Автор Тема: Opel Astra G 1.4 16V TNG  (Прочитано 45871 пати)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #510 на: 26 Јануари 2024, 13:57:54 pm »
Мал апдејт пак:
≈ 141400км *не видов колку км има на табла*
Конечно купена решетката кај маската потполно здрава од кај Мартин од СК (Маџари).
500 ден+120 ден карго кои не ги внесувам во евиденција. Легна перфектно освен на левата страна малку, ама од ладното е.
Наредно одам да разгледам ербези од каде што ја зедов конзолата за парно.

Кратко видео:
https://youtube.com/shorts/UWGedyMOciQ?feature=shared

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4097
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #511 на: 26 Јануари 2024, 14:38:24 pm »
Нели немаше да уложуваш веќе или те чеша раката?  ;D

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #512 на: 26 Јануари 2024, 15:13:19 pm »
Девојка ми ја бендиса и не сака да земам друга, па ме предомислува по малку  ;D ;D

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2056
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #513 на: 26 Јануари 2024, 15:15:13 pm »
Прва ти е?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #514 на: 26 Јануари 2024, 15:19:45 pm »
Ни колата ни девојката.
Девојката ми е 100та. Колата втора.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6410
 • Бенве сие бенве
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #515 на: 26 Јануари 2024, 16:57:03 pm »
А кога че то Несторо да јебе данас?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #516 на: 26 Јануари 2024, 17:05:35 pm »
Да помера бубреге  ;D

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #517 на: 10 Февруари 2024, 10:44:24 am »
10.02.2024:
*Годишен сервис+термостат, глицерин и течност во серво*
Километри:141831 (8382км од претходен сервис направен на 03.04.2023)

-Масло во мотор Amsoil XL Boosted 10W-40 1x3.785L - 1*48.95€=48.95€
-Масло во серво Ravenol SSF 1L - 1*12.95€=12.95€
-Hengst H90W03 (филтер маслен) - 1*3.62€=3.62€
-Hengst E352L (филтер воздушен) - 1*8.42€=8.42€
-Hengst E910LI (филтер кабина) -1*8.34€=8.32€
-Ridex 9F0003 (филтер бензин) -1*2.57€=2.57€
-Ate TYP 200 глицерин (сменет до пола, нецелосен flush, извадено од казанче 200-300мл., ќе добие таков третман или целосен после некои си 1000км.) - 1*13.27€=13.27€
-Elring 115.100 (бакарна шајбна за штопна) -1*0.13€=0.13€
-Термостат CALORSTAT by Vernet TH6519.92J (Матадор Прилеп, останатото е од Аутодок и Ато24) - 1*1500 ден. / 24.34€
-Работна рака - 1000 ден. / 16.23€
Вкупно - 138.8€ / 8553 ден.
Слики:


Забелешка: Филтерот за бензин повторно мааалку затнат по 8000км (механичарот го проба на тестер рече дека не е баш нај-нај), е поради тоа менувам на мала километража, иако колата ја возам премногу често на бензин и никогаш празен не е резервоарот, секогаш има над 15л. а често и 35-40л.)
« Последно менување: 10 Февруари 2024, 11:03:17 am nestor04 »

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #518 на: 01 Март 2024, 15:16:00 pm »
01.03.2024 или 142,830км:
Променети зимските гуми со летни
Промената чинеше 0 денари (во домашни услови), стегнати тркалата на 115нм.
Поминати 4,474км со зимскиот сет од 14.11.2023-01.03.2024
Ротирани летните гуми после 6,689км.

Последна сезона со Petlas-от откако ме исфрлија на влажен кружен.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #519 на: 01 Март 2024, 16:58:39 pm »
Рано бе. Славче најави снегови и заладувања во март/април.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #520 на: 01 Март 2024, 17:10:23 pm »
Подобри се летниве.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #521 на: 10 Март 2024, 15:23:10 pm »
1750 км по сервис за кратко време, презадоволен, да не ја урочам капка масло нема потрошено, ниту некаков дефект појавила освен на ладно што погрубо работи, такви испаднаа држачите на мотор.
Колата останува кај мене со нови бандажи, нови зимски Конти гуми, и малку фарбање и средување,но прво да се развози. Секој ден сѐ повеќе и повеќе уживам во вложеното, не ја штедам со невозење.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #522 на: 22 Март 2024, 13:00:01 pm »
22.03.2024:
144072км

- Балансирање на гуми 4х200 ден. = 800 ден.
- Лепенка up6 premium - 300 ден.
Вкупно: 1100 ден.

Имало мали отстапки при балансирање, а гумата сум ја дупнал кај нив пред сервис...
Купено и помош на пат од Oryx во Мотоцентар, пакет Европа за 1160 ден.

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1676
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #523 на: 22 Март 2024, 15:30:33 pm »
Се раши ли сега проблемот со тресењето?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #524 на: 22 Март 2024, 15:44:38 pm »
Нема кај да се пуштам 140. Помазно е сега на 120. Ќе видиме на отворено на автопат.
Им реков да проверат предница, крив бандаж и слично, рекоја дека е перфектна.
« Последно менување: 22 Март 2024, 16:16:30 pm nestor04 »