Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 152536 пати)

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1722
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1350 на: 22 Август 2023, 13:34:39 pm »
Микиус што работите, ти и сопругата, па да ти елаборираме за ново/ново. Освен ако немате стари пари или продаден имот.

Еве ти пример.
Двајцата работиме во фабрика. 27к плата, 3 смени. Вкупно 55к.
15к - рата за стан.
6/7к - сметки стан/одржување влез.
10к - храна.
Ова ти се фиксни трошоци. Сакал нејќел, мора да јадеш и плаќаш сметки.

Сега од други трошоци (варијабли) : Облека, гости идими/дојдими, за нафта околу 4/5к денари, за дома некоја дрангулија, па и некоја техника за станот ако ти затреба.
Сакал нејкел, не секој е во можност да купи нова кола. Како што не секој ќе биде директор, мора некој и амал да е.

Ти колега треба 4 години да работиш, денар да не потрошиш, за да купиш Фабија. После купете нови коли... 27к денари плата ли е со трошоци на живот како во Данска да живееме, цена на коли апсолутно најскапи на Балкан, гориво исто така скапо, со еден збор мизерија ни е цела држава.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1351 на: 22 Август 2023, 13:39:39 pm »
Микиус што работите, ти и сопругата, па да ти елаборираме за ново/ново. Освен ако немате стари пари или продаден имот.

Еве ти пример.
Двајцата работиме во фабрика. 27к плата, 3 смени. Вкупно 55к.
15к - рата за стан.
6/7к - сметки стан/одржување влез.
10к - храна.
Ова ти се фиксни трошоци. Сакал нејќел, мора да јадеш и плаќаш сметки.

Сега од други трошоци (варијабли) : Облека, гости идими/дојдими, за нафта околу 4/5к денари, за дома некоја дрангулија, па и некоја техника за станот ако ти затреба.
Сакал нејкел, не секој е во можност да купи нова кола. Како што не секој ќе биде директор, мора некој и амал да е.
Не битно што работам, битно е што секогаш можев да си купам нова кола на кредит, но поучен од стручњаците се одлучува на половна кола.
Можеби финансиски е поисплатлива половна ако ставиш се живо на кантар, но изгубеното време и нерви по разно разни сервисчиња се ненадоместливи.

Е сега, разбирам дека не секој е во можност за нова кола, ама навистина не можам да разберам луѓе што ќе опнат 12/13.000 евра за 2010та мерцедес E (не ми текнуваат тие моделските цифри) за до работа и назад и еднаш до Охрид, (пошто не му останува за у Грчка), и ќе кења Дачија, Шкода, ово, оно...Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1352 на: 22 Август 2023, 13:44:45 pm »
Живеалиштето е најскапо нешто. Врзан си до 50-та година да плаќаш (просек), и да се надеваш дека никогаш нема да се разболиш, или нема да те избркаат.@Mikius тоа е друго веќе. Јас те разбрав, дека мора сите ново да возиме.
А и сега реално, за 12/13 не знам што коли има. (Не пратам за жал). Ама, според мене, повеќе комфор/опрема има во половна, повисока класа, отколку шкода фабиа, за исти пари. (Под услов и шкодата да е 12/13к евра.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1353 на: 22 Август 2023, 14:08:54 pm »
Нежни газиња кај младинава, комфор/опрема за до работа и назад ;D

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3614
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1354 на: 22 Август 2023, 14:14:48 pm »
Најефтина нова кола што би бркала работа како и семејно возило е околу 20к, за 12-13к можеш само половна да купиш.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 594
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1355 на: 22 Август 2023, 16:25:39 pm »
И јас би сакал нова кола, само кажете ми како најлесно се гладува во темница со исклучена струја :) пробав еднаш, ми се снеарни после 2 и пол дена.

Купување на ново возило е прилично голем, напреден финансиски чекор, и математиката (моја, зошто сличен к*р јадам како @balanar поради мојата перфекционистичка природа) вика дека месечно ми требаат 250 евра за рата за станот, 120 евра за сметките за истиот, и околу 200 евра за рата за новата кола и гориво околу 50тина евра месечно, невклучувајќи го сервисот од речиси 200 евра и задолжителното каско од 350тина евра годишно.

Математиката ќе ве оставам да ја направите сами, бидејќи јас неколку пати сум ја правел и некако не можам да ги сврзам првиот и последниот ден од месецот.

Во поглед на одржување старо возило, трошоците генерално ги предвидувам и планирам со месеци однапред бидејќи си ја знам колата, освен нели непланирани дефекти, и обично се движат далеку под тие 200 евра за задолжителната месечна рата за новото возило.

На крај, ако смеам народски да се изразам, се сведува на "не е скапа новата кола, лошо се имаме оженето" :)

Двете коли што сум ги платил + сите трошоци дадени за сервиси за нив заедно едвај покриваат еден нов фамилијарен хеч. Не мора, фала.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5529
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1356 на: 22 Август 2023, 16:40:04 pm »
не ми текнуваат тие моделските цифри) за до работа и назад и еднаш до Охрид, (пошто не му останува за у Грчка),
Da ne me mesha nekoj mene u moabetov ?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1357 на: 22 Август 2023, 16:47:03 pm »
Заклучивме дека кола се купува 6 месеци коростена. Океј, тоа и претходно на сите им беше јасно - ама добро.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1722
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1358 на: 22 Август 2023, 18:10:29 pm »
Нежни газиња кај младинава, комфор/опрема за до работа и назад ;D
Е тука се сложувам со Микиус, Е класа, БМВ 5ка, ,Ауди а4 ка и нз што биле повеќе кола од Шкода. Абе се, ама друже со 500,600 евра плата не си ти за Е класа, БМВ 5ка, и Ауди А4ка. Да не се најде некој во муабетов, кон никого не е таргетиран, ама го опишува просечното Македонсо општество.

Проблемот е што со таа плата не може ни добра половна кола да земеш, не па нова кола.


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1359 на: 22 Август 2023, 18:11:47 pm »
не ми текнуваат тие моделските цифри) за до работа и назад и еднаш до Охрид, (пошто не му останува за у Грчка),
Da ne me mesha nekoj mene u moabetov ?
Нема врска, ем ти е постара колата, ем не си ја платил над 10.000 евра, ем ти е топ зачувана.
Во твојот случај нема никаква дилема, одлично вложени  2-3.000 евра или колку беа, поготово што трпеливо си начека зачуван примерок.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17332
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1360 на: 22 Август 2023, 18:46:33 pm »
Двете коли што сум ги платил + сите трошоци дадени за сервиси за нив заедно едвај покриваат еден нов фамилијарен хеч. Не мора, фала.

Она што јас го имам вложено во мојата (куповна цена плус сервиси/дефекти) е еднакво на учество за лизинг за основно опремен Цитроен Ц4 со основен мотор и рачен менувач. Од тука па натаму ќе треба да плаќам околу 230-240 евра месечно.

Да не се разбереме погрешно, да имав муда (т.е. да бев добро оженет) ќе си купев нова кола. Не бранам никому да купува, кој може нека си го прави меракот.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1516
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1361 на: 22 Август 2023, 19:28:03 pm »
Двете коли што сум ги платил + сите трошоци дадени за сервиси за нив заедно едвај покриваат еден нов фамилијарен хеч. Не мора, фала.

Она што јас го имам вложено во мојата (куповна цена плус сервиси/дефекти) е еднакво на учество за лизинг за основно опремен Цитроен Ц4 со основен мотор и рачен менувач. Од тука па натаму ќе треба да плаќам околу 230-240 евра месечно.

Да не се разбереме погрешно, да имав муда (т.е. да бев добро оженет) ќе си купев нова кола. Не бранам никому да купува, кој може нека си го прави меракот.
Нека купуваат, ако не купуваат како после ќе има половни за нас :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3585
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1362 на: 22 Август 2023, 21:05:55 pm »
Живеалиштето е најскапо нешто. Врзан си до 50-та година да плаќаш (просек), и да се надеваш дека никогаш нема да се разболиш, или нема да те избркаат.@Mikius тоа е друго веќе. Јас те разбрав, дека мора сите ново да возиме.
А и сега реално, за 12/13 не знам што коли има. (Не пратам за жал). Ама, според мене, повеќе комфор/опрема има во половна, повисока класа, отколку шкода фабиа, за исти пари. (Под услов и шкодата да е 12/13к евра.
Мој добронамерен совет,за таа плата бегај од фабрика!Оди вози комбе со Б или боље у кам отиди барем ке зимаш над 35.000 плата...Се да им е*ам на тие газди што во фабрика даваат 27 плата....
@mikius и ти да го возеше хјундаито како баланар и твоето ке почнеше сеа да откажува,човекот има 50.000 поминато за 3 години што и не е така мала километража за македонија....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5529
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1363 на: 22 Август 2023, 21:12:14 pm »
Tolku se fabrikive zavisi ako ide 1va smena. Ako e vo smena kje odi uste 6000 plus.
Ne e sve taka rozevo i sto davaat 35k vo kam tuka dvajca vo smena dusa kje ti iskoci i sloboden samo nedela. Takva e situacijata jbg u drzavava zatoa i nema narod samo baraat kompaniive.
Nego da nemu trueme temava na Balanar so nepotrebni moabeti koj se za vo druga tema.

Отсутен Спенсер

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7319
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1364 на: 22 Август 2023, 21:53:33 pm »
Живеалиштето е најскапо нешто. Врзан си до 50-та година да плаќаш (просек), и да се надеваш дека никогаш нема да се разболиш, или нема да те избркаат.@Mikius тоа е друго веќе. Јас те разбрав, дека мора сите ново да возиме.
А и сега реално, за 12/13 не знам што коли има. (Не пратам за жал). Ама, според мене, повеќе комфор/опрема има во половна, повисока класа, отколку шкода фабиа, за исти пари. (Под услов и шкодата да е 12/13к евра.
Мој добронамерен совет,за таа плата бегај од фабрика!Оди вози комбе со Б или боље у кам отиди барем ке зимаш над 35.000 плата...Се да им е*ам на тие газди што во фабрика даваат 27 плата....
@Mikius и ти да го возеше хјундаито како баланар и твоето ке почнеше сеа да откажува,човекот има 50.000 поминато за 3 години што и не е така мала километража за македонија....


Sent from my iPhone using Tapatalk

 ;D ;D ;D