Автор Тема: Дампирање на возило.  (Прочитано 20530 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54543
 • Махер
Дампирање на возило.
« на: 09 Февруари 2011, 12:37:01 pm »
Дали се занимавате со дампирање на вратите од возила? Или можеби цели возила? Како на пример при ставање на озвучување, зошто гледам кај вас се наоѓаат такви матерјали.
« Последно менување: 09 Февруари 2011, 12:40:56 pm Deni »

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9755
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #1 на: 09 Февруари 2011, 14:09:57 pm »
Deni ok ti e zamislava ama za kola tolku da se masiras, neznam so koja cel.. racunaj motorot ti brci okolu tebe koli aftobusi kamioni... dampiranje se koristi, kolku shto znam jas, a ne znaci deka mora taka da bide, vo studija, koncertni sali, teatri, ovie za operi kako se vika.. ali kako sakas ti :)

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #2 на: 09 Февруари 2011, 14:42:19 pm »
Се користи и кај коли, не е ништо ново тоа ;) Али мене ич не ме занима озвучување на кола, па неам појма што и како.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54543
 • Махер
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #3 на: 09 Февруари 2011, 14:45:42 pm »
Се користи и кај коли, не е ништо ново тоа ;) Али мене ич не ме занима озвучување на кола, па неам појма што и како.
Ни мене. Ме интересира стишување на внатрешноста. :)
Deni ok ti e zamislava ama za kola tolku da se masiras, neznam so koja cel.. racunaj motorot ti brci okolu tebe koli aftobusi kamioni... dampiranje se koristi, kolku shto znam jas, a ne znaci deka mora taka da bide, vo studija, koncertni sali, teatri, ovie za operi kako se vika.. ali kako sakas ti :)
Абе ако е приступачно зошто да не. Дел сам, дел други и ќе се потсреди.

П.С. Малку сум забеган акустично и можеби затоа... Обожавам мртва тишина. Планирам да се занимавам со акустично подобрување низ дома, па зошто да не и во кола.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9755
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #4 на: 09 Февруари 2011, 18:36:07 pm »
Pa dobro ako veke tolku sakas i kako shto velis ako ne e skapo dampiraj ja, vo osnova moze da se dampira sekoj prostor :)

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #5 на: 09 Февруари 2011, 20:11:55 pm »
Имаше на тој другиот форум некој пишано. Да не знаете кој ги прави овие работи кај нас? и по која цена?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
« Последно менување: 09 Февруари 2011, 21:39:35 pm djidji »

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9755
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #7 на: 09 Февруари 2011, 22:08:46 pm »
скапо некако или така ми гледат.. ?
Инаку и тешките завеси добро излориаат па и дампираат мислам дека се далеку поефтини, само не се самолепливи, овие на е-buy мисла дека се, само не е пресудно тоа. Има и еден најлон подебел се користи во градежништво, само тој повеќе служи за изолација отколку за дампирање, затоа што повеќе го одбива звукот отколку што го впива, па затоа оди во комбинација со други материјали. Инаку комбинација од овие два материјали -однадвор најлон одвнатре тешка завеса- би требало да даде солиди резултати. Исто се користи и синтетичка волна за дампирање, a kaj звучниците мешавина д пилевина и оловни кугли, што мислам дека не епрактично во случајов.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54543
 • Махер
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #8 на: 10 Февруари 2011, 00:36:37 am »
Толку пари е, видов во Дог имаат квадрат 3400, ако дадат попуст исто 50 евра ќе дојде. А знам и баш динамат кај има, ама не е битна марката исто е.
Поентата незнам кој сфати е ова:Мислев дел да направам сам, а за да не ги вадам сам вратите, да ги средат ако може. Ама по се изгледа ќе ги вадам. Иако полото колку што видов секаде има напикано матерјал за дампирање и една од многуте причини зошто го обожавам.
Сакам да видам кај вратите што може да се направи, ако воопшто може, и да залепам под хауба зошто нема.

А фиестата е по лагарија и треба и позади врати и напред кај патосот и во багажник. Квадратура бара...

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9755
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #9 на: 10 Февруари 2011, 07:45:24 am »
Епа така де остај што е скапо, ќе се изнамачиш... башка кај моторон масло вода глупоости.... мада нема потреба толку кај багажникото, мислам дека е доволно само делот кај седиштата и даската од зади (ако е со5 вра ти). Иначе кај мене има нешто како сунѓер, ба бидејќи не сум некој си аудио фил, за мене и тоа  емногу :)

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #10 на: 10 Февруари 2011, 08:05:25 am »
Може да се среди и со поефтин материјал. Можда ќе биде подебел, ама ќе брка исто работа. Таму каде што нема избор, таму Dynamat. Абе на времето за дампирање на компјутер купив многу добра 4мм самолеплива изолација од Spire, ама тешко дека кај нас ќе се најде. Дома имам уште едно или две парчиња. Ама не е тоа доволно, па ќе треба да се порача:
http://www.coolerguys.com/840556014003.html
Тогаш ја платив 500 денари по дилерска цена за 0.424 квадрати. Значи ако може да ми го донесат од прилика за 20 евра се зема квадрат од тој материјал.

Е сега, прашање до Dog Security, дали кај нив вршат дампирање, со тоа што нема да ми ги преебат пластиките и држачите?

@Deni
Јас мислам дека полофците кои ги возиме на работа немаат никаква изолација, или ако имаат е слаба. Не знаеш колку гласно се слуша брмчењето на моторот.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9755
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #11 на: 10 Февруари 2011, 09:05:51 am »
gojdo zoШто го дампираше пц-то жити леб ? малку е ван тема, извинете ме

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54543
 • Махер
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #12 на: 10 Февруари 2011, 09:36:54 am »
Zasto e ist ko mene... I jas pred da se prefrlam na laptopi go pravev istoto, a sega kuleri vakvi takvi, pa vodeno ladenje, cirkuzi. Ama inzinjercinja sto da pravis... Eve sega barav akusticni paneli za niz doma... Cirkuz, koga ke oseti nekoj a neznae od kade ke si rece uuuuuu sto ubavo , a da mu kazes sto pravis ke si rece ovoj sirot nenormalen.

Отсутен gorgasmatron

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
 • i am the way
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #13 на: 10 Февруари 2011, 09:55:12 am »
Sennheiser praat mnogu dobri slushalici sto se koristat u medicina, so tie vo kola nema da slushnesh nisto

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Дампирање на возило.
« Одговори #14 на: 10 Февруари 2011, 10:01:19 am »
gojdo zoШто го дампираше пц-то жити леб ? малку е ван тема, извинете ме

затоа што голем кејф е да имаш компјутер кој работи а не се слуша...... ако ти е угаснат мониторот ке мислиш дека е исклучен компјутерот