Автор Тема: Храна  (Прочитано 870318 пати)

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10526
 • Giulietta QV VS 430i
Одг: Храна
« Одговори #7740 на: Април 06, 2022, 12:54:12 pm »
последно саглам пастрмајлија во Балканика имам јадено, ама пред 2 години
не знам дали е сменето нешто

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7893
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Храна
« Одговори #7741 на: Април 07, 2022, 12:00:24 pm »И бели бубрези ;D

Шампањ боја, не се бели баш

Отсутен Vwlover

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 470
Одг: Храна
« Одговори #7742 на: Април 28, 2022, 20:47:20 pm »
Моментално сум во Будва, препорачајте добри места за храна каде што сте биле задоволни во однос квалитет/цена :)

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8224
Одг: Храна
« Одговори #7743 на: Мај 10, 2022, 15:59:58 pm »
Овде прајвНе моабет за тавчиНа? Од лукоил ова арно е ?

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19596
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Храна
« Одговори #7744 на: Мај 10, 2022, 16:02:34 pm »
Од лукоил тоа за скара директ на жар да правиш е.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8224
Одг: Храна
« Одговори #7745 на: Мај 10, 2022, 16:33:31 pm »
Велиш нема да го бива за на индукциска ?

Отсутен nekojtamu

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1095
Одг: Храна
« Одговори #7746 на: Мај 10, 2022, 16:59:14 pm »
Шкембе чорба во Калдрма.... Фантастична!

Sent from my...


Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Храна
« Одговори #7747 на: Мај 12, 2022, 16:14:18 pm »
Шумско пиле, chicken of the woods....Стек од на дрво. Првпат ја дегустирам, ја оставив по блантава за да видам вкус и тексура, интересен вкус не потсеќа на печурка повеќе на некое месо, некој микс меѓу бело и рак/краба. Условно јестива, треба термички да се обработи и за првпат малце да се јади, во ретки случаеви знај да те потфати стомак, како и со се ново на организмот.. Нема откуп кај нас, Англија е 20тина фунти за пола кило.
Ќе ја експериментирам наредно во паста алфредо место пилешко, пица или пак шницли ,ако не јави на стомак за некој сат :)


« Последно менување: Мај 12, 2022, 16:41:25 pm vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6064
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Храна
« Одговори #7748 на: Мај 12, 2022, 16:34:48 pm »
Брао, Панорамикс :)
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8393
 • Пичлеме
Одг: Храна
« Одговори #7749 на: Мај 12, 2022, 18:33:46 pm »
Чуечеееее, вие у Битола изгледа не знаете за смути и хаНбургери со коНпири од 400 денари...

Владич, алаф да ти е, се гледа оти си растен во убаа околина :)
Volkswagen. Gas Auto.

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7893
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Храна
« Одговори #7750 на: Мај 12, 2022, 18:49:26 pm »
Симињам капа, мада берена печурка никогаш не би дегустирал, исто така забрането и е на фамилијата да конзумира.

Како и со струјата, еднаш можеш да згрешиш.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51720
 • Махер
Одг: Храна
« Одговори #7751 на: Мај 12, 2022, 19:31:05 pm »
Како си Владиц? Стомакот арен? Или пченица вариш? 2 саати поминаа...

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Храна
« Одговори #7752 на: Мај 12, 2022, 20:05:48 pm »
Здрав прав не јави ништо, имам напалкано уште неколку на дрва ќе ги соберам, ќе експериментирам за методи дали мрзнење, вакумкрање жива или обарена или пак маринирање во тегли.
Иначе се сложвам @pirat_07 не се заебанција печурките, за среќа има печурки како оваа која буквално нема двојник ниту пак нешто слично, или лисичарките кои се исто уникатни или некои вргањи, тие се ентри левел безбедни печурки за берење, ама во секој случај најдобро е берење со стручно лице. Мене со короната ми стана пасија иако берев и порано, ама сеа се имам изначитано а имам и луѓе со искуство околу мене,еден од нив е миколог основач на фунги друштво во Лерин.
 Во секој случај интересна занимација е дури шеташ во природа некаде кога ќе препознаеш нешто шо си читал дека е најотровната печурка на свет или пак е лековита Реиши итн
Плус можиш да креираш артови од спорите (не е од моите оваа слика)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1281
Одг: Храна
« Одговори #7753 на: Мај 13, 2022, 16:25:45 pm »
Vladic или било кој - ај препорачајте местенце за ручоче во Битола... Во градот ми треба, не околните места.

Минатата недела јадев во Кус-Кус, топ беше. Се загледав на Аурум, не сум бил до сега.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19596
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Храна
« Одговори #7754 на: Мај 13, 2022, 16:39:51 pm »
Велиш нема да го бива за на индукциска ?

Премногу плитко ми се чини ќе ти истече насекаде дома.