Автор Тема: K&N  (Прочитано 43084 пати)

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3150
Одг: K&N
« Одговори #45 на: Март 17, 2011, 11:16:48 am »
Каде може да се купи во македонија панелен К&Н филтер за голф 4
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: K&N
« Одговори #46 на: Март 17, 2011, 11:59:50 am »
Провери на пазар3..имаше фирма во скопје на чие име не се сеќавам http://www.tuning.com.mk/index.asp
а исто така имаш сега и во carner што мислам дека е во тафталиџе или таму некаде :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: K&N
« Одговори #47 на: Март 17, 2011, 12:18:21 pm »
Ако можеш, нарачај си на ebay. Најефтина варијанта е ;)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: K&N
« Одговори #48 на: Март 17, 2011, 15:49:03 pm »
Banzai ќе го изгориш човекот со таа идеја. Прашај го гојдо колку го плати преку ибеј :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3150
Одг: K&N
« Одговори #49 на: Март 17, 2011, 16:22:21 pm »
Јас прашував затоа што може ке направиме ремап на голфот па да знам кај да најдам филтер
а преку ебај не би порачувал :-X
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9495
Одг: K&N
« Одговори #50 на: Март 17, 2011, 19:36:33 pm »
Banzai ќе го изгориш човекот со таа идеја. Прашај го гојдо колку го плати преку ибеј :)

Гојдо ко што ме служи сеќавање не купи панелен..

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: K&N
« Одговори #51 на: Март 17, 2011, 20:43:57 pm »
Провери по постовите на гојдо или прашај го ќе видиш дека сум во право
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7693
 • Хорска Секција
Одг: K&N
« Одговори #52 на: Март 17, 2011, 20:46:51 pm »
Небитно, можеш да си купиш и панелен од ибеј. Глеј само да не го утнеш моторот. Најдобро е прво на страната на k&n да видиш што има за твојот мотор и после по парт намбер пребарувај на ибеј.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: K&N
« Одговори #53 на: Март 17, 2011, 23:05:34 pm »
Е како небитно кога во незнам кој пост напиша дека те фатил доста скапо бидејќи си го порачал како физичко лице? Не беше така?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20342
Одг: K&N
« Одговори #54 на: Март 17, 2011, 23:08:50 pm »
Мислам дека гОЈДО го фана скапо, пошто е печурка, плус довод за ладен воздух, и ваљда уште пар други ствари... Иначе не би требало да фати поскапо... Ја планирам на тој начин да се снабдам :)

Али да, обавезно прво консултација со страната на K&N, да си видиш "part number" и да си го нарачаш... Да не земеш нешто, па после да си посадиш сардели во него :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1334
Одг: K&N
« Одговори #55 на: Март 17, 2011, 23:39:51 pm »
за следниов филтер http://www.pumaspeed.co.uk/showdetails.jsp?productID=119 што мислите може да се најде кај нас поефтино, со се испорака до Македонија без царини даноци кошта 150 фунти што му доаѓа околу 170 евра, може да се најде овде по приближно слична цена или попаметно е да го нарачам.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20342
Одг: K&N
« Одговори #56 на: Март 18, 2011, 00:28:50 am »
Хммм... можда ти е боље, ако имаш некој да ти го земе од Јужна Македонија, мислам дека поефтино би фатило... Пошто знаејќи ги кај нас какви се, може да те откинат на даноци/царини... Распрашај си се убоо...

Ја еве глеам за Лансерот, панелен да зеам... Кај нас ми кажаа цена 95 евра, а глеам на Ибеј, основна цена (без поштарини и чуда), е негде од 45-50 долари. Ако имам начини, веројатно би земал од Грција...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7693
 • Хорска Секција
Одг: K&N
« Одговори #57 на: Март 18, 2011, 00:44:56 am »
Мене ми излезе 125 евра + 45 евра рекет према државата. Кај нас ако добро се исценкаш и го порачаш преку некој наш "дилер" помножи ја вкупната цифра со 1.5, т.е. рачунај 170 * 1.5 = 255 евра. Значи најдобро е да си го купиш од ибеј.

Во Грчка можда ќе ти излезе поефтин, а можда и не. Во секој случај кога порачуваш прашај дали може на факутрата (која мене ми ја тупнаа без да ја барам) да напишат помала сума за нашиве помалку да те изрекетираат и да имаш црно-на-бело(или бело на црно) дека е наводно толку.

@proff

Јас не нарачав панелен филтер, туку порачав CAI 57i кит кој без транспорт кошта 4 пати повеќе од панелниот. Така да тоа што скапо излезе кај мене нема врска. Инаку, панелниот со транспорт до овде кошташе помалку од 50 евра, значи педерите немаше да ми земат рекет пошто не рекетираат предмети поефтини од 45 евра. Истиот тој филтер овде ми рекоа дека ќе ме чини околу 90 од 100 евра и дека морале да го порачаат и да го чекам 2-3 недели за колку и време ми пристигна печураката.

Значи за специфични делчиња, аксесоари, перформанс надградби и слично поврзано со автомобили ибеј е секогаш драстично поефтин. Пример, да нарачам модуларна decat иноксна цефка со резонатор, дихтунзи, навој за ламбда сонда и сите останати нишани од ибеј ќе ме чини 50 евра, а овде ми бараат 300 евра. Ксенонот кој кај нас го продаваат 5000 денари, на ибеј е 40 долари со транспорт (1900 денари) и така натаму.Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3150
Одг: K&N
« Одговори #58 на: Март 18, 2011, 20:20:28 pm »
?Панелен нешто читав во карнер биле по 3500 денари за сите коли  ??? вистина или ? :-\
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7693
 • Хорска Секција
Одг: K&N
« Одговори #59 на: Март 18, 2011, 21:40:33 pm »
И средство за чистње да не даваат гратис со секој купен филтер?
Ум шо идит отпосле не јет ум!