Автор Тема: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021  (Прочитано 6051 пати)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #45 на: 22 Октомври 2022, 11:31:26 am »
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,21941.msg1248496.html#msg1248496

Убаво се гледа по табелава :)
Да не беше табелава и тестот уште ќе се лажевме.
Нема ни една Шкода со 1.5ТСИ на табелава, дај нека се пуштат, вака муабетов за со пилешка посебна, вегета и Крали Марко 2л.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #46 на: 22 Октомври 2022, 12:46:13 pm »
Не ми е возено, ама нема проблем да извозам.

Него не ја сфаќам поентата. Ви кажувам колку троши Скопје-Солун. Ако покаже повеќе или помалку на обиколница не е тоа мерило за пресметка Скопје Солун.

Со 530d успеав да извадам 6.3 мислам просек Битола Скопје
На обиколница 7.1.
Не значи дека јас тврдам дека трошела 6.3 отворено ниту па 7.1 отворено. Некаде измеѓу е бројката.

Со Октавија 4.9-5 вадам Битола Скопје нормално возење.

Не седнав тука да докажувам дека таа е потрошувачката.

5.6-5.7 ми покажа Скопје-Софија со зимски гуми.

Има многу варијабли да се земаат во предвид.

Реален просек е од 5.5 до 6 според мене отворено за Октавијата што е и за очекување.

Градска просек на пумпа ми е 7.

Пак ќе речам, не возам често во гужви, работам од дома.

Сигурно ако возам секој ден во шпиц ќе е 8.5 просек.

Не знам што толку се напнувате да се докажуваме која кола колку трошела. Се е отприлика.

« Последно менување: 22 Октомври 2022, 12:54:07 pm Carpathian Lord »

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #47 на: 22 Октомври 2022, 13:38:58 pm »
И сам кажуваш - има многу варијабли. Со тестот на обиколница ги елиминираме тие варијабли и добиваме прилично конзистентни параметри за да можеме да споредуваме бројки добиени во исти услови.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #48 на: 22 Октомври 2022, 13:39:10 pm »
Не ми е возено, ама нема проблем да извозам.

Него не ја сфаќам поентата. Ви кажувам колку троши Скопје-Солун. Ако покаже повеќе или помалку на обиколница не е тоа мерило за пресметка Скопје Солун.

Со 530d успеав да извадам 6.3 мислам просек Битола Скопје
На обиколница 7.1.
Не значи дека јас тврдам дека трошела 6.3 отворено ниту па 7.1 отворено. Некаде измеѓу е бројката.

Со Октавија 4.9-5 вадам Битола Скопје нормално возење.

Не седнав тука да докажувам дека таа е потрошувачката.

5.6-5.7 ми покажа Скопје-Софија со зимски гуми.

Има многу варијабли да се земаат во предвид.

Реален просек е од 5.5 до 6 според мене отворено за Октавијата што е и за очекување.

Градска просек на пумпа ми е 7.

Пак ќе речам, не возам често во гужви, работам од дома.

Сигурно ако возам секој ден во шпиц ќе е 8.5 просек.

Не знам што толку се напнувате да се докажуваме која кола колку трошела. Се е отприлика.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Затоа што:


Убаво си посочи претходно на иста делница може да потроши и 4.9 и 13л истата кола. Затоа нема логика да се дискутира за потрошувачка во нестандардизирани услови. Согласно тоа и тестот што го имаме направено на Карклуб кој ја трга субјективноста и ти дава точни податоци за потрошувачка на отворено. И тоа податоци кои се споредливи меѓу различни коли. Затоа што секоја кола со хајпермајлинг, со пензијата стигната, дијазепамот испиен, седиштето малку налегнато, наочарите на нос, темпоматот спремен, гумите на 2.6, таг за патарина полн, ќе си извади едни бројки. А во понормални услови сосема други бројки.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #49 на: 22 Октомври 2022, 15:02:43 pm »
Не ми е возено, ама нема проблем да извозам.

Него не ја сфаќам поентата. Ви кажувам колку троши Скопје-Солун. Ако покаже повеќе или помалку на обиколница не е тоа мерило за пресметка Скопје Солун.

Со 530d успеав да извадам 6.3 мислам просек Битола Скопје
На обиколница 7.1.
Не значи дека јас тврдам дека трошела 6.3 отворено ниту па 7.1 отворено. Некаде измеѓу е бројката.

Со Октавија 4.9-5 вадам Битола Скопје нормално возење.

Не седнав тука да докажувам дека таа е потрошувачката.

5.6-5.7 ми покажа Скопје-Софија со зимски гуми.

Има многу варијабли да се земаат во предвид.

Реален просек е од 5.5 до 6 според мене отворено за Октавијата што е и за очекување.

Градска просек на пумпа ми е 7.

Пак ќе речам, не возам често во гужви, работам од дома.

Сигурно ако возам секој ден во шпиц ќе е 8.5 просек.

Не знам што толку се напнувате да се докажуваме која кола колку трошела. Се е отприлика.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Се напнавме бидејки кажуваш потрошувачка со вожња 130/140км/ч до Солун, ко божем има разлика дали до Белград или Битола со истата брзина, уште па обиколницата со 120 не било мерило, бре,бре, бре.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #50 на: 23 Октомври 2022, 08:24:40 am »
1.4 или 1.5 тси на обиколница ќе биде испод 6 литра тоа сум 100% убеден се додека не станува збор за сув или кросовер со таков мотор

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #51 на: 23 Октомври 2022, 08:42:30 am »
Со Leon 1.5 TSI сум измерил 6.2, си има во табелата.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #52 на: 23 Октомври 2022, 09:14:10 am »
1.4 или 1.5 тси на обиколница ќе биде испод 6 литра тоа сум 100% убеден се додека не станува збор за сув или кросовер со таков мотор
Да, на 120км/ч, не со 130/140.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #53 на: 23 Октомври 2022, 09:55:44 am »
Со Leon 1.5 TSI сум измерил 6.2, си има во табелата.
Мистеријата е разрешена. Баш би било од корист да видиме и без ацт и со еТси која е разликата.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6557
 • French diamond
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #54 на: 23 Октомври 2022, 10:19:53 am »
Значи иако е понов мотор, исто троши колку мојот 10 годишен стар т.б или можеби би бил -0.5л, ќе направам и  јас на автопат тука таков тест. Бензинец секогаш ќе троши повеќе од дизел, посебно на брзини поголеми од 150

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #55 на: 23 Октомври 2022, 10:51:20 am »
Да не се лажеме, ако 1.5 тси извадил 6.2 на обиколница алфата ќе извади 7 минимум.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3643
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #56 на: 23 Октомври 2022, 11:25:25 am »
Со Leon 1.5 TSI сум измерил 6.2, си има во табелата.
Мистеријата е разрешена. Баш би било од корист да видиме и без ацт и со еТси која е разликата.

Да се разработи кај мене па ќе проверам, иако мислам дека нема да има разлика. АЦТ се уклучува воглавно на помали брзини или па кога е малку долниште или ветер одпозади.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #57 на: 23 Октомври 2022, 16:39:59 pm »
Со Leon 1.5 TSI сум измерил 6.2, си има во табелата.
Мистеријата е разрешена. Баш би било од корист да видиме и без ацт и со еТси која е разликата.
Абе остај го ти Зеро, ја газел намерно, гледаш луѓево викаат на 160км/ч по 3 литра им троши.

Искрено ама додека колава ми вози без поголеми проблеми ич не ми чуе колку троши. Градска некој ја смета од Карпош1 до Центар, друг од Драчево до Н.Лисиче....

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1325
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #58 на: 24 Октомври 2022, 09:05:29 am »
Еве и ја се приклучувам кон дискусијата за 1,5 ТСИ. Бидејќи не мерам и многу не ме интересира вака растојанија од до не знам а на подолг просек е 7,8 на Камик. Баш ќе го направам и нашиов тест овде па ќе видиме.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Skoda Scala 1.5 TSI DSG Ambition+ 2021
« Одговори #59 на: 24 Октомври 2022, 09:20:07 am »
Со Leon 1.5 TSI сум измерил 6.2, си има во табелата.
Мистеријата е разрешена. Баш би било од корист да видиме и без ацт и со еТси која е разликата.
Абе остај го ти Зеро, ја газел намерно, гледаш луѓево викаат на 160км/ч по 3 литра им троши.

Искрено ама додека колава ми вози без поголеми проблеми ич не ми чуе колку троши. Градска некој ја смета од Карпош1 до Центар, друг од Драчево до Н.Лисиче....
Паталец се вика тоа. Stage 3. Наредно ќе си гледаш се знае Лексус, Тојота или Сузуки, зошто Субару е слабо кај нас, а и Ево веќе нема.