Автор Тема: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?  (Прочитано 450793 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10889
  • 430i
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2385 на: 24 Јануари 2019, 08:24:52 am »
https://www.amc.com.mk/OLED-PHILIPS-55OLED80312-OLED-ANDROID

Можеби најдобрата понуда во МКД.

првата психолошка граница конечно е помината, 100К



сега да почекаме да паднат испод 60К па да му ја мислиме ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29189
    • CARclub.mk
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2386 на: 24 Јануари 2019, 08:37:37 am »

Дека му се потресувам, не му се потресувам.
Ама на ТВ од ~2000 или повеќе евра кога ќе се појави, малку повеќе е потресително :)

Ах, секако. Да ми се деси тоа во депресија ќе паднам.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2387 на: 24 Јануари 2019, 08:47:01 am »
wtf? Еве мојот нема, а немаат ни еден од другарите што ги имаат. Како?

Galaxy S8, купен во Телеком во Август 2017, приметив burn-in прв пат во Септември 2018. На скроз бело (рецимо кога ќе отворам нов празен таб во браусер) се приметува burn-in од тастатурата, а на видеа и слично се приметува многу фино (и остро дури) burn-in од барот со нотификации горе и контролите доле.

Да, burn-in е реалост со скоро секој oled уред. Претпоставувам дека има многу фактори кои влијаат (на пример, јас го користам телефонот на 90+ проценти брајтнес) и сигурно може да се одложи барем некое време, ама ќе се случи.

Дека му се потресувам, не му се потресувам. Прв пат кога приметив малку се избедирав, па ми пројде.

Па година и кусур, од Септември 2017... Треба да се напнеш за да видиш дека има минимална сенка доле кај што е барот.
Али со оглед на тоа дека телефоните се направени да траат по две години, рачунај дека тоа е занемарлива работа.
Светлото го користам и на 100-тка, затоа што многу ме вади од такт темен екран и мачење да прочитам или да видам нешто...

Инаку на телевизорите има заштита како што имаше на плазмите. Незнам колку ја усовршија, но има време.
А и не постои уред кој нема Burn In ефект.
Почнувајќи од:


Така да тој бурн ин на телефоните е пис оф кејк, а луѓето прават драма,  ;D

едит: А на крај краева не го носам у гроб да му се намочам.
Го користам, гледам, а се поебе...КАНТА.
Јас ке се сјебам а не телевизорот.
Ништо не е вечно па ни ние :D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2388 на: 24 Јануари 2019, 10:26:02 am »
Инаку на телевизорите има заштита како што имаше на плазмите. Незнам колку ја усовршија, но има време.

Има, и прилично е ефективна.

Генерално, уредот следи "искористеност" на панелот, и активира специфична функционалност која го освежува панелот. Кај LG се вика "Pixel Refresher", кај Sony се вика "Panel Refresh". При редовно користење (просечно 8 часа дневно) функционалноста се активира отприлика еднаш годишно.

Дополнително, потребно е да се прави разлика помеѓу "image retention" и "burn-in". Загриженоста за "burn-in" е поголема кај уреди кои имаат тенденција за прикажување на статични делови на екранот во подолг период, како на пример:

1. Нотификациска лента кај телефони;
2. Лого на канал кај телевизори (ако се гледа еден канал подолго време);
3. Десктоп ленти кај компјутери итн...

...што ми беше муабетот. Burn-in генерално не е проблем за стандардно користење. Но можеби не е паметно да се земе OLED за кладилница која покажува телетекст.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54762
  • Махер
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2389 на: 24 Јануари 2019, 10:40:27 am »
Ќе си ставиш после 15 минути да ти врти вакво:

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2390 на: 24 Јануари 2019, 10:49:21 am »
Тоа „стандардно користење“ е релативна работа. Јас телевизор пуштам само кога гледам некој филм/серија кои самиот сум ги симнал. Некој друг не го исклучува телевизорот, моите родители се такви, кај нив 24/7 е упален. Кај нив јас за ЛЦД-то се плашам дека ќе почне да му се појавува бурн-ин, да имаа плазма или олед - уште во првиот месец на користење ќе се запечеше логото на каналот кој останува преку ноќ и кој е најчесто пуштен. Се што ќе направи заштитата на долг рок, е запечатениот отисок да е блуриран и со матни ивици.

Така да олед можеби, ама само за некој го користи спорадично но не и како радио и/или ноќно светло.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2391 на: 24 Јануари 2019, 14:23:12 pm »
Тоа „стандардно користење“ е релативна работа.

А што е апсолутно на овој свет?

Се што ќе направи заштитата на долг рок, е запечатениот отисок да е блуриран и со матни ивици.

Ќе видиме. Функционалноста за која зборував е реактивна, не проактивна.

Така да олед можеби, ама само за некој го користи спорадично но не и како радио и/или ноќно светло.

Референтна вредност мора да постои. "Спорадично" не е референтна вредност. Да бидам искрен и кон себе и кон другите, "стандардно користење" исто така не е референтна вредност, ако не е проследена со дефинирана бројка.

Верувам дека терминот MTBF е познат на форумов. Производител на било кој уред мора да постави MTBF зад кој стои, и технолошки и процесно. Со купување на уред, се склучува де факто договор помеѓу купувачот, продавачот и произведителот. Ако условите под кои договорот е склучен се јасни и разбрани од сите страни, лесно се решаваат евентуалните отстапки од истите.

На крајот на краиштата, секоја среќа што постои ужасно голем опсег на технологии и класи на уреди, така што секој може да пронајде насоодветно решение за своите потреби.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6975
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2392 на: 12 Февруари 2019, 14:24:26 pm »
Имате број од некој сервисер за ТВ конкретно за ЛГ?
43LF630V испушти душа после 27 месеци. Најчудно е што се случи да на работи откако имавме проблем со телевизијата на телеком, сликата кочеше, смрзнуваше и толку беше. Нормално, моите имаат олд скул ТВ коцка па кај нив ништо.

Иако немам многу надеж дека Т ќе признат, сепак ако сервисерот ми даде документ што е расипано а е како резултат на лош сигнал од хдми кабелот, доволно би било колку да имам муниција за пукање,

Јас купив ЛГ па цркна за 2 год и 4 месеци. Среќа се поправи за 1500. Затоа само телевизор со 5 год гаранција.

Опет исто :) ќе видиме дали ќе го спасат пак графичкиот процесор. ЛГ сагата продолжува.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54762
  • Махер
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви требk
« Одговори #2393 на: 12 Февруари 2019, 14:31:13 pm »
Типичен LG телевизор.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20055
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2394 на: 12 Февруари 2019, 15:13:16 pm »
Каде ги поправате?


Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6975
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2395 на: 12 Февруари 2019, 16:53:35 pm »
Кај Ацо од Бутел 1

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20055
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2396 на: 12 Февруари 2019, 17:39:27 pm »
Може број или локација?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6975
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2397 на: 12 Февруари 2019, 19:14:30 pm »
Aco 075 755 925
GPS 42.032998, 21.449596

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6975
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #2398 на: 20 Февруари 2019, 10:14:11 am »
Имате број од некој сервисер за ТВ конкретно за ЛГ?
43LF630V испушти душа после 27 месеци. Најчудно е што се случи да на работи откако имавме проблем со телевизијата на телеком, сликата кочеше, смрзнуваше и толку беше. Нормално, моите имаат олд скул ТВ коцка па кај нив ништо.

Иако немам многу надеж дека Т ќе признат, сепак ако сервисерот ми даде документ што е расипано а е како резултат на лош сигнал од хдми кабелот, доволно би било колку да имам муниција за пукање,

Јас купив ЛГ па цркна за 2 год и 4 месеци. Среќа се поправи за 1500. Затоа само телевизор со 5 год гаранција.

Опет исто :) ќе видиме дали ќе го спасат пак графичкиот процесор. ЛГ сагата продолжува.

Истиот проблем, се среди за 1500 (1200+300 бакшиш)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3486
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви требk
« Одговори #2399 на: 12 Април 2019, 08:48:07 am »
Ми треба совет :) на 6 метри растојание (од кревет до тв) се мислам колкава големина на тв да земам дали 140-150см или ке ми треба нешто поголемо?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)