Автор Тема: Царина и данок за Mild Hybrid возила  (Прочитано 295 пати)

Отсутен GK

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Царина и данок за Mild Hybrid возила
« на: Ноември 05, 2023, 12:07:25 pm »
Здраво друштво,

дали има некој искуство со увоз на Mild Hybrid дизел возило и доколку некој има, дали може да сподели какви се царината, ддв и акцизи во однос на обично дизел возило. Дали има некакви олеснувања или олеснувања има само за Plug-in Hybrid и Hybrid возила?

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6943
Одг: Царина и данок за Mild Hybrid возила
« Одговори #1 на: Ноември 08, 2023, 00:01:17 am »
Последно што проверував за А7, муабетот беше дека царината си е иста како и за обично возило. Ова цирка 2021-ва. Од тоа што ми кажаа од царина тогаш, имаш олеснувања само доколку возилото може целосно автономно да се движи на струја. Се надевам дека ги имаат олабавено правилата од тогаш. Во Србија mild hybrid возила плаќаат многу смешна регистрација, и иако се над 2.0 границата, каде што другите возила имаат и данок на луксуз, и регистрацијата е над 1000Е.