Автор Тема: Полициски возила во Р.М  (Прочитано 14594 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Полициски возила во Р.М
« Одговори #60 на: 26 Јануари 2017, 18:55:54 pm »
Арен си е Рекстонот,само можеле малце повисок граунд клиренс и повисоки офроуд гуми да му стават и топ ќе бил.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Одг: Полициски возила во Р.М
« Одговори #61 на: 26 Јануари 2017, 20:27:02 pm »
Пошто сите сте саде експерти и имате поминато значителен број на километри како во Дефендери, така и во СсангЈонг Рекстони, и тоа во екстремни оф-роуд услови..

За потребите на гранична полиција сигурен сум дека ќе бидат повеќе од доволни, да не речам одлични, и дека ќе бидат значителен апгрејд од веќе старите и растресени Дефендери.

Јас кажав тоа что сум читал и видел. Не сум ги возел ни едниот ни другиот. Ама сум прочитал специфицикации. ЈБГ техничко лице сум, малку се разбира. Затоа калм доун :P.

П.С Секој има право да згреши!!!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Полициски возила во Р.М
« Одговори #62 на: 26 Јануари 2017, 23:11:58 pm »
Actyon е бољи избор за оф роуд возило отколку Rexton (ако нагласено се преферира оф роуд способност).

Mitsubishi L200 & Toyota Hilux - меѓу најдобри избори во моментов на пазарот (пикапи). Не знам Navara како се има покажано.

Некој ја спомна Mahindra... Не знам тие дали уште ги носи некој кај нас, ама и тие беа исклучително способни оф роуд возила. Чинам Mahindra Goa се викаше џипот, додека пикапот имаше многу креативно име: Pikup :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Полициски возила во Р.М
« Одговори #63 на: 26 Јануари 2017, 23:45:00 pm »

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Полициски возила во Р.М
« Одговори #64 на: 27 Јануари 2017, 00:01:18 am »
Фала к*рцу, конечно ќе се пензионираат Дефендерите со ќелави, распар гуми и тропање на суспензија што се слуша од Рамстор до Сити Мол.

Не знам дали си возел или се имаш возено во Дефендер но болдираното не е недостаток на возилото. Недостаток е на неправилно одржување од страна на МВР. Долга приказна. Не е за на форум.

Дефендерите се незаменливи :)

Секое возило е заменливо, но за наши услови и терен се покажаа како незамнеливи.

Поштовам Ssangyong али за малото прсте на Defender не можат да се фатат.

Баш така. Прашање е дали и за малото :)

Се убаво, ама дефендерите им се веќе праисториски.
Овие ќе ги возат за до работа на граничен премин и назат. Бар у ново ќе се возат.

Пак ќе речам, дали биле праисториски, пред Исус или после него, за наши услови се одлични. Донекаде си во право за втората реченица. Ќе ги возат до и од граничен премин односно полициска станица старешинскиот кадар. Цела смена во Ssangyong може да ги собере само во zip file.

Пошто сите сте саде експерти и имате поминато значителен број на километри како во Дефендери, така и во СсангЈонг Рекстони, и тоа во екстремни оф-роуд услови..

Од моето скромно искуство (сум возел и сум се возел) од ни сам не знам колку илјади километри во Дефендер, од најпитом оф-роуд терен до најекстремен, во сите временски услови, длабок кал, длабок снег, да не набројувам........ Во Ssangyong не сум влегол, не сум компентентен да коментирам........ уствари сакав да речам:
За потребите на гранична полиција сигурен сум дека ќе бидат повеќе од доволни, да не речам одлични, и дека ќе бидат значителен апгрејд од веќе старите и растресени Дефендери.

Од лично искуство, не се согласувам со твојот коментар класен, напротив сосема спротивно е моето искуство. За потребите на гранична полиција нема да бидат доволни поради тоа што Ssangyong се можеби добри за во Сафари во Африка но не и за теренот на кој граничната полиција патролира а тоа е повеќе од 75% екстремен оф роуд. Единствен апгрејд на старите дефендери се нови дефендери. Нема да бидат доволни затоа што не се соодветни за превоз на повеќе од 4 жацовци со нивната опрема (.....не е за на форум). Не се практични за спровод на лица..... итн, да не коментирам. Да заклучам, за гранична полиција ќе бидат добри само за чалам на старешините кои ќе се возат во нив. Се сомневам дали воопшто и ќе дозволат да се возат оф-роуд.

Не знам дали се донација или купени од МВР. Повеќе ме влече дека се донација, ако не се тогаш нешто је труло у држави Данској. Ако пак се донација, тогаш маани нема да им наоѓаме......како велат: на поклонет коњ заби не му се гледаат.



Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Полициски возила во Р.М
« Одговори #65 на: 27 Јануари 2017, 00:03:44 am »
Мојот коментар беше наменет кон неисправноста на Дефендерите, особено фактот што со гумите кои ги поседуваат скоро сите Дефендери кои сум ги видел по улица, возилата не се легални да возат по македонските патишта.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Полициски возила во Р.М
« Одговори #66 на: 27 Јануари 2017, 00:27:50 am »
Затоа и реков, вината е кај МВР за ненавремено и непланско одржување на Дефендерите (читај: кај поголемиот дел од возниот парк). Еднаш постирав слика од гумите на едно полициско Јети мислам дека беше. У формула 1 можат вода да им носат на МВР. Многу возила не им безбедни од гаража да ги извадиш а не па на пат да тргнеш со нив. Ама тоа е, бутај нека чури.....
Brains are awesome. I wish everybody had one.