Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 993017 пати)

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1800 на: 18 Декември 2016, 09:14:54 am »
Знае некој нешто да ми каже за DW12 2.2 HDI 156 HP PSA моторот што се става во Mitsubishi - Outlander II, Peugeot 4007, Citroën C-Crosser? Се мислам да земам Аутлендер со тој мотор. Ве молам за сигурни информации или лично искуство. Или па да си одам со сигурна варијанта бензин + плин 4B12 2.4 L DOHC MIVEC I4 170 HP?

Отсутен Diablo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 465
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1801 на: 18 Декември 2016, 11:40:33 am »
Знае некој нешто да ми каже за DW12 2.2 HDI 156 HP PSA моторот што се става во Mitsubishi - Outlander II, Peugeot 4007, Citroën C-Crosser? Се мислам да земам Аутлендер со тој мотор. Ве молам за сигурни информации или лично искуство. Или па да си одам со сигурна варијанта бензин + плин 4B12 2.4 L DOHC MIVEC I4 170 HP?
Бензин+плин и не се замарај, јас имав Гранд витара 2.5 В6 од 2001 година па конвертирана на плин во 2009 година, ја продадов лани, немав ниеден проблем со моторот, иначе багашник ќе ти зафати боцата ама имаш опција делфин на кров.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1802 на: 18 Декември 2016, 12:08:47 pm »
@Deksa , нека не те матат со плинот давачки-дефекти , еве јас само што ја земав колата од салон ставив плин и тврдам дека нема  сум имал ни најмал дефект, напротив колата ми работи потивко и посмирено и потрошувачката /снагата ми е 99% иста со возењето на бензин. Плинот го ставив во Мармил монт и сум презадоволен од работата и услугата на дечките. Консултирај се доколку тој мотор е компатибилен за конвертирање на плин, стави си и терај безгрижно.
Си купил нова кола и си рекол, хммм што ќе ми гаранција и безплатен сервис х години плин ќе ставам бољи, поефтино е. Ти си брат легенда.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1803 на: 18 Декември 2016, 12:26:19 pm »
@Deksa , нека не те матат со плинот давачки-дефекти , еве јас само што ја земав колата од салон ставив плин и тврдам дека нема  сум имал ни најмал дефект, напротив колата ми работи потивко и посмирено и потрошувачката /снагата ми е 99% иста со возењето на бензин. Плинот го ставив во Мармил монт и сум презадоволен од работата и услугата на дечките. Консултирај се доколку тој мотор е компатибилен за конвертирање на плин, стави си и терај безгрижно.
Си купил нова кола и си рекол, хммм што ќе ми гаранција и безплатен сервис х години плин ќе ставам бољи, поефтино е. Ти си брат легенда.
FYI Klen, се консултирав во сервисот , и еве уште гаранција имам, али чим ти викаш дека немам... немам.. очигледно си човек со длабоки познавања.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1804 на: 18 Декември 2016, 13:31:10 pm »
Сервисот ти ја шитна колата нова? Гаранција се губи на која било кола од произведувачот чим ставиш плин, за добра причина. Имаш и фабрички со ЦНГ ако сакаш нова кола на плин https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_natural_gas_vehicles ама не бољи Борче и Стојан да ти инсталираат плин повеќе знаат од инжињерите што ја дизајнирале колата на бензин.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1805 на: 18 Декември 2016, 14:16:29 pm »
Епа ете имам валидна гаранција, барем уште некој месец,исто кај стариот мој наработа во фирмата имаат неколку шкода рапид службени кој се земени нови од салон со вграден (вероватно афтермаркет)плин, не се на листата што ја пушти , ги носат на редовни сервиси во Демир Капија и си имаат важечка гаранција.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1806 на: 18 Декември 2016, 14:51:23 pm »
Знае некој нешто да ми каже за DW12 2.2 HDI 156 HP PSA моторот што се става во Mitsubishi - Outlander II, Peugeot 4007, Citroën C-Crosser? Се мислам да земам Аутлендер со тој мотор. Ве молам за сигурни информации или лично искуство. Или па да си одам со сигурна варијанта бензин + плин 4B12 2.4 L DOHC MIVEC I4 170 HP?
Дефинитивно бензин + плин, тој мотор имал слаба точка на dual mass flywheel:

http://autoportal.hr/clanak/problemi_s_tarnom_spojkom_u_outlanderu_4007_i_c_crosseru
http://www.motodiesel.pl/silniki/3123-silnik-22-didpsa.html

Евентуално Mitsubishi 4N1 engine 2.2 di-d 177hp, ама тој го има на редизајнот што ми е малце поскап :)

За бензинскиот 4B12 2.4 L DOHC MIVEC I4 170 HP не најдов лоши страни, ако некој знае нешто за него, ве молам.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1807 на: 19 Декември 2016, 11:24:26 am »
Листата не е потполна, фалат очигледни пропусти од VW.
DMF страда кај сите возила, посебно ако има помалку од 6 цилиндри.
Скоро секоја понова  косилица носи ламела со многу низок квалитет и бара промена на истата на мала километража. Поло, Корса, 207, Матиз, ју нејмит.
MIVEC со плин се поднесуваат како араб со евреин.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1808 на: 19 Декември 2016, 12:18:00 pm »
MIVEC со плин се поднесуваат како араб со евреин.

Ако го возиш нормално и ако си свесен дека си направил (или си купил возило со направена) модификација која го тера моторот да работи во „неприроден“ режим за него, а не како дебил, нема зашто да има проблем.

Ова е за сите мотори поосетливи на плин, односно претежно источњачките.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1809 на: 19 Декември 2016, 12:39:00 pm »
Толку ракија се прави во земјава, што не конвертира некој на алкохол да му иде колата, барем ке има душа и rev limiter.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1810 на: 19 Декември 2016, 23:31:23 pm »
Толку ракија се прави во земјава, што не конвертира некој на алкохол да му иде колата, барем ке има душа и rev limiter.

Која кола со injection мотор и соодветен плински уред нема rev limiter?

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1811 на: 20 Декември 2016, 08:14:22 am »
Јас мислам дека тие проблеми беа порано.... сега со ланди рензо и капалка не би требало да има проблеми. Се јавив во Плимонт имале монтирано на дузина аутлендери и никој не се пожалил, само ми го препорача по скаипиот уред кој е 650евра.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1812 на: 27 Декември 2016, 12:20:26 pm »
После втора половина на 2006та почнува CR 2.0 TDI. Код на мотор BMM или BMP. Инаку Митсу има 2.0 тди ПД без проблемите на VW :)
Darth ова за митсубуши сигурно е? Јас слушнав лоши работи за тие мотори, ама дека не важат за митсубуши. Од кај ти е податокот? Фала

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1813 на: 27 Декември 2016, 12:23:26 pm »
Тоа е само теоретски, дека последната генерација на 2.0PD мотори ги користи,  VW ги исфрла од употреба, и што има на лагер оди кај Мицу.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1814 на: 27 Декември 2016, 12:27:44 pm »
Значи работава е како ќе се погоди или?