Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 148420 пати)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1185 на: 20 Февруари 2023, 09:46:38 am »
Клабери, некој што купувал скоро Сава гуми - каде да гледам? Лани земав пар од Транзит, беа 3860 денари од гума. Добро искуство имав кај нив, треба пак да ги прашам за цена и залиха.
Пролетва треба да земам уште еден пар.

Станува збор за Sava Intensa UHP2 225/45/17 91Y
На egumi.mk се 4320 ден.

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3264
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1186 на: 20 Февруари 2023, 10:21:12 am »
Најефтини ти се во Илинден.
https://www.facebook.com/vulkanizermmmarino

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1473
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1187 на: 20 Февруари 2023, 10:29:12 am »
https://www.novigumi.mk/shop/?filters=brend%5Bsava%5D
Едит: гледам поскапи биле тука.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1188 на: 22 Февруари 2023, 14:07:36 pm »
Денес поминато на регистрација без проблеми.

АМД - 3547 денари (минатата година беше 2940). Другите ставки се истите цени.
Надомест за јавни патишта - 2939 денари
Такса - 111 денари
Полиса - 4570 денари
Зелен картон 5536 денари
---------------------------------------------------------------
16703 денари

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1189 на: 03 Март 2023, 14:04:01 pm »
Денес на 227.537km (11.106km од претходниот на 08.08.2022) направен мал сервис.
Ве послушав и си докупив филтер за нафта Hengst од @PrcotСтарите филтри:

Групација VAG во неприродна средина  :P

=======================================================

Последниве недели (па и месеци) слушам цвилење и квичење од предниот дел. Вчера ја пуштив во лер на удолница и закочив, цвилењето се губи.
Претежно кога возам низ град со ниска брзина се слуша. Додека бев сабајлево на мајстор, му реков да ги ѕирнеме предните плочки. Рече дека се за менување под итно. Имам поминато 40.000km откако сум ги сменил, сум ставил тогаш од производител Quinton Hazell.

Во комуникација со Прчот ми понуди:
- Febi
- Blueprint
- Bosch
- Herth + Bass
- Brembo
- ATE
- TRW
- Textar

Мајсторов ми предложи да одам на Textar, а и Прчот исто ми ги препорача.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6120
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1190 на: 03 Март 2023, 14:27:44 pm »
На колку км го смена нафтениот, пошто гледам другите луѓе ко ќе почни да трокира менуваат.  ;D

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7612
 • Плинаш!!!
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1191 на: 03 Март 2023, 14:49:43 pm »
Денес на 227.537km (11.106km од претходниот на 08.08.2022) направен мал сервис.
Ве послушав и си докупив филтер за нафта Hengst од @Prcot

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Старите филтри:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Групација VAG во неприродна средина 

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

=======================================================

Последниве недели (па и месеци) слушам цвилење и квичење од предниот дел. Вчера ја пуштив во лер на удолница и закочив, цвилењето се губи.
Претежно кога возам низ град со ниска брзина се слуша. Додека бев сабајлево на мајстор, му реков да ги ѕирнеме предните плочки. Рече дека се за менување под итно. Имам поминато 40.000km откако сум ги сменил, сум ставил тогаш од производител Quinton Hazell.

Во комуникација со Прчот ми понуди:
- Febi
- Blueprint
- Bosch
- Herth + Bass
- Brembo
- ATE
- TRW
- Textar

Мајсторов ми предложи да одам на Textar, а и Прчот исто ми ги препорача.
Нема да згрешиш со textar, јас на меривата сменив и дискови и плочки и сеа за сеа одлични се, нема цвилење одлично кочат а не црнат многу.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1192 на: 03 Март 2023, 15:20:19 pm »
На колку км го смена нафтениот, пошто гледам другите луѓе ко ќе почни да трокира менуваат.  ;D

На 14.200km.
Сакав да го променам на наредниот сервис, ама ќе ме фатеше 30.000 од промена.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1193 на: 04 Март 2023, 03:05:49 am »
Нема да згрешиш со textar, јас на меривата сменив и дискови и плочки и сеа за сеа одлични се, нема цвилење одлично кочат а не црнат многу.

Ти го најдов постот:

https://forum.carclub.mk/index.php/topic,23743.msg1228150.html#msg1228150

Ќе земам и јас Textar, нема спас...

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7612
 • Плинаш!!!
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1194 на: 04 Март 2023, 09:47:28 am »
Зимај слободно, ете јас цела година ги возам, немам никаква замерка.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1195 на: 07 Март 2023, 21:06:38 pm »
Денес земени Textar предни и задни плочки од главниот дилер - @Prcot
Се предомислив, сакав да ги сменам само предните, но зедов комплет. Ќе ја однесам на мајстор неделава.
Со предните досега сум поминал 39.000km, со задните 42.000km.
Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1196 на: 07 Март 2023, 21:19:34 pm »

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1197 на: 08 Март 2023, 14:25:35 pm »
Еден совет ми треба: во Транзит ги имаат Сава што ги барам, да ми ги испратат по карго.
4350 од гума (мене ми треба пар).
Произведени биле 51 недела во 2022-ра (тоа доаѓа некаде 23.12.2022 - 30.12.2022).

Дали да  почекам пратки од 2023-та или нема поента?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29320
  • CARclub.mk
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1198 на: 08 Март 2023, 14:28:55 pm »
Нема поента.

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1673
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1199 на: 08 Март 2023, 14:32:37 pm »
Само повисока цена ке платиш беспотреба сега кога ке почне сезонава