Автор Тема: Реална цена на нова кола  (Прочитано 3359 пати)

Отсутен strajkoski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Реална цена на нова кола
« на: 09 Јануари 2015, 16:19:21 pm »
Имам едно прашање во врска со цената на нова кола во Македонија. Сите луѓе со кои што сум разговарал и сите коментари што сум ги видел по форуми, велат:

„Цените истакнати во салоните земи ги како почетна точка за преговори. Никако не ја плаќај таа цена и барај попуст“.

Прашањето е колку е овај попуст? За колку може да се очекува дека продавачите ќе ја намалат цената?

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Одг: Реална цена на нова кола
« Одговори #1 на: 09 Јануари 2015, 16:23:19 pm »
Имам едно прашање во врска со цената на нова кола во Македонија. Сите луѓе со кои што сум разговарал и сите коментари што сум ги видел по форуми, велат:

„Цените истакнати во салоните земи ги како почетна точка за преговори. Никако не ја плаќај таа цена и барај попуст“.

Прашањето е колку е овај попуст? За колку може да се очекува дека продавачите ќе ја намалат цената?

Зависи колку се очајно да продат кола......Toyota обично имаат многу капарисани и одкажани коли ради рок на испорака и имаш добри попусти..Јас купив во мај Kia не добив попуст али добив алумински бандаши  и два сета гуми, кожен волан и мењач..:)

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Реална цена на нова кола
« Одговори #2 на: 09 Јануари 2015, 17:12:30 pm »
Епа и тоа ти е еден вид на попуст. :)
1000 евра у најмала рака.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: Реална цена на нова кола
« Одговори #3 на: 09 Јануари 2015, 17:39:38 pm »
Имам едно прашање во врска со цената на нова кола во Македонија. Сите луѓе со кои што сум разговарал и сите коментари што сум ги видел по форуми, велат:

„Цените истакнати во салоните земи ги како почетна точка за преговори. Никако не ја плаќај таа цена и барај попуст“.

Прашањето е колку е овај попуст? За колку може да се очекува дека продавачите ќе ја намалат цената?

Зависи колку ќе им запнеш  ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Реална цена на нова кола
« Одговори #4 на: 09 Јануари 2015, 17:58:34 pm »
За жал, во Македонија барем кога станува збор за коли, попустот продава.

Многу работи играат улога - дали е колата на залиха, дали е капарисана па оставена, колку опрема има,  итн, итн, итн.

Генерално, 10% е добар старт.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Реална цена на нова кола
« Одговори #5 на: 10 Јануари 2015, 00:13:24 am »
А капарот им пропаѓа така,мислам дека така е по правило,во тој случај можи да даде поголем попуст,поточно да се покрие и со капарот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D