Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1856953 пати)

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1485
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13125 на: 08 Август 2023, 23:33:40 pm »
@Ordevski Јас имам токму спротивно искуство.

Патем, ип6 е од 2014, додека самсунг ј6 е од 2018.
Конкурент би му бил ип хс. Верувам дека хс-от ќе тера уште 3/4 години без проблем. И ќе ги отвара сите апликации без проблем.
И како корисници, да се ставиме ние, а не родители/дедовци. Татко ми, освен ало/ало, за друго не му е телефонот, и има батерија 3 дена.

За снобизам не коментирам. Само стари ајфони имаме, па не сме у тренд.  :)
J6 е буџет телефон, ајфон никогаш не бил, муабетот е исто како нова Дачија и стар премиум :) Само сакав да доловам дека 5 години буџет андроид одлично функционира после толку години.

И да бидеме реални, скоро секој што малку го интересираат телефони, нема да го задржи повеќе од 3-4 години, а тоа е период кој секој телефон ќе го издржи без проблем.

И за крај, штета што го зезнаа Huawei, ќе ги прелетаа сите и тоа ќе беше најдобро за нас како корисници.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Во право си.

Еве друга паралела :
Самсумг с9 - Ајфон хс.
Што мислиш, кој телефон добил последно ажурирање и систем во 2022, а кој телефон има договор до 2025 да добива?

Нема што да се мисли, се знае кој добил последен апдејт и кој одамна нема добиено, ниту ќе добие :)

Од друга страна, и онака Епл не додава голем број на работи со апдејтите, Самсунг/Андроид ги имал уште на Galaxy Ѕ6 :)

Штета што им успеа да го исфрлат Хуавеи од трката, ќе ги прелеташе сите. Тоа ќе беше најдобро за нас како корисници.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Апсолутно! P20 и P30 беа врвни модели! Уствари целиот лајнап на Хуавеи беше добро избалансиран. И евтините модели им беа сосема океј и употребливи долго време.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mate 20 Lite беше ѕвер од телефон, за смешна цена реално, ден денес стои во фиока како бекап и одлично функционира.
Користев Нова 5т, страшен ѕвер со Кирин 980, последен со андроид и плеј стор... Е после почна потоп :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13126 на: 09 Август 2023, 01:52:13 am »
Huawei моментално ќе беа најмалку исти со Самсунг во ниска, средна и висока класа телефони и остали гаџети (таблети, слушалки, паметни часовници и сл), да не ги репнеа со рестрикции/банови.
Имам Huawei GT3 часовник веќе година и беше/е предобар за цемата, ама се познава недостатокот на софтверска поддршка од Андроид (во смисла на апликации, не брзина). Во останaтото - изработка, екран, батерија, прецизност ги шие Самсунзите од таа категорија.

Сум чепкал P50 Pro и Mate 50 Pro.

Имаат перверзно добар екосистем (некоја интересна мешавина од тој на Шаоми и на Самсунг), што ќе беше уште подобар ако останеа на Андроид. Да не зборам за квалитет на изработка, камери, екран.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2563
 • Слобода или смрт
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13127 на: 09 Август 2023, 09:29:01 am »
Јас продолжив со хуавеи и по тргањето на андроид и гоогле со два телефони без гугл. Пвеќето апликации си работат без никаков проблем а за оние што мора гоогле тука се gbox и gspace.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13128 на: 09 Август 2023, 09:41:11 am »
Од 2017 користам Xiaomi. Генерално никакви проблеми... И тие што сум ги имал (2-3) биле ситници, лесно решливи.

Треба да си свесен што зимаш, ако е буџет телефон - пониски очекувања, ќе засецка, ќе се рестартира и слично. Тоа е исто така и кај Самсунг, или било кој друг...

Моментално по куќа имам неколку Xiaomi телефони, од Redmi 9AT (тапа невидена), до Xiaomi 12x (без грешка веќе 6 месеци).

Sent from my Xiaomi 12x


Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8824
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13129 на: 09 Август 2023, 18:23:27 pm »
Edini konkurent na iPhone e Google pixel drugoto ne se sporeduva poso se e razlicno

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13648
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13130 на: 09 Август 2023, 20:07:46 pm »
Сè си има предности и недостатоци.

Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2171
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13131 на: 10 Август 2023, 16:29:54 pm »
Sony WF-C700N TWS, ANC.Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20610
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13132 на: 11 Август 2023, 09:10:42 am »
Имам WF-C500 веќе подолго време, одлични се, би претпоставил дека овие се уште подобри.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2171
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13133 на: 12 Август 2023, 20:53:35 pm »
Сеуште ги учам,ова со noise canceling,amiend sound,voice passthrough има многу подесувања,изненаден сум од тоа што можеш да слушаш музиче и да пешачиш и да  разговарам со сопругата  сите други звуци да ги елиминираш,а и кога ќе ти здосади муабетот гасиш voice passthrough 😁. Апликацијата има толку многу можности да си го дотераш звукот ,па и при сетирањето побара да ми ги слика ушите за да го оптимизира звукот ..... Се на се презадоволен и фасцониран.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8185
 • Малерозен дрводарец
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13134 на: 12 Август 2023, 21:02:14 pm »
Не ти е страв од ПетГе?

Сега знаат колку ушна маст имаш.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2171
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13135 на: 12 Август 2023, 21:15:58 pm »
Имам слушнато дека тие со 115+кг жива мера не пробивало тоа фунфге, коа ќе испадне 7ге ќе му ја мислам.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Присутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4980
 • Пиши лаже
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13136 на: 16 Август 2023, 23:19:57 pm »
Некој да знае дали низ МК може да се најде ваква мини усб пумпа или да порачувам од Алита...Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that


Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2171
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13138 на: 24 Август 2023, 21:34:10 pm »
На пунтото веќе недела две имаше прегорено ламба на штопот но тие штрафовите никако не можев да ги извадам со крстачот кој го имав ниту со папагалката,па морав да земам крстач кој има можност и со клуч да напниш.Во северџаниите имам еден куп алати и гарнитури но тука во имачките мора пак наново да се снабдувам со по некое алатче.

Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13139 на: 25 Август 2023, 11:18:53 am »
@AUDI и ја сум на истата мака, сал туку докупувам некое алатче, а во Ск цел арсенал така стои!