Автор Тема: паркинг сензори,какви?  (Прочитано 43445 пати)

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1339
паркинг сензори,какви?
« на: 02 Февруари 2011, 23:03:15 pm »
дали е подобро да се ставаат сензори што не се гледаат или сензори(бубуљици) што се гледаат?
има муабет тие што не се гледале биле проблематични на дожд..... а овие што се гледале биле неубави на око,ја нарушувале убавината на автомобилот.
може да се стават и линкови,слики  за да се добие појасна слика.
колку чинат едните а колку другите.
кој се предностите а кој недостатоците кај двата видови на паркинг сензори?
« Последно менување: 02 Февруари 2011, 23:05:31 pm maci »
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #1 на: 02 Февруари 2011, 23:27:04 pm »
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #2 на: 03 Февруари 2011, 02:52:36 am »
Па и не изгледаат така лошо на твојава кола:
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1339
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #3 на: 03 Февруари 2011, 11:21:07 am »
:) фала за сликата,убаво изгледаат

прашање за дог секјурити:која е подобра варјанта?

1.лепење на антенски сензор внатре во браникот(без бушње браник)   или
2.монтирање на 4 сонарни сензори(со бушење браник)

и точни ли се муабетите дека водата,врнежливото време прават лажна тревога кај електромагнетните-антена сензори ПАРК 009?

предности и недостатоци кај едните и кај другите?
« Последно менување: 03 Февруари 2011, 11:48:21 am maci »
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #4 на: 05 Февруари 2011, 08:19:04 am »
Еве ти едно интересно видео. Едноставно и практичнио решение
http://www.youtube.com/watch?v=DfqR2wV6kik&NR=1

и едно малку посложено решение но професионално изведено
http://www.youtube.com/watch?v=glXO4wlIS-Q&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Z7nxenU38EE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=qmlzK8SG1Z8&feature=related
« Последно менување: 05 Февруари 2011, 08:36:20 am proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #5 на: 05 Февруари 2011, 15:02:59 pm »
Еве ти едно интересно видео. Едноставно и практичнио решение
http://www.youtube.com/watch?v=DfqR2wV6kik&NR=1

и едно малку посложено решение но професионално изведено
http://www.youtube.com/watch?v=glXO4wlIS-Q&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Z7nxenU38EE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=qmlzK8SG1Z8&feature=related

Хммм јако богами, а башка ми изгледа и поефтина варијанта, е сега дали е подобро решение од класичното... Како и да е, овде дождот не му пречи сигурно ;)

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #6 на: 06 Февруари 2011, 21:33:45 pm »
Djidji, првата т.е. елекромагнетна варијанта ја имаат и во dog security. По мене е добар избор. Лесно да го монтира секој сам и сосема е доволен само биперот. Она што не контролира кога да застаниме е звучниот сигнал. Светлосниот т.е. нумеричкиот лед дисплеј само ќе ти го одвлечи вниманието плус го зголемува времето за монтажа на товар на комплицираноста. И во случај да се оди на монтажа на сензори јас сепак би се одлучил само на звучна сигнализација баш поради едноставноста на изведбата и тоа само во просторот на гепекот без вадење или отворање на тапацирите низ цело возило. Не мислам дека на самолепливата антена му пречи водата. Дури можи како дополнителна заштита преку неа да се залепи поширока самолеплива трака. Со сензорите е малку зафркната работа едно поради бушењето на спојлерот друго поради тоа што треба да нагодуваш боја да ги исфарбаш...

http://www.youtube.com/watch?v=o5qVHxMp9LQ
« Последно менување: 06 Февруари 2011, 21:38:35 pm proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен marsher

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3177
  • smchiptuning
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #7 на: 27 Декември 2011, 20:52:20 pm »
Not a valid youtube URL

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #8 на: 28 Декември 2011, 09:43:45 am »
Not a valid youtube URL

закон....хахахаха
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6090
 • 69
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #9 на: 28 Декември 2011, 10:05:01 am »
Стварно не сте ми јасни понекогаш со паркинг сензориве...Ве фатила некоја манија или што? Гледам сите ги монтираат. Искрено паркинг сензор за жена само...А и за неа не се...Пошто она ке се ослони на нив и 100% ја учукуе колата...Без паркинг сензор, само со закана, има на по метар ипол и од напред и од позади да остава...

Или па ајде еве...На некое големо возило, поголема класа, или што знам...На некоја што нема никаква прегледност од позади, долг гепек и слично...Ама па на Clio, 206, 207, 307, Seat Ibiza, Fiesta, Punto, Astra, Corsa, итн итн незнам како им се ставаат овакви гаџети...Коли кои во џеп можеш да ги ставиш, во пола квадрат да ги свртиш и паркираш... ???

Искрено јас и комбе на работа еднаш месечно кога возам и немам никаков осет за него не ми притребале паркинг сензори... :)
Али ајде, ствар на вкус...И нек ви биде потреба ;)

И уште една работа....90% од тие што имааат монтирано паркинг сензори ги учукаа колите по ступчиња, по огради по гаражи...Ако не е така, ке зеам ке се отрујам...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54543
 • Махер
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #10 на: 28 Декември 2011, 10:16:27 am »
Стварно не сте ми јасни понекогаш со паркинг сензориве...Ве фатила некоја манија или што? Гледам сите ги монтираат. Искрено паркинг сензор за жена само...А и за неа не се...Пошто она ке се ослони на нив и 100% ја учукуе колата...Без паркинг сензор, само со закана, има на по метар ипол и од напред и од позади да остава...

Или па ајде еве...На некое големо возило, поголема класа, или што знам...На некоја што нема никаква прегледност од позади, долг гепек и слично...Ама па на Clio, 206, 207, 307, Seat Ibiza, Fiesta, Punto, Astra, Corsa, итн итн незнам како им се ставаат овакви гаџети...Коли кои во џеп можеш да ги ставиш, во пола квадрат да ги свртиш и паркираш... ???

Искрено јас и комбе на работа еднаш месечно кога возам и немам никаков осет за него не ми притребале паркинг сензори... :)
Али ајде, ствар на вкус...И нек ви биде потреба ;)

И уште една работа....90% од тие што имааат монтирано паркинг сензори ги учукаа колите по ступчиња, по огради по гаражи...Ако не е така, ке зеам ке се отрујам...
Сале викаш Клио 207, ама не дека викам мора да имаш сензор, туку денешнив коли се многу непрегледни. На пример меѓу полото и фиестата има огромна разлика при паркирање наназад. :)

Отсутен google

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2396
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #11 на: 28 Декември 2011, 10:16:54 am »
ej ke mu pokazam na nekoj da go procita postov :D heheОтсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6090
 • 69
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #12 на: 28 Декември 2011, 10:18:49 am »
А бе незнам за кола од пола метро..И Поло и Клио...Стварно се непрегледни...Земи комбе пробај вози, па ке правиме муабет...Или немора комбе...Пикапче, некое Берлинго, Добло, Партнер... :)

@google
На кого кој пост да му го покажеш?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54543
 • Махер
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #13 на: 28 Декември 2011, 10:22:12 am »
А бе незнам за кола од пола метро..И Поло и Клио...Стварно се непрегледни...Земи комбе пробај вози, па ке правиме муабет...Или немора комбе...Пикапче, некое Берлинго, Добло, Партнер... :)

@google
На кого кој пост да му го покажеш?
Да да се сложувам Голфот караван ми е малце потежок за паркирање, ама огромни прозори има и огромна прегледност. Маливе коли имаат премногу широки столбови позади. Незнам за пикапи сеа... :)

Ама според мене коли седан ми се за сензори зошто незнаеш до кај ти е баш газот. :)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6090
 • 69
Одг: паркинг сензори,какви?
« Одговори #14 на: 28 Декември 2011, 10:24:49 am »
Море ке почнам и јас да ги  носам и монтирам...Муштерии колку сакаш има сеа :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.