Автор Тема: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006  (Прочитано 67250 пати)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6090
 • 69
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #15 на: 28 Февруари 2011, 23:24:01 pm »
Dogi, ок све убаво објасни...Прашував дали е оваква комбинација, односно онаа комбинација која ти ја објасни во погорниот пост:т.е, ксенон средни светла, Н3 долги светлаОна што го сватив од твојот пост е дека сијалиците се вакви:Се разбира фирмата нема взе, сликите ги давам само за пример...

Дали сијалицата е оваква?или пак е оваква?Сакав уште нешто да прашам. Имам мала недоумица...Класичната Н4 сијаличка на нејзиното стаклото развива температура од некој си 300 степени целзиусови. Ксенон сијалицата на стаклото развива температура од некој си 600~700 степени...
Разликата помеѓу конвенционална и ксенон сијалица е дупло поголема....Дали оваа разлика од температура нема да му наштети на сочивото или пак на фарот? Значи не сум сигурен за податоците околу температурите, но по нетов се наоѓаат тие вредности за температурата на кварцното стакло...Нормално од кое  е изработена крушката на сијалицата...
Значи не зборам за температурата на светлината, него за температурата која се развива при работа на самата сијаличка.

Извини, можда изгледа дека замарам со прашања, но не е лошо да имаме информации...
Фала уште еднаш...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен IvO

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1677
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #16 на: 28 Февруари 2011, 23:26:48 pm »
sale: Дали оваа разлика од температура нема да му наштети на сочивото или пак на фарот? 

interesno prasanje i jas cekam odgovor na istoto ????

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #17 на: 28 Февруари 2011, 23:45:53 pm »
Poslednata slika so santimetarot...Toa e H4 XENON  sijalica,a do nejze e klasicnata halogena H4 sijalica ,Inace farot e napraven od bakelitna plastika koja e otporna na golemi temperaturi i zagrevanja..
« Последно менување: 01 Март 2011, 00:08:41 am DOG SECURITY »
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен K92

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 708
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #18 на: 03 Март 2011, 15:09:28 pm »
« Последно менување: 24 Декември 2011, 00:25:00 am Kiko »
You have to pay attention to regular cars, and slalom through them. That's the way to drive fast.

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #19 на: 03 Март 2011, 17:45:17 pm »
Мислам дека сликава ќе биде корисна..

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Toa e toa...bravo za postov.Posle ova nema nejasnotii okolu svetlinata...
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен K92

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 708
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #20 на: 03 Март 2011, 21:09:03 pm »
Има разлика од 4300k до 12000k и тоа преголема, да не дојде до забуни видете си ја сликата.
You have to pay attention to regular cars, and slalom through them. That's the way to drive fast.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #21 на: 03 Март 2011, 22:06:43 pm »
Да нема забуни се над 4300K е кичерај. А ос тие од 8K и повеќе ќе бидеш главен шизик во Шутка.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен K92

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 708
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #22 на: 03 Март 2011, 22:26:26 pm »
Све што е над 4300k.
« Последно менување: 24 Декември 2011, 00:18:46 am Kiko »
You have to pay attention to regular cars, and slalom through them. That's the way to drive fast.

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3148
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #23 на: 03 Март 2011, 23:30:18 pm »
Јас сега ке зеам ксенон но незнам каков дали 6000 или 4300  ??? сакам да ми свети бело ич да нема жолто  во таа светлина
какви да зеам 6000 или 4300 ???
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #24 на: 03 Март 2011, 23:42:16 pm »
Јас сега ке зеам ксенон но незнам каков дали 6000 или 4300  ??? сакам да ми свети бело ич да нема жолто  во таа светлина
какви да зеам 6000 или 4300 ???

Ako e toa tvojata zelba,toe e = 6.000 K = mlecna bela svetlina
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20528
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #25 на: 05 Март 2011, 02:06:22 am »
Ја би за една исправка... Се’ додека е над 6000 немаш гајле...
6000К е баш она млечно бело, над тоа веќе почиња да нијансира.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #26 на: 05 Март 2011, 08:23:52 am »
6000K e бела боја, под неа одат накај жолто. 3000К веќе е изразено жолтеникава.
Јас не би одбрал 6000К затоа што замара очи во вожња. Лоша репродукција на бои и отсјај на светли објекит. Да не збориме за тие што возат контра тебе колку ги замара.

4300К има најприродна боја и нјамногу осветлува. Значи ако се купува Ксенон ради осветлувањето, тогаш 4300К е идеална топлина. Ако е за шминка има и обични халогени сијалички обоени во плаво и кои се многу поефтини.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54544
 • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #27 на: 05 Март 2011, 11:17:24 am »
6000K e бела боја, под неа одат накај жолто. 3000К веќе е изразено жолтеникава.
Јас не би одбрал 6000К затоа што замара очи во вожња. Лоша репродукција на бои и отсјај на светли објекит. Да не збориме за тие што возат контра тебе колку ги замара.

4300К има најприродна боја и нјамногу осветлува. Значи ако се купува Ксенон ради осветлувањето, тогаш 4300К е идеална топлина. Ако е за шминка има и обични халогени сијалички обоени во плаво и кои се многу поефтини.
Се сложувам за 4300к. Зема плата? ;D

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20528
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #28 на: 05 Март 2011, 22:50:11 pm »
6000K e бела боја, под неа одат накај жолто. 3000К веќе е изразено жолтеникава.
Јас не би одбрал 6000К затоа што замара очи во вожња. Лоша репродукција на бои и отсјај на светли објекит. Да не збориме за тие што возат контра тебе колку ги замара.

4300К има најприродна боја и нјамногу осветлува. Значи ако се купува Ксенон ради осветлувањето, тогаш 4300К е идеална топлина. Ако е за шминка има и обични халогени сијалички обоени во плаво и кои се многу поефтини.

Ај ако може НултиСигнал или Дог да кажат какви турија кај „Генералниот“ у кола, и да се споделат искуства итн итн...

А за тоа дали ќе умарам некој од карши, најискрено веќе почиња да не ми чуе... Ја низ град возам со спуштени средни светла, и ги подигам коа искачам на отворено... А се’ тоа елегантно и елоквентно ми се враќа со некоја петарда што вози позади мене, или карши мене, што (у најмала рака) никад не однел светла на штелување и/или вози со дугачки... Мене ме прашуе некој тогаш како ми е? Епа фак дем!

За шминка, има нови колекции во Шатци, кој/а е заинтересиран/а :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28975
  • CARclub.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #29 на: 05 Март 2011, 23:15:56 pm »
Кај мене намонтираа 6000к и разликата е повеќе од приметлива. Еве веќе месец скоро месец дена као ги возам, и ептем сум задоволен.