Автор Тема: Алкохоли  (Прочитано 20139 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8101
  • Малерозен дрводарец
Одг: Алкохоли
« Одговори #195 на: 03 Мај 2022, 15:59:49 pm »
Јааа, па ако не држи троножецот 125кг уште толку да се изнервирам...
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54757
  • Махер
Одг: Алкохоли
« Одговори #196 на: 03 Мај 2022, 16:08:39 pm »
Е тек тогаш, по огласи за коли ќе ѕвониш и ќе им нудиш замена за ракија или дрва!!!

Присутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4929
  • Пиши лаже
Одг: Алкохоли
« Одговори #197 на: 05 Мај 2022, 12:03:07 pm »
Хахаха, немам мака со апдејти генерално. Брзо поминав, освен со инсталација/симнување на оние Март/Април апдејти што се така големки по малку. :D
Морав да мавнам едно пиво, онака да прославам префрлање на 11ка..
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54757
  • Махер
Одг: Алкохоли
« Одговори #198 на: 05 Мај 2022, 12:28:18 pm »
Слави, слави... сеа... допрва иде...  ;D

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1452
Одг: Алкохоли
« Одговори #199 на: 05 Мај 2022, 15:20:31 pm »
Хахаха, немам мака со апдејти генерално. Брзо поминав, освен со инсталација/симнување на оние Март/Април апдејти што се така големки по малку. :D
Морав да мавнам едно пиво, онака да прославам префрлање на 11ка..
Ај честито и на здравје :)
Дали вреди да се мачам на постар лаптоп да инсталирам 11ка?
Под постар мислам 2014год, и7 4та генерација...

Sent from my NAM-LX9 using Tapatalk


Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2143
Одг: Алкохоли
« Одговори #200 на: 05 Мај 2022, 15:40:49 pm »
Стручно прашање, може ли да се случи и добра ракија малку да подзамрзне, како парчиња мраз внатре, како кристали. Иста ракија пијам последните месеци и сега првпат се случи, ја чувам во комора во фрижидерот.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4951
  • The Spartan General
Одг: Алкохоли
« Одговори #201 на: 05 Мај 2022, 15:45:52 pm »
Ne. Vo nikoj slucaj.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20055
Одг: Алкохоли
« Одговори #202 на: 05 Мај 2022, 16:36:17 pm »
Стручно прашање, може ли да се случи и добра ракија малку да подзамрзне, како парчиња мраз внатре, како кристали. Иста ракија пијам последните месеци и сега првпат се случи, ја чувам во комора во фрижидерот.

https://blacktailnyc.com/what-temp-does-brandy-freeze/

Замрзнувач треба да е највеќе -18.

На темата дали некој го видел пивово некаде? Го снема годинава, а лани го имаше на многу места.



Исто така не е алкохол ама Monster Energy без шеќер дали сте виделе некаде?

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8057
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Алкохоли
« Одговори #203 на: 05 Мај 2022, 20:29:05 pm »
Стручно прашање, може ли да се случи и добра ракија малку да подзамрзне, како парчиња мраз внатре, како кристали. Иста ракија пијам последните месеци и сега првпат се случи, ја чувам во комора во фрижидерот.
Јас би рекол дека е нормално, но вода е додавано во ракијата сигурно.

Е сега, зошто е ок и зошто е нормално...

Срцето на дестилатот то ест ракијата, се наоѓа после одстранувањето на метил алкохолот, заедно со други штетни, отровни и несакани состојки, па се до 60 степени јачина на дестилатот. Може дури и на 65 степена да се извади.
Тука се наоѓа најубавата и најчиста ракија.

Тоа исто така значи дека добиваш можеби и помалку од 40% од количината на ракија што би требало да ја добиеш ако ја тераш до 50 или 45 степена јачина. Погоренаведеното подразбира процес во тек на дестилација.

Таа срцевина од дестилат, се зрее на различни начини. Од кога е созреана на начинот кој ќе го одберете и сакате да ја доведете до пожелната јачина / степенажа са пиење, додавате дестилирана вода.

Така озреана и дотерана со дестилирана вода до 45 степени да речеме, се пие. Нели не можеш да ја пиеш на 60 степена.

Сега е малку појасно зошто некои ракии и од дома и без етикета, бандерола, коштаат толку колку што коштаат.

Да не се разбереме грешка, може во конкретната ракија е само онака ради литража додадено вода.

Ракија како што опишав под 700-900 мкд тешко, и тоа само една година зреена.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алкохоли
« Одговори #204 на: 05 Мај 2022, 22:03:25 pm »
Добра ракија не се чува во замрзнувач... Ниеден добар алкохол не се чува во замрзнувач. Евтини алтернативи, да, за да се замаскира неквалитетот.

Знам дека многумина љубат многу ладна ракија, ама вкусот не се чуствува така а добра ракија има добар вкус. Од истите причини скоч/бурбон не се ладат... Вотка можеби, пошто ионака нема вкус per se.



Таа срцевина од дестилат, се зрее на различни начини. Од кога е созреана на начинот кој ќе го одберете и сакате да ја доведете до пожелната јачина / степенажа са пиење, додавате дестилирана вода.
Дестилирана вода се додава во многу чекори, по многу малку и неколку месеци пауза. Обично не би требало да се оди под ~42-43с... И нема шанси да замрзне таквата ракија, само ако правиш мастика и додаваш мастикс може да има кристали од мастиксот.

Цитат
Ракија како што опишав под 700-900 мкд тешко, и тоа само една година зреена.
Така е, јас лично немам есап да ја продавам толку. Не дека воопшто би ја продавал, мали количини правиме колку за нас.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8057
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Алкохоли
« Одговори #205 на: 05 Мај 2022, 23:37:07 pm »
Под 45 степена, мене не ми е ок.

Дестилирана вода се става и наеднаш, само треба да се остави ракијата после тоа да се стабилизира уште 2-3 месеца.

@Van Може ли да подкрепиш, појасниш, од кои прчини тврдиш дека ракија со додавана дестилирана вода во неа, не смее да замрзне?
« Последно менување: 06 Мај 2022, 10:20:57 am pirat_07 »

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алкохоли
« Одговори #206 на: 28 Мај 2022, 13:35:10 pm »
Предлог за некоја добро снабдена продавница за пиво/алкохол во Грција, Солун/Халкидики?
Нешто како Метро во Софија, со десетици опции за пиво/скоч/бурбон/итн... Да не можеш да се одлучиш што да земеш. :)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8101
  • Малерозен дрводарец
Одг: Алкохоли
« Одговори #207 на: 28 Мај 2022, 13:46:10 pm »
Сакаш да живееш комплицирано, а?
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8809
Одг: Алкохоли
« Одговори #208 на: 28 Мај 2022, 14:00:27 pm »
Lidl :)

Od pivo ima
Amstel
Mitos
Fix
I use 3,4 drugi nekoi

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29171
    • CARclub.mk
Одг: Алкохоли
« Одговори #209 на: 28 Мај 2022, 14:26:51 pm »
Предлог за некоја добро снабдена продавница за пиво/алкохол во Грција, Солун/Халкидики?
Нешто како Метро во Софија, со десетици опции за пиво/скоч/бурбон/итн... Да не можеш да се одлучиш што да земеш. :)

Еве ти во Солун, при крај на Егнатиа (Егнатиа од времето, не обиколницата). Продавница баш за алкохол. Имаат многу работи. Најлесно ќе пристапиш ако ја истераш обиколницата, на крај завртиш за накај Солун, па пуна назад на раскрсницата со 25 Martiou. Паркирај некаде, купи што ти треба и цепај право за Халкидики.

https://goo.gl/maps/fmGtxDNZhYG2w7Kz6

Во центар на Солун, многу блиску до пристаништето е Beer Stories. Имаат пиво од цел свет. Секогаш кога можам, застанувам да си купам неколку различни пива, чисто за пробување.

https://goo.gl/maps/nt8qs7v2gKQs3r548

https://www.facebook.com/beerstories8/

Lidl :)

Od pivo ima
Amstel
Mitos
Fix
I use 3,4 drugi nekoi

Од грчките, препорака за Fix. Mythos само точен, грч ладен. Од лани во грчка има и Henninger - одлично легнува.

--

Неповрзано, многу сум пријатно изненаден од изборот на вискија во Градско Тобако. Препорака за Singleton 12.
« Последно менување: 28 Мај 2022, 14:33:46 pm zeroSignal »