Автор Тема: Servo letva Citroen c3  (Прочитано 1971 пати)

Отсутен SimiMk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Servo letva Citroen c3
« на: 23 Мај 2015, 20:02:53 pm »
Vaka sega imama eden problem i ne znam dali e voopsto problem  pa bi sakal da go spodelam ovde so vas pred da ja nosam kaj serviser.Se raboti za slednoto.Pri vrtenje celosno na volan vo polna desno volanot odi lesno bez nikakov problem a pri vrtenje vo polna levo se oseka napor ili tezina pri samoto vrtenje na volanot.Drugo pri vrtenje po polna levo  na  posle toa volanot treba sam da se vrati a ova ne se vraka ja drzi taja traektorija na dvizenje treba so raka da go svrtis a pri desno nema problem sam se vraka .E sea kako sto prasav kaj nekoi majstori mi rekoja deka e do servoto so toa sto citroen ima elektro servo  i trebalo da se vrzi na kompjuter i da se izvrsi dijagnostika i raspredelba na sila na servo motor so levo i desno kolce .Kolku ima vo toa vistina ne znam jas ako znae nekoj nesto neka spodeli za da znam koga ke pojdam na majstor da ne me matkaati lazat da ne frlam za dzabe pari.Odnapred blagodaram

Отсутен SimiMk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Servo letva Citroen c3
« Одговори #1 на: 23 Мај 2015, 21:22:56 pm »
Uste nesto da nadopolnam na levo trkalo se meneti spona jabucica i stabilizator makar da toa ne bi trebalo da vlijae  da ima nekakvva promena vo  samoto vrtenje.I pri pogolemi brzini volanot ukrutuva kolku pogolema brzina razviva voziloto tolku poveke volanot stanuva pokrut.Najdov edno video na internet za toa i taka e https://www.youtube.com/watch?v=loVSSLfeUSA i  slikovito videno taka raboti sistemot i  kaj mene mislev da ne e nekoj problem i toa