22, 2011, 01:00:41 am »
Најнапред, здраво до сите членови на овој форум :)

Ја поздравувам идејата за создавање на овој портал/форум и сметам дека му претстои одлична иднина :)


Да преминам на она што сакав да прашам, а тоа е - дали во нашата држава постои можност да биде извршен chip-tuning на возилото споменато во насловот на оваа тема? Возилото е од 92 година. Со електронско вбризгување. Има издувен систем и спортски конусен филтер за воздух. Сметам дека му недостига оваа интервенција , па ме интересира - колку снага, во % би можел да очекувам и дали е добро тоа да се направи, дали има некои последици по самиот мотор? Потрошувачка? А ме интересира и како се движат цените. Ви благодарам однапред!

Отсутен marsher

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3177
  • smchiptuning
Одг: Chip-tuning на Mazda 323 1.3i 16V
« Одговори #1 на: Февруари 22, 2011, 10:29:56 am »
Кај нас не ќе може, евентуално да пребараш на нет, ако има некоја опција.
Доколку би можело, не е лошо да се направи, без последици по моторот.
Очекувана добивка на мотори од овој тип е од 6-10кс, меѓутоа , бидеќи не можеме, не би знаел да ти дадам точна информација.

Отсутен 100ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 78
Одг: Chip-tuning на Mazda 323 1.3i 16V
« Одговори #2 на: Февруари 22, 2011, 17:52:10 pm »
@marsher

Фала за одговорот најпрво :)

Инаку, имам слушнато дека некаде во Скопје правеле чип-тјунинг, ама точно каде не знам. Би ги замолил членовите, доколку некој знае каде може да се направи тој зафат, да ме информира.  Знам дека во комшиите т.е. во Грција, Бугарија и Србија има, ама кај нас ако навистина нема, штета. Друго што сум слушнал е дека се добива и гаранција одреден временски период дека нема да има никакви последици по моторот. Поздрав!

Отсутен 100ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 78
Одг: Chip-tuning на Mazda 323 1.3i 16V
« Одговори #3 на: Февруари 22, 2011, 17:56:04 pm »
МОЛБА ДО МОДЕРАТОРИТЕ

Да се премести оваа тема во секцијата

Модификации | Тјунинг | Чип тјунинг


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27891
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Chip-tuning на Mazda 323 1.3i 16V
« Одговори #4 на: Февруари 22, 2011, 18:03:58 pm »
Преместено. :)

Поздрав!

Отсутен 100ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 78
Одг: Chip-tuning на Mazda 323 1.3i 16V
« Одговори #5 на: Февруари 22, 2011, 19:10:36 pm »
Б
Преместено. :)

Поздрав!

Благодарам.

Очекувам повеќе одговори овде. :) Поздрав
« Последно менување: Февруари 22, 2011, 19:18:28 pm 100ka »