Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 726461 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2130 на: 13 Февруари 2014, 11:09:18 am »
Колку што знам, во секоја земјоделска аптека, пошто првично е наменет да се користи како пестицид против штетници во овоштарници и слично. Во изузетно разредена форма, нормално.

Разликата е што Ланатот е полесно достапен. За бомба ќе треба да почекаш некој саат.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2131 на: 13 Февруари 2014, 11:13:21 am »
Тачно... Со тоа што со бомба можеш да отепаш 10 души, со ланат можеш цела детска градинка.
Детето наутро го оставам во градинка и одам на работа. Учителките кога е топло надвор ги трчаат децата низ дворот. Нема никакво обезбедување и инспекција на дворот. Дворот ноќе е отворен па пред влезот на градинката секое сабајле има испокршени шишиња од вино и ракија и плочките веќе се офарбани од истурено вино децата трчаат по тревник целиот посеан со стакло.

Не ми е јасно како може институција која треба да се грижи за деца да нема обезбедување и 24 часовен мониторинг. ВО секој момент може да помине некој психоат со отров или огнено оружје и да направи масакр во градинка во која има 500 деца.

Да ти се серам и во државата и во полицијата и во општеството...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2133 на: 13 Февруари 2014, 11:38:11 am »
Има многу отрови, поентата на овој отров е што реагира премногу брзо и нема противотров. Всушност Ланате (Метомил генеричко име) работи преку нервниот систем и ги попречува клетките да го пренесуваат нервниот импулс. Воедно тоа ги прекинува виталните функции, конкретно дишењето. И животното се задушува. Проблемот е што смртта настапува екстремно брзо кај сите животни без кислород, затоа што неможеме да издржиме без бего повеќе од 2-3 минути. За разилика од други прекини, како храна без која може да се живее со месеци, или вода без која може со денови. Брзината е најголемата пречка за спречување.

Не ни помислувај што се може да се стори на темата. Крај краева земи една ракавица и испофаќај овошја и зеленчуци на пазар...

Ова не е нешто специјално за кај нас. Се случува насекаде.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2134 на: 13 Февруари 2014, 11:38:33 am »
Ни се јавија од станица по налог на ивица ке дојдат инспектори за едно 10 минути!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2135 на: 13 Февруари 2014, 11:47:53 am »
Има многу отрови, поентата на овој отров е што реагира премногу брзо и нема противотров. Всушност Ланате (Метомил генеричко име) работи преку нервниот систем и ги попречува клетките да го пренесуваат нервниот импулс. Воедно тоа ги прекинува виталните функции, конкретно дишењето. И животното се задушува. Проблемот е што смртта настапува екстремно брзо кај сите животни без кислород, затоа што неможеме да издржиме без бего повеќе од 2-3 минути. За разилика од други прекини, како храна без која може да се живее со месеци, или вода без која може со денови. Брзината е најголемата пречка за спречување.

Не ни помислувај што се може да се стори на темата. Крај краева земи една ракавица и испофаќај овошја и зеленчуци на пазар...

Ова не е нешто специјално за кај нас. Се случува насекаде.

Цитат
Лечење:
Атропин је антидот за метомил. Одмах позвати лекара у свим случајевима тровања метомилом. Напомена лекару:
метомил је инхибитор холинестеразе из групе карбамата. Тровање изазива следеће ефекте: слабост, замагљен
вид, главобољу, гађење, стомачне грчеве, неугодност у грудима, сужење зеница, знојење, успорен пулс, дрхтање
мишића. Користити АТРОПИН СУЛФАТ – давати интравенозно дозе од 1,2-2,0 mg сваких 10-30 минута док не наступи
пуна атропинизација.
Атропинизацију одржавати све док се болесник не опорави.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2136 на: 13 Февруари 2014, 11:52:16 am »
Во теорија, теорија и пракса се исти. Во пракса неможеш да ја погодиш точната доза на противотров ако не си работел со тоа долго време. А имаш 2 минути.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2137 на: 13 Февруари 2014, 11:56:58 am »
Да, ама можеш колку-толку да му дадеш шанса на животинчето, додека да го однесеш на ветеринар.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2138 на: 13 Февруари 2014, 12:02:10 pm »
Нема шанса, за 3-4 минути прими 2 инекции и џабе беше!!!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2139 на: 13 Февруари 2014, 12:09:08 pm »
Пошто живееме у абнормално општество, да споделам со вие кои имате миленици...

Од аптекиве (мада ретко која има) набавете ампула Атропин Сулфат и шприц. Само со брза интервенција со овој противотров (администрирање на инјекција во пределот на вратот) и ургентно носење на ветеринар, ќе можете некако да му дадете шанса на миленикот да преживее труење со Ланат. Активниот јаглен може да помогне при послаби труења, ама овој отров е нешто ненормално, особено у количините во кои го фрлаат. Штетен е за се’ живо што ќе му се најде во околина (вклучувајќи и луѓе), без разлика дали ќе биде голтнат, вдишан или допрен. Штетен е и за животната околина, меѓутоа како што може да се примети, во овој ректум т.н. „држава“ тоа не е битно.

Да, ама можеш колку-толку да му дадеш шанса на животинчето, додека да го однесеш на ветеринар.

У ниеден момент не реков дека е 100% ефикасно или дека ќе функционира, туку дека му даваш некаква шанса.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2140 на: 13 Февруари 2014, 12:12:28 pm »
Ланатето ти е во стил на атомска бомба, прави партали... Дедо ми бог да го прости го користеше за мачки да труе, затоа што ни правеа пакости по дворот и ги имаше премногу...
Се сеќавам како мал, кога ставаше и јас ќе ѕирнам од тераса позади куќа и што да видам, масакар... Мачките умираат и остануваат здрвени, а имавме и еден зајак низ двор и тој сиротиот незнаејќи се отрул и го најдовме здрвен цел... Нема заебанција со ланатето, многу е опасен  :)
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2141 на: 13 Февруари 2014, 12:17:36 pm »
http://tocka.com.mk/1/118540/koi-se-dzverovite-koi-so-otrov-go-ubija-ova-kucence
Член 232, став (1): Тој што спротивно на прописите користи отрови или други опасни материи и опасни за животот или здравјето на луѓето, или за животинскиот или растителниот свет, ќе се казни со затвор од една до пет години.
кој има било какво инфо нека ми каже одма мене, другото јас си знам што понатаму!!! се додека не го најдам нема да ми се смири душава!!!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2142 на: 13 Февруари 2014, 12:24:47 pm »
Уште прво ти реков тоа.
Кривично до 5 години затвор.

Страшното е што голема е веројатноста дека е намерно направено од установа... Кога се случи нешто слично беше предизвикано од намерно ширење отров за да се спречело ширење некоја зараза. Во Скопје лани. И се отруја многу домашни животинчиња,  и неколку од уличните кои беа целта. Сепак многу од уличните си преживејаа од некоај причина, претпоставувам дека се попретпазливи или слично.  Сакам да кажам, може да не е од некој човек самоиницијативно. Провери дали имало некаква наредба за „спречување зараза“ и во тој реон.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2143 на: 13 Февруари 2014, 12:35:54 pm »
па затоа и денеска дојдоа инспектори, пуштив абер до ивица преку неговите советници дека сите мислат дека се они заедно со комунална хигиена за да го исчистат реонот пред избори, изелзе по електронски медиуми, вчера по радиа исто викале претпазливо во Аеродром ( не за животните туку за малите деца ) и вчера ми дојдоа на врата во 18часот претставници од општината да ми донесат на врата некоја пратеничка Сузана од ВМРО за да ми се објаснувале дека не се они - јас им реков мене и на уште 99% од граганиве да им се објасните дека не сте вие а каде има чад има и оган не за џабе е кажано тоа, ми се извинија и си отидоа, вечерта имале состанок на таа тема... прееска ми се јави инспектор од пс аеродром по налог од општината да дошле, дојдоа гледаа вртеа и рекоа дека ке бидеме во контакт и дека ке пуштат и други служби... што понатаму незнам само знам дека нема шанси да се помирам додека  не го дознаам кој е

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2144 на: 13 Февруари 2014, 14:49:35 pm »
Незнам дали зимаат податоци во земјоделска аптека кога купуваш отров,ама треба да зимаат да се знае кој и зашто купува отров.кога ќе го има некој заведено у листа незнам дали ќе поставува така лесно отров