Автор Тема: Cruze 1.8 LT problem so sistem za prolizguanje  (Прочитано 3716 пати)

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Cruze 1.8 LT problem so sistem za prolizguanje
« Одговори #15 на: 03 Октомври 2015, 04:02:00 am »
Онак, ме заебаваш мене, се лажеш себе или едноставно си тврдоглав? :D
Не е само сопствено мислење, кога станува збор во случајов за егзактна наука. Отвори го линкот и прочитај конкретно за што станува збор, како би можеле да дискутираме, нели, да не цитирам цели пасуси овде. Убаво си пишува како се расипуваат, што е најчест дефект кај бомбините и која е најчестата причина за истото, како да ги провериш и така натаму.

Од цитираното, наредната реченица вика:
Цитат
If a spark plug or plug wire is open or has excessive resistance, the ignition coil's output voltage can rise to the point where it burns through the coil's internal insulation causing a short. The insulation in many coils can be damaged if output exceeds 35,000 volts. Once this happens, the coil's output voltage may drop causing ignition misfire when the engine is under load, or the coil may cease to put out any voltage preventing the engine from starting or running.

На кратко, она што го напиша погоре е неточно.

Бонус трака - зошто треба да ги менуваме свеќиците: http://www.aa1car.com/library/cm1196.htm
« Последно менување: 03 Октомври 2015, 04:08:18 am 386ka »

Отсутен shajka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 165
Одг: Cruze 1.8 LT problem so sistem za prolizguanje
« Одговори #16 на: 04 Октомври 2015, 00:27:50 am »
Таа може да треба да се калибрира одново, ако некако е изгубено сетирањето. Во спротивно, доколку на пример е расипан TPS-от на неа, тоа е дел од електрониката и претпоставувам дека се менува комплет, пошто доаѓа скоро како нова клапна.

Нова ќе те кошта прилично многу, над 200-250 евра. :/

Друже цената ја погоди само не и делот :) отишла бонбината, е од што може ова да се деси незнам. Чудесиии.

Колку имаш поминато, дали имаш плин и колку со него имаш поминато?
Колку чини бомбината?
45500km od koi na plin 34500 / cenata 12500 ziva mera :)
ajde sega pomos kade da ja proveram bombinata dali stvarno e rasipana.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг:
« Одговори #17 на: 04 Октомври 2015, 10:30:54 am »
Tesko da ja proveris samo dda zajmis od negde ispravna i da probas