Автор Тема: Opel Astra - проблем со ламела  (Прочитано 7503 пати)

Отсутен vasileskif

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Opel Astra - проблем со ламела
« на: 08 Април 2015, 16:02:39 pm »
Imam problem so mojata Astra 1.4 2009 godina.Pri trganje so prva trese.Smeniv potisna i lamela no nisto podobro ne bidna.KOga ke se zagree odi na podobro no povtorno trese.Imam slusnato deka 1.4 motor e visokoturazen.Eden majstor mi veli deka e nekoj drzac, zaden, na motorot? Pisete ako ste imale vakov problem

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #1 на: 08 Април 2015, 16:52:02 pm »
Здраво друже, како сет стави?
Дали кога го извадија стариот замаецот беше добар? (рамен, со бразди или пак имаше флеки боја сменето)
Ако ти е држач некој отиден при давање и одземање гас нагло би требало да се слушне тропкање.

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #2 на: 08 Април 2015, 16:59:38 pm »
И кај мене знаеше да затресе на првите два - три старта , поготово кога температурата беше -, ама еве две-три години немам таков проблем. Се реши самото од себе. Држачот можиш да го смениш само ако е отиден, а тоа се констатира само со поверка во овластен или некој поасален мајстор. Мада не верувам дека ке решиш нешто со тоа. Пиши малку подетално кога тресе , колку имаш поминато  и какви делови смени. Го смени ли друклагерот и замаец  кога менуваше ламела и потисна.
Имам прочитано дека некои луге го имаат решено проблемот со менување на ламела потисна замаец и најважно друклагер- затоа што е хидрауличен.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #3 на: 08 Април 2015, 17:27:16 pm »
Колку шо знам замаецот не е двомасен на бензинците,така да незнам од шо би настрадал тој да дојди до негова замена посебно на толку (по)нова кола.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #4 на: 08 Април 2015, 20:06:39 pm »
Квалитетот на материјалот е објаснуванје за замаецот според луге кои што имаат искуство со истиот проблем, инаку нема логика за такво затресувањее да биде друг дел освен ламелата или потисната според мене, но човекот кажа дека сменил и ламела и потисна. Значи останува уште друклагерот и потисната.

Отсутен velkov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 637
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #5 на: 08 Април 2015, 22:06:17 pm »
дали е колата на плин?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #6 на: 09 Април 2015, 00:28:17 am »
Кое моторно масло користиш?

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #7 на: 09 Април 2015, 09:25:06 am »
Колку км имаш поминато од промената?

Отсутен vasileskif

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #8 на: 09 Април 2015, 11:15:29 am »
Kolata ja kupiv Februar/2014 so 153000km.Inaku ima vgraden plin so Atest.Smeniv samo set potisna i lamela(LUK),bez drug lager i zamaec na 157000km, no tresenjeto si ostana. Koga stegam poveke na turaza trga bez nikakov problem i tresenje.Sega imam okolu 166000km.Koristam maslo Total 5-40w 9000. Ja odnesov na mjstor.....veli deka e zadniot drzac, bidejki se oviduval da trgni a drug covek odozdola go drzel fiksiran,pa kolata ne tresela.Inaku, koga menuvav potisna i lamela, zamaecot go odnesoa na repariranje...........i mi rekoa deka nema potreba da go smenam.Tresenjeto e pomalku izrazeno koga kolata e zagreana

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #9 на: 09 Април 2015, 12:08:05 pm »
Муабетот ми беше ако си сменил пред 500 км, бидејќи не си сменил замаец, можно е да се појават вибрации додека да „легне“ новата ламела на старото лежиште од старата ламела. Меѓутоа кај тебе тоа не е случај.

Незнам зошто само не си сменил и друк лагер ... ништо чудно и таму да е проблемот.

Отсутен vasileskif

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #10 на: 09 Април 2015, 12:21:09 pm »
ако добро избалансирам гас и куплугг.........нема проблем.друг проблем не појавила,ама ме нервирашто тресе и што на мала угорница тешко трга и треба дополнително да стегнам на гас.инаку имам другар со Астра 1,4,ја купи нова и по три дена отиде да се жали дека колата не трга со прва онака како што треба.му рекоа дека овие коли се високотуражни и тоа не може да се смени.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #11 на: 09 Април 2015, 13:48:33 pm »
"Високотуражни" бе... Па уште ради тоа тресело на тргање... Меѓу најкреативните истресувања што сум ги сретнал до сега.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #12 на: 09 Април 2015, 14:32:12 pm »
Тие мотори немаат поминато покрај високотуражни,туку толку им е силата и си сака малку гас за тргнување не е ова дизел па ке тргнува со 2-ра без гас. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен vasileskif

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #13 на: 20 Мај 2015, 15:32:20 pm »
Decki..........mislam deka otkako smniv maslo i site filtri............tresenjeto na kolata pri trgnuvanje se namali za 80%.Kojznae.....mozebi trebase i pobrzo da go napravam toa.Inaku staviv Total 5-40w 9000..........ako nekoj ima iskustvo,neka kazi kakvo ulje staval? Velat deka ovie sto imaat specifikacija so Dexos 2, bile najdobri za benzinski motori na Opel?

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #14 на: 01 Јануари 2017, 20:24:07 pm »
И јас имам ист проблем, и користам иновативни тактики да го решам проблемот :D Мое искуство е дека не е до ладниот мотор, туку конкретно до ладниот кумплунг (имам тропкање при пуштање и давање на гас, во сервис викаат добри се држачите).. При прво тргање многу "гризе" кумплунгот и дури знае да затресе напред - назад цела кола, дури и ако го пуштам како што би го пуштил "на загреано" као почетник на кумплунг да сум.. Јас го решавам проблемот со десна нога на кочница и нежно гас прва брзина и да "залиже" 2-3 секунди нежно кумплунгот. Одма станува мазен кумплунгот.

П.с. дизељ возам, 2.0