Автор Тема: жиг-некои стандарди за квалитет во мк  (Прочитано 1400 пати)

Отсутен DMirceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 200
жиг-некои стандарди за квалитет во мк
« на: 10 Декември 2016, 19:17:46 pm »
Доколку имате искуство за квалитет на авто делови посебно за сетови квачила,потисна плоча,ламела и сл.
Доколку е Look, Sashs, Optimal и сл.без разлика.На кој начин може да се осигурам за квалитетот кој сум го платил, дали има стандарди во МК кои се почитуваат и каде ги има. Доколку ги нема каде може финансиски најбезболно да се помине во соседствово?
Good Year

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: жиг-некои стандарди за квалитет во мк
« Одговори #1 на: 10 Декември 2016, 20:30:05 pm »
Единствен начин за да се осигураш во квалитетот на автоделовите е преку самата употреба.
Кај нас не сум слушнал и најверојатно нема никакви стандарди за контрола на квалитетот. Стандардите за квалитет се интерни кај производителите на делови. За автомобилите нема меѓународни стандарди а не па за деловите. Не сум сигурен дека добро ти го разбирам прашањето. Сум работел повеќе ревизии кај производители на авто делови, никогаш не сум слушнал за такво нешто. Тоа го има само кај фармацијата кај нас.

Отсутен DMirceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 200
Одг: жиг-некои стандарди за квалитет во мк
« Одговори #2 на: 11 Декември 2016, 18:12:32 pm »
Фала али прашањето се однесува на кој начин може да ги разликуваме оригинали и копии или компитабилни, репарирани авто делови, за да се осигураме за парите кои сме платиле дали сме добиле квалитет или сме измамени..
Good Year

Отсутен DMirceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 200
Одг: жиг-некои стандарди за квалитет во мк
« Одговори #3 на: 11 Декември 2016, 18:18:09 pm »
Ни најмалку не би сакал да ги критикувам овластените дилери на авто делови, јасно е за мак.пазар што се нуди, а за превара секогаш сум против.
Good Year

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: жиг-некои стандарди за квалитет во мк
« Одговори #4 на: 11 Декември 2016, 20:03:57 pm »
Прашуваш она кое сите би сакале да го знаеме, за жал тешко дека ќе добиеме одговори. Во Македонија ќе влезе се она што ќе даде макар минимален сертификат за квалитет и потекло, а дали делот е навистина по стандард за квалитет господ знае. Начелно ОЕМ деловите се по стандард од производителот, ама понекогаш е проблем да се најде тој што ги произвел и дали воопшто смее да ги продава надвор од ланецот на овластените центри што ги продаваат возилата и деловите.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: жиг-некои стандарди за квалитет во мк
« Одговори #5 на: 12 Декември 2016, 00:55:07 am »
Фала али прашањето се однесува на кој начин може да ги разликуваме оригинали и копии или компитабилни

Епа тука е штосот.
Зајакот лежи во лукавоста на фалсификаторите и на нивниот дистрибутивен синџир.
Тоа единствено ако имаш од прва рака информација од каде и по кој ланец се набавува, па да знаеш дали изворот е оригинален или не.
Така на пример, увозникот на еден од најпознатите детергенти за алишта во месецот увезува 6 шлепери во просек со прашок, од кои 2 се од Австрија и се оригинал а останатите 4 се од Грција и/или Бугарија. И после луѓе се жалеле имале алергии, се разболувале, не перел прашакот... Епа ете ти doublecheck.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг:
« Одговори #6 на: 12 Декември 2016, 10:06:49 am »
Не Џонтра, тоа по правило треба да стои на декларацијата - производител и потекло.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: жиг-некои стандарди за квалитет во мк
« Одговори #7 на: 12 Декември 2016, 10:15:09 am »
Ма каква декларација.... Кога никој не го проверува тоа и не го боли ташакот.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: жиг-некои стандарди за квалитет во мк
« Одговори #8 на: 12 Декември 2016, 10:20:56 am »
Смоле и на кутиите од цигарите што ги пакуваат во Арачиново си има "ориЃинал" декларација, исто ко прашокот на Џонтра.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен DMirceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 200
Одг: жиг-некои стандарди за квалитет во мк
« Одговори #9 на: 12 Декември 2016, 16:00:00 pm »
Точно така со прашакот кој виде виде дека го има германски и претерано слична копија или по лиценца сработен се исто само квалитет нула за цена нешто пониска од оригиналот, по закон и храната која се купува во мк.треба да има и има декларација а колку е тоа веродостојно и кои се контроли и ревизии тоа е др проблематика, фала ви на сите сепак не сум само јас во заблуда..
Good Year