Автор Тема: Проценка царина  (Прочитано 348 пати)

Отсутен Zukarce

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Проценка царина
« на: Ноември 20, 2023, 20:32:18 pm »
Здраво, сакам да идам за Германија деновиве да земам Ауди ТТ. Ме интересира одприлика колку би била царина за вака нешо?

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=378412999&dam=0&fr=2015%3A&isSearchRequest=true&ms=1900%3B%3B38%3B&od=up&pageNumber=3&ref=srp&refId=d98b22c8-91af-8f12-5205-c4609eeb093d&s=Car&sb=p&searchId=d98b22c8-91af-8f12-5205-c4609eeb093d&tr=AUTOMATIC_GEAR&vc=Car


Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12994
Одг: Проценка царина
« Одговори #1 на: Ноември 20, 2023, 22:17:06 pm »
Имаш фирма ти проверува. Кој знае да е ти каже од тука

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Проценка царина
« Одговори #2 на: Ноември 20, 2023, 22:47:50 pm »
Грубо 10 илјади евра.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
Одг: Проценка царина
« Одговори #3 на: Ноември 21, 2023, 00:04:13 am »
Здраво, сакам да идам за Германија деновиве да земам Ауди ТТ. Ме интересира одприлика колку би била царина за вака нешо?

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=378412999&dam=0&fr=2015%3A&isSearchRequest=true&ms=1900%3B%3B38%3B&od=up&pageNumber=3&ref=srp&refId=d98b22c8-91af-8f12-5205-c4609eeb093d&s=Car&sb=p&searchId=d98b22c8-91af-8f12-5205-c4609eeb093d&tr=AUTOMATIC_GEAR&vc=CarБарај друго, да биде од фирма каде што ќе можеш да вратиш ВАТ (Данок). Мора да е посебно искажано во огласот дека ВАТ се враќа, можеш да си штиклираш во опциите. Приватно лице (како што е во случајов) неможе да ти направи поврат на данок. Доколку земеш од фирма тогаш ќе добиеш фактура со посебно искажан ВАТ и истиот ќе ги со побараш назад од Германија кога ќе ја регистрираш колата во земјава (Праќаш ЦМР, Сообраќајна и Царинска Декларација кај фирмата продавач)
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA