Автор Тема: LCD SONY KDL40HX800AEP  (Прочитано 19196 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #45 на: 04 Јули 2011, 21:45:58 pm »
Што ако е HD Ready ?Епа тогаш НЕ е FULL HD! A, шо викаш ти?


 Плазма HD Ready секогаш има подобра слика од LCD Full HD.

Иди најди 42'' Full HD за 27 000 денара.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6105
 • 69
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #46 на: 04 Јули 2011, 21:50:48 pm »
Стојам зад тврдењето дека меѓу LED и LCD разликата е во позадинското осветлување, али баш тоа ги прави такви јаки боите и го зголемува контрастот. На скоро секој понов телевизор ке видиш дека има ознака Edge LED.
БТЊ, јас сакам ЛЕД за монитор, а плазма за ТВ.
+1

BTW нема контраст поголем од 700~800:1. Единствено некој од новите IPS панели кои се наменети за професионална употреба.
Тоа со милион : 1 е само маркетиншки трик, на кој се палат луѓе кои не се доволно упатени...Исто така и рифрешот од 600 херци, кои се многуууу многууу поразлични рифреш рејтови од оние кај ЦРТ телевизорите...Скроз различна технологија на приказ на сликата кај ЦРТ и ЛЦД или Плазма панелите...Али тоа е на дугачко и на широко...
Друга работа на која глеам клекнувате на коленици...Апсолутно за ТВ до 37 инчи нема потреба од фул ХД.. Се што е 37 или над, може и е добро да има, но и не мора, но за 50", нема муабет...Си сака фулл ХД. Сепак панелот е огромен...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2772
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #47 на: 04 Јули 2011, 21:52:00 pm »

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1339
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2772
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #49 на: 05 Јули 2011, 00:40:44 am »
кој бе нема ај види ;D
http://www.technomarket.com.mk/product_detail.php?product_id=09070950
http://www.technomarket.com.mk/product_detail.php?product_id=09075961HD Ready се... за таа димензија мора да е Full HD... барам и јас брат, али нема :(

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8206
 • Малерозен дрводарец
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #50 на: 18 Јануари 2023, 01:24:33 am »
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2772
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #51 на: 18 Јануари 2023, 12:53:06 pm »
Damn, нафталин!