Автор Тема: Fiat Punto 2 trokira pri vozenje  (Прочитано 1622 пати)

Отсутен Punto2002

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Fiat Punto 2 trokira pri vozenje
« на: 22 Мај 2015, 01:10:34 am »
Zdravo. Najprvin dobro ve najdov. Odlicen forum :)
Nakratko pred 2 meseci kupiv Fiat Punto 1,2 8v 2002 godina. Tehnicki bese odlicno so nekoi problemcinja. Mu smeniv izduv bidejki bese dupnat. Smeniv Dihtung na glava i cel set Kumplug (bidejki mi se zaglavuvase papucata). Se si e super odlicno e koliceto.
Pred nekoj den primetiv deka desnata strana na motorot nadole se zamastuva i predpostavivam deka e onoj "o ring" - gumickata kaj razvodnikot, go izbrisav i gledam deka tece samo pri vozenje, sto mislite toa li e problemot i dali e itno da go resam? E sega nesto dr pocna da mi se desava vo vozenje (mene samo ednas i dva pati koga kolata ja vozela majka mi) , vo vozenje na okolu 2500 obrtai i toa na rabotna temperatura naednas kako da gubi sila na nekolku sekundi kako koga upotrebuvas motorno kocenje i obrtaite pagjaat naednas i posle toa si prodolzuva da vozi naj normalno. Ima li povrzanost megu ovie dva problemi? I sto ke da e ovoj vtoriov so gubenjeto sila posto nekako me plasi poveke? :)

Fala vi Epten

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Fiat Punto 2 trokira pri vozenje
« Одговори #1 на: 22 Мај 2015, 11:04:46 am »
ке мора на дијагностика да се закачи колата за да се провери, дали има некаква грешка снимена, па да се отклони тоа...

инаку.. на пунтовците од таа серија, чест проблем им е сензорот на радилица и се манифестира баш овака како што ти опишуваш... не е расипан туку фабрички е направен со краток кабел, и не трпи доволно вибрации откако ке се укрути, па го губи контактот или на горниот џек(ако го има, некои се без џек тука) или на долниот џек.  локација на истиот, е кога ке отвориш хауба, на самиот мотор лево према тебе е, се гледа, видлив е и кабелот иде надоле и се приклучува на џекче само за него.. отвори го џекот, исчисти ги контактите убаво, пробај да му ја смениш патеката на кабелот, така што ке добие барем маалку “комоција“ и ке видиш дали ке се повторува ова или не.

пред да почнеш било што да правип, запали ја колата, крени рачна, во лер оставена, отвори хауба и тој кабел почни да го мрдаш лево десно, нагоре надоле... и ако изгаси моторот или затрокира, тогаш ете ти го одговорот.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време