Автор Тема: CARclub Возење: Opel Astra GSe & Grandland GSe  (Прочитано 1544 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33666
  • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Возење: Opel Astra GSe & Grandland GSe
« Одговори #30 на: Февруари 18, 2023, 01:18:28 am »
Кај бил позициониран Опел, каде Пежо, тотално невредно за дискутирање.
Не само во автомобилска индустрија туку во сите скоро индустрии, зошто да имаш еден продукт на кого може да му конкурираат другите кога можеш да имаш два кои можат стратешки да се однесуваат? Зошто да си ја ризикуваш судбината со еден бренд кога можеш да имаш два бренда кои ќе бидат интерна конкуранција и ќе имаш секогаш избор да го селектираш најдоброто од двете?

Тоа ти е исто како да земеш тезга на пазар и да продаваш само пиперки и ништо друго. Место да имаш бекап втор бунар од кој пиеш вода као подобро е да имаш еден? Тотален нонсенс.
Двата бренда се профитабилни и имаш дупло глави кои работат на истражување и развој, имај си ти идеи па селектирај си ги најдобрите, од тоа можеш само ќар да имаш.
« Последно менување: Февруари 18, 2023, 02:14:35 am Tischläufer »