Автор Тема: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021  (Прочитано 6053 пати)

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6443
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #60 на: 24 Октомври 2022, 12:19:36 pm »
Јас со фелиција на отворено сум на 12 литра плин на 100 км просек, цело време педала до под, возење 100-140 км/ч зависи дали има брдо (тогаш е 4та патос педала и 100-110 км/ч) или 140км/ч во 5та исто педала до крај ако е рамно.

Супер сте вие со тие просечни 5-6 литри при брзини од 120+ км/ч, за пола литро горе доле да се отвора дебата....

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #61 на: 24 Октомври 2022, 14:08:53 pm »
Да е пола литро, минимум е цело литро у прашање :)

Некој ќе прочита и ќе помисли дека Шкодата му е дефект бидејки му троши повеќе на 140км/ч.

Нешто слично ми се случи со Меганот, среќа ич не се секирав колку троши :)
Се возиме со братучед ми (он имаше пред мене купено Меган) и гледа на борд моментална над 5,5 (можеби и над 6, не се сеќавам точно)  и ми вели треба да е испод 5 на отворено, да сум си проверил дизнимизни или нешто, он неговата кога возел...се возам со него, као на шкрги вожњата, од 110 ќе стигне до 120 и ќе одзеде благо гас, ќе падне на 110 и пак блааааго на гас до 119... братучед, дај нагази барем 121 и држи така, нема да осиромашиш за пола литро :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #62 на: 25 Октомври 2022, 00:40:44 am »
Со здравје да си го возиш, убо аутце. Јас меркав таква со 1.0 DSG 115кс ама не можев да дочекам, тогаш ми викаа 6 до 9 месеци чекање за 1.0tsi
Колку време ја чекаше ти?

Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #63 на: 25 Октомври 2022, 07:46:30 am »
Колку ти земаа за прв сервис, да знам и мене што ме чека.

Отсутен tisButAScratch

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #64 на: 25 Октомври 2022, 09:02:42 am »
Со здравје да си го возиш, убо аутце. Јас меркав таква со 1.0 DSG 115кс ама не можев да дочекам, тогаш ми викаа 6 до 9 месеци чекање за 1.0tsi
Колку време ја чекаше ти?
Фала, ми рекоа 90-120 дена, дојде измеѓу негде

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Отсутен tisButAScratch

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #65 на: 25 Октомври 2022, 09:03:10 am »
Колку ти земаа за прв сервис, да знам и мене што ме чека.
200е

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #66 на: 25 Октомври 2022, 18:21:21 pm »
Со Leon 1.5 TSI сум измерил 6.2, си има во табелата.
Мистеријата е разрешена. Баш би било од корист да видиме и без ацт и со еТси која е разликата.
Абе остај го ти Зеро, ја газел намерно, гледаш луѓево викаат на 160км/ч по 3 литра им троши.

Искрено ама додека колава ми вози без поголеми проблеми ич не ми чуе колку троши. Градска некој ја смета од Карпош1 до Центар, друг од Драчево до Н.Лисиче....
Паталец се вика тоа. Stage 3. Наредно ќе си гледаш се знае Лексус, Тојота или Сузуки, зошто Субару е слабо кај нас, а и Ево веќе нема.

Toyota за фамилијарна, Suzuki за градска.

Само да се избере некој фин мотор у корола караван, не мора да тропи 2литра на 100, ама барем малце ќејф да прави у тие 10 години гаранција.

Иако искрено Окатавија Скаут 2.0ТДИ 4х4 ДСГ е ознака на гепек што би сакал да имам.

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1325
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #67 на: 25 Октомври 2022, 18:52:17 pm »
Фин мотор во корола караван за што е фин?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #68 на: 25 Октомври 2022, 19:30:40 pm »
Со Leon 1.5 TSI сум измерил 6.2, си има во табелата.
Мистеријата е разрешена. Баш би било од корист да видиме и без ацт и со еТси која е разликата.
Абе остај го ти Зеро, ја газел намерно, гледаш луѓево викаат на 160км/ч по 3 литра им троши.

Искрено ама додека колава ми вози без поголеми проблеми ич не ми чуе колку троши. Градска некој ја смета од Карпош1 до Центар, друг од Драчево до Н.Лисиче....
Паталец се вика тоа. Stage 3. Наредно ќе си гледаш се знае Лексус, Тојота или Сузуки, зошто Субару е слабо кај нас, а и Ево веќе нема.

Toyota за фамилијарна, Suzuki за градска.

Само да се избере некој фин мотор у корола караван, не мора да тропи 2литра на 100, ама барем малце ќејф да прави у тие 10 години гаранција.

Иако искрено Окатавија Скаут 2.0ТДИ 4х4 ДСГ е ознака на гепек што би сакал да имам.
Живот је школа.

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1047
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #69 на: 18 Декември 2023, 21:27:57 pm »
Честитам новото количе, пусти некоја слика од после година дена возење без тиа заштитните фолии. Напред на маската нема ли лого?
;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D

Отсутен tisButAScratch

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #70 на: 18 Февруари 2024, 22:23:24 pm »
Средина декември негде ме удри комшијата на паркинг во задна десна врата, бидејки беше фин се пријави па правевме европски. После скоро два месеци чекање за осигурување и Порше Македонија да завршат со записници и набавка на делови, вратата се замени. После 3 дена возење и гледање, поприлично сум задоволен од резултатот(мала замерка што не беа калибрирани прозорците, морав да гуглам за да го средам тоа)

Sent from my 23117RA68G using Tapatalk


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4314
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #71 на: 18 Февруари 2024, 22:38:17 pm »
Се случува... Не ти дели малку нијансата на бојата?

Отсутен tisButAScratch

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #72 на: 18 Февруари 2024, 22:42:14 pm »
Се случува... Не ти дели малку нијансата на бојата?
Абсолутно не дели, зјапав подолго време :)

Sent from my 23117RA68G using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #73 на: 18 Февруари 2024, 22:45:26 pm »
Двои, двои, се гледа фарбана е ;D

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #74 на: 18 Февруари 2024, 23:24:56 pm »
Не го дриблајте човекот, топ си е.